ERASMUS

ROZPOCZYNAMY PRZYGODĘ Z ERASMUSEM +

W tym roku szkolnym zostaliśmy zaproszeni do wspólnej realizacji projektu międzynarodowego związanego z wymianą uczniów pod nazwą „Troszczymy się o naszą planetę”.

Czas trwania projektu: 1. 09. 2018r. – 31. 08. 2020r.
Język: angielski
Koordynator projektu: TURCJA
Kraje biorące udział w projekcie: Turcja,Bułgaria, Rumunia, Grecja, Cypr i Polska.

LINK DO STRONY

Turcja jako koordynator jest odpowiedzialna za dobrą komunikację i współpracę pomiędzy szkołami. Będzie wyznaczała terminy zadań i zachęcała partnerów do ich wykonania. Wytwory projektu będą publikowane na stronie internetowej, platformie Etwinning i facebooku oraz stronie internetowej SP40.

Polscy uczniowie wraz z opiekunami odwiedzą Cypr i Bułgarię jak również będą gościć w Polsce zagranicznych partnerów.
Nauczyciele i koordynatorzy projektu wyjadą na inauguracyjne spotkanie do Turcji. O postępach będziemy informować na bieżąco.

REGULAMIN PROJEKTU

ZAPRASZAMY  DO ŚLEDZENIA NASZEGO BLOGA

A. Szczęsna

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

1 października 2018 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języków obcych odbyła się uroczystość, na której gościliśmy przedstawicieli władz lokalnych, przewodniczącego Rady Miasta Tychy Pana Macieja Gramatykę, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej filii nr 12 w Tychach - Panią Beatę Mann, księdza proboszcza parafii św Maksymiliana Kolbe w Tychach Piotra Nowińskiego, przedstawiciel Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zuzanna w Tychach Panią Wioletę Gołaś oraz opiekuna wystawy fotograficznej, "Tyskie Ptaki" Panią Karolinę Chemicz-Pałys.

Podczas uroczystości przedstawiliśmy cele naszego projektu " We care about our planet" "Troszczymy się o naszą planetę," który będziemy realizować w ramach współpracy międzynarodowej przy wsparciu programu Uni Europejskiej Erasmus +KA2. Projekt będzie trwał 2 lata. Nasi goście i uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zwrotami grzecznościowymi w językach naszych partnerów, gdyż jednym z pierwszych zadań jest utworzenie wspólnego słownika multilingwistycznego.

Następnie zaprezentowano krótkie filmy przybliżające bogactwo kulturowe krajów naszych partnerów.

M. Wojciechowska

PROJEKTY LOGO NASZEGO PROJEKTU

Napisano o naszym projekcie - "Dbamy o naszą planetę" - na szerszym forum.

Nasi Nauczyciele z wizytą w Turcji

W dniach od 26 do 29 listopada 2018 roku odbyło się pierwsze spotkanie partnerów w Ankarze w ramach projektu Erasmus+ „We care about our planet”. W szkole koordynatora projektu nauczyciele odwiedzili kilka klas, uczestniczyli w licznych warsztatach związanych z tematem projektu, np. założenie kompostowników, ułożenie mandali z szyszek, patyków, kamyków i liści czy stworzenie drobnych dzieł sztuki z odpadów. Następnie omówione zostały dotychczasowe zadania i zaplanowane kolejne.

Odbyło się głosowanie na logo projektu oraz wymiana maskotek między partnerami – nasza pszczółka Maja poleciała na Cypr a do nas zawitał lew Leo z Rumunii. Zorganizowano wystawę plakatów i akrostyków na temat ekologii przygotowanych przez dzieci poszczególnych krajów. Poznali turecki system edukacyjny oraz podczas wycieczek poznali bogactwo kulturowe koordynatora projektu.

A.Szczęsna

WIZYTA NA CYPRZE

Od 22 do 25 stycznia 2019 roku miało miejsce drugie spotkanie partnerów projektu Erasmus + tym razem w Nikozji, na Cyprze.

Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice z klasy 4 oraz 3 nauczycieli. Przybyli goście zostali gorąco przywitani przez gospodarzy.

Był to czas zawierania nowych znajomości, wspólnej zabawy i wykonywania zadań w ramach projektu, m.in. poznanie nazw endemicznych roślin i zwierząt poszczególnych krajów, udział w lekcji na temat globalnego ocieplenia oraz zasadzenie Drzewa Przyjaźni.

Podczas 2 wycieczek edukacyjnych podziwiano piękno cypryjskiej flory i fauny. Lew Leo opuścił Tychy, a zamiast niego przybyła maskotka z Bułgarii Lovearthy.

A.Szczęsna

HAPPENING Z OKAZJI PIERWSZEGO DNIA WIOSNY

21 marca 2019 roku w ramach projektu programu Erasmus+” Dbamy o naszą planetę” w naszej szkole odbył się Happening z okazji Pierwszego Dnia Wiosny oraz kwietniowego Święta Ziemi. Swoją obecnością zaszczycili nas ksiądz proboszcz z parafii Maksymiliana Kolbe w Tychach Piotr Nowiński, radna miasta Pani Karolina Chemicz-Pałys, przedstawicielka Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zuzanna w Tychach Pani Bogna Czachor.

Po programie artystycznym nasi uczniowie złożyli uroczystą Obietnicę dbania o naszą Matkę Ziemię. Autorami jej słów byli sami uczniowie. Potem wszyscy zebrani udali się na sadzenie 3  miododajnych  drzew. Każda klasa 1 otrzymała swoje drzewo, o której będzie się troszczyć aż do ukończenia szkoły podstawowej.

A. Szczęsna, M. Wojciechowska