INFORMACJE
PRZENIESIENIE SIEDZIBY PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W TYCHACH
Szanowni Państwo, informujemy, że zgodnie z uchwałą nr LII/976/23 z dnia 31.08.2023r. Rady Miasta Tychy w sprawie zamiaru przekształcenia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tychach wraz z uchwałą zmieniającą nr LIII/1001/23 z dnia 28.09.2023 r. z dniem 1 kwietnia 2024r. planowane jest przeniesienie siedziby Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tychach z ul. Andersa nr 16 na ul. Edukacji nr 102 w Tychach."
uchwała intencyjna nr LII/976/23 z dnia 31.08.2023r.
uchwała zmieniającą nr LIII/1001/23 z dnia 28.09.2023r.
AGENCI UŚMIECHU
To od Ciebie zależy czy Twoje dziecko uniknie próchnicy - zadbaj o jego systematyczną profilaktykę!
Szanowny Rodzicu/Opiekunie,
Twoje dziecko dzięki porozumieniu zawartemu ze szkołą jest objęte programem bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej Agenci Uśmiechu. Jeżeli nie wyrażasz zgody uzupełnij formularz sprzeciwu dołączony do wiadomości i dostarcz go do szkoły.
• badanie lekarskie kontrolne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej na modelu – oceniające kondycję zębów dziecka. Sprawdzenie czy zęby rosną prawidłowo, czy jest próchnica oraz czy zęby są prawidłowo czyszczone.
• lakierowanie wszystkich zębów – pokrycie zębów lakierem z fluorem (fluoryzacja preparatem Fluor Protector). Zabieg ten ma na celu wzmocnienie szkliwa i powoduje, że zęby są mniej podatne na próchnicę. Lakierowanie u dzieci powinno się stosować co 3 miesiące.
• lakowanie – uszczelnianie bruzd specjalnym, światłoutwardzalnym preparatem zwanym lakiem. Lakowanie zębów powinno się wykonywać maksymalnie do kilku miesięcy od pojawienia się zęba stałego bocznego: trzonowca lub przedtrzonowca w jamie ustnej. Zabieg ten zapobiega powstawaniu próchnicy.
• usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów - usunięcia osadów za pomocą szczoteczki oraz usunięcie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego. W przypadku wrażliwych zębów stosujemy znieczulenie w postaci aerozolu z lidokainą.
• leczenie próchnicy początkowej – początkowe stadium próchnicy (zastosowanie preparatu w postaci żelu – pasta GC Tooth Mousse),
• leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej ( np. afty, zaczerwienienia, otarcia),
• badanie żywotności zębów (np. po przebytym urazie/upadku w przeszłości) sprawdzenie czy zęby prawidłowo reagują, badanie wykonywane w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości,
• płukanie kieszonek dziąsłowych roztworem H202 (woda utleniona) 3% ( działanie przeciwbakteryjne).
Uczeń po wizycie otrzyma formularz dedykowany rodzicom z informacją jakie świadczenia zostały wykonane na wizycie oraz niezbędne informacje dotyczące np. zaleconej konsultacji specjalistycznej, stanu higieny jamy ustnej u dziecka oraz jakie zęby wymagają leczenia.
WAŻNE! W celu lepszej dostępności uczniów z innych szkół jest zorganizowany transport do gabinetu dentystycznego w ramach ‘’wycieczki do stomatologa’’. Firma transportowa oraz wykwalifikowana opiekunka jest zatrudniona przez nasz podmiot leczniczy. Wyrażając zgodę na udział w programie (czyli nie dostarczając formularza sprzeciwu do szkoły) wyrażają Państwo zgodę na transport. Dzieci będą uczęszczać regularnie na wizyty profilaktyczne oraz będą edukowane w zakresie zdrowia i higieny jamy ustnej.
GABINET DENTYSTYCZNY MIEŚCI SIĘ W BUDYNKU
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 7 PRZY ULICY TOŁSTOJA 1 W TYCHACH.
PRZYKŁADOWE PYTANIA OD RODZICÓW I NASZE ODPOWIEDZI:
- Czy dzieci będą mieć wykonywaną fluoryzację zębów?
Tak, dzieci będą miały wykonywane lakierowanie zębów (oba łuki zębowe) – czyli fluoryzację indywidualną profesjonalnym preparatem Fluor Protector lub Fluor Defender. Lakierowanie zalecane jest aby wykonywać co 3 miesiące.
- Czy będą wykonywane prześwietlenia zębów? (ponieważ niektórzy rodzice na zdjęcia rentgenowskie nie wyrażają zgody)
Ze względu na to, iż gabinet mieści się w placówce szkolnej nie mamy możliwości wykonywania zdjęć rtg. Możemy jedynie zalecić wykonanie takiego zdjęcia – taka informacja będzie zawarta na formularzu dla rodziców, które dziecko otrzyma po wizycie profilaktycznej w gabinecie.
- Czy np. dziecko, które trafi do gabinetu Agencji Uśmiechu i wykonają Państwo mu plombowanie zębów, czy rodzic będzie musiał później ponieść odpłatność za usługę?
Bez obecności rodzica w gabinecie nie będziemy wykonywali zabiegów z leczenia zachowawczego (założenie plomby) ani chirurgii. Takie zabiegi wymagają pisemnej zgody rodzica oraz w przypadku niepełnoletniego pacjenta obecności rodzica/opiekuna. Wszystkie zabiegi wykonywane w naszym gabinecie są finansowe ze środków publicznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
- Co w przypadku dziecka, które trafi do gabinetu stomatologicznego, gdzie rodzic nie złożył deklaracji sprzeciwu, a np. dziecko będzie płakać i nie będzie chciało mieć wykonanej profilaktyki stomatologicznej?
W gabinecie pracuje wykwalifikowany personel lekarz dentysta i higienistka stomatologiczna. Na początku jest tzw. wizyta adaptacyjna z wywiadem w celu oswojenia się z sytuacją, kiedy pacjent siedzi już na fotelu dentystycznym. W przypadku gdy mimo to dziecko nie będzie współpracowało zabiegi nie zostaną wykonane.
- Co w przypadku kiedy jednak rodzic będzie chciał zrezygnować z opieki stomatologicznej w przyszłym roku szkolnym?
Rodzic może w każdej chwili złożyć formularz sprzeciwu aby zrezygnować z opieki stomatologicznej.
- Co w przypadku kiedy higienistka szkolna wykonuje fluoryzację, a dziecko będzie miało wykonane lakierowanie w gabinecie dentystycznym?
Higienistka szkolna lub pielęgniarka w szkole wykonuje fluoryzację zbiorową preparatem ELMEX Żel, gdzie zalecone stosowanie u dzieci jest raz w tygodniu. Taka fluoryzacja szkolna nie koliduje z lakierowaniem, czyli fluoryzacją indywidualną wykonaną w gabinecie dentystycznym.
PROGRAM PROFILAKTYKI STOMATOLOGICZNEJ
PRZEKAZANIE DANYCH UCZNIÓW PRZEZ SZKOŁY
KARTA BADANIA AGENCI UŚMIECHU
FORMULARZ SPRZECIWU
HARMONOGRAM PRACY GABINETU STOMATOLOGICZNEGO
BUDŻET OBYWATELSKI
Szanowni Państwo, poniżej przekazujemy wiadomość dotyczącą głosowania na projekty mieszkańców złożone do Budżetu Obywatelskiego.
Cytuję:
Prosimy o Państwa wsparcie w rozpowszechnieniu tej informacji wśród mieszkańców naszego miasta.
Od 8 do 20 września zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu elektronicznym na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na stronie razemtychy.pl
Zagłosować można tylko raz, oddając 4 głosy:
· 2 na zadanie dotyczące całego miasta;
· 2 na zadania dotyczące określonego okręgu konsultacyjnego.
Więcej informacji na: razemtychy.pl
#bowtychach
Głosowanie odbywać się będzie w formie elektronicznej. Osoby, które będą chciały zagłosować na kartach papierowych będą to mogły zrobić osobiście, w godzinach pracy Urzędu Miasta Tychy, w Głównym Punkcie Konsultacyjnym Budżetu Obywatelskiego w Centrum Balbina przy ul. Barona 30 pokój 209, piętro I.
Pozdrawiam
Małgorzata Tomaszewska
Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia
Referat Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych
Urząd Miasta Tychy
ul. Barona 30 p. 209
KODUJ Z GIGANTAMI
W imieniu organizatorów zapraszamy uczniów naszej szkoły na bezpłatne warsztaty z programowania... pod hasłem: KODUJ z GIGANTAMI.
W Tychach zajęcia odbędą się 9 września w godzinach 9:00-18:00 przy ul. Bema 2.
Poniżej przesyłamy więcej szczegółów dotyczących warsztatów.
Szanowna Państwo, jest nam miło poinformować o kolejnej edycji ogólnopolskich, bezpłatnych warsztatów z programowania "Koduj z Gigantami". Tyską edycję warsztatów kierujemy do wszystkich uczniów tutejszych szkół.
"Koduj z Gigantami" to największe wydarzenie programistyczne dla dzieci i młodzieży w Polsce. Wraz z naszymi patronami honorowymi Prezydentem Miasta Tych oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej
serdecznie zapraszamy Państwa uczniów do udziału w akcji.
Zajęcia są bezpłatne i mają na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie nowych rozwiązań technologicznych.
W tym roku warsztaty zostaną przeprowadzone w formie stacjonarnej w dniu 9 września 2023 roku w godzinach od 9:00 do 18.00 w naszej siedzibie przy ul. Bema2.
W tegorocznej edycji akcji “Koduj z Gigantami: W krAInie Przyszłości” przybliżymy uczestnikom zagadnienia sztucznej inteligencji, pracując m.in. w takich środowiskach jak Scratch, Minecraft, C#, Python.
Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy indywidualnie zarejestrować się na stronie: www.kodujzgigantami.pl
Więcej informacji o warsztatach:
www.kodujzgigantami.pl
https://www.facebook.com/giganciprogramowaniabytom/
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Szanowni Państwo, informujemy, iż rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się
w poniedziałek - 4 września 2023 roku, według poniższego harmonogramu:
9.15 - 9.45 - klasy 5-8 - amfiteatr szkolny
9.45 - 10.15 - spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych
10.15 - 10.30- klasy 2-4 amfiteatr szkolny
10.30 - 11.00 - spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych
11.00 - 11.40 - klasy 1 – amfiteatr szkolny
11.40 – 12.00 – spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych
Ponadto informujemy, że istnieje możliwość wzięcia udziału we mszy szkolnej w kościele św. Maksymialiana Kolbe - na oś Z1 - o godz. 8.15.
WYNIKI EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 2023
Szanowni Państwo, z ogromną przyjemnością przedstawiamy wyniki tegorocznego egzaminu klas ósmych. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów, gratulujemy im pracowitości, ambicji otraz dobrze utrwalonej wiedzy.
WYPRAWKA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ
Wyprawka pierwszoklasisty - rok szkolny 2023/2024
1. Piórnik i jego wyposażenie:
• 2 ołówki
• kredki (podstawowe kolory)
• flamastry (podstawowe kolory)
• gumka
• temperówka
• linijka przeźroczysta z wyraźną , czytelną podziałką ( długość 15-20 cm)
Należy zadbać, aby dzieci miały dobre narzędzia do pracy i zatemperowane ołówki i kredki
2. Zeszyty
• 2 szt. 16-kartkowe w linie
• 2 szt. 16-kartkowe w kratkę
Zalecane są zeszyty z kolorowymi liniami lub przynajmniej z dobrze wyróżnionymi liniami, podpisane.
3. Materiały do edukacji plastycznej i technicznej
• bloki - 1 techniczny biały, 1 techniczny z kolorowymi kartkami
• papier kolorowy zwykły
• kredki w drewnianej oprawie
• kredki świecowe lub pastele olejowe
• plastelina
• farby plakatowe + pędzelki w drewnianej oprawie
• nożyczki o zaokrąglonych końcach (dzieci leworęczne potrzebują nożyczek dla osób leworęcznych)
• klej w sztyfcie
• teczka papierowa lub plastikowa na gumkę
Zalecamy podpisanie w/w materiałów
4. Strój na zajęcia gimnastyczne
• biały podkoszulek
• spodenki sportowe
• bezpieczne, antypoślizgowe obuwie sportowe z jasną podeszwą
• worek z materiału – podpisany
5. Obuwie zmienne
• lekkie, antypoślizgowe + worek z materiału podpisany
6. Strój galowy (konieczny na wszelkich uroczystościach szkolnych)
• biała koszula/bluzka
• granatowe/czarne spodnie/spódniczka
7. Śniadaniówka
• lekka, nie za duża, pojemnik plastikowy na wodę/napoje (można podpisać)
8. Mały plecak na wyjścia poza szkołę
9. Potrzebne też będzie pierwszym tygodniu września zdjęcie legitymacyjne (na odwrocie zapisujemy imię i nazwisko dziecka, miejsce i datę urodzenia, pesel dziecka i adres zamieszkania).
Bardzo prosimy o zakup odpowiednio dobranego do wzrostu dziecka tornistra .
Zwracamy tez uwagę na wagę samego tornistra.
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała dziecka.
Pozostałe zakupy, w tym pióra pozostaną omówione na pierwszych spotkaniach z rodzicami we wrześniu.
BEZPIECZNE WAKACJE
Spotkanie z rodzicami przyszłorocznych pierwszoklasistów
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach serdecznie zaprasza wszystkich rodziców/opiekunów prawnych dzieci, które rozpoczną edukację w naszej szkole w roku szkolnym 2023/2024, na spotkanie informacyjne, które odbędzie się: - 15 czerwca 2023 roku (czwartek) o godz. 16.30 w sali teatralnej.
W czasie spotkania z Dyrektorem Szkoły i przyszłymi wychowawcami klas pierwszych (pomiędzy 16.30 a 17.00) dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli świetlicy szkolnej. Następnie proponujemy Państwu spacer po szkole, w celu zapoznania się ze strukturą organizacyjną szkoły, rozmieszczeniem sal przydzielonych poszczególnym klasom oraz innych pomieszczeń z których korzystają uczniowie klas 1-3.
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek to święto ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Tego samego dnia przypada rocznica urodzin Florence Nightingale uważanej za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa, która założyła pierwszą szkołę pielęgniarstwa w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie.
„Pielęgniarstwo to nauka i sztuka, źródło inspiracji w trosce i służbie drugiemu człowiekowi, oparte na życzliwości, przyjaźni, lojalności, tolerancji i zwykłej ludzkiej dobroci”
Jan Paweł II
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, obchodzony co roku 12 maja, ma na celu przede wszystkim ukazanie, jak niezwykłym i wymagającym zawodem jest pielęgniarstwo oraz z czym wiąże się jego wykonywanie.
POZDRAWIAM PIELĘGNIARKA SZKOLNA