LOGOPEDA

800 - 900       1130 - 1430
PIĄTEK 800 - 930     1200 - 1430

GABINET LOGOPEDY SZKOLNEGO

„Należy do dobrego wychowania dzieci, ażeby dobrze wykształcić narzędzie mowy,
ażeby dzieci nauczyć każde słowo doskonale, wyraźnie i czysto wymawiać. I to będzie
pierwsza nauką, którą dzieci powinny odebrać od matki, ojca i wychowawców”
J.Śniadecki, 1805r.

Na całokształt rozwoju dziecka, a w szczególności na jego powodzenie w szkole w dużej mierze wpływa mowa. Mowa, będąca dźwiękowym porozumiewaniem się ludzi, jest atutem w nawiązywaniu kontaktów społecznych. Daje możliwość precyzyjnej komunikacji, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala wyrazić swoje myśli, opinie, uczucia i spostrzeżenia. Wpływa na kształtowanie się osobowości.

Każde dziecko chciałoby mówić poprawnie gdyż zaburzenia i wady wymowy w znacznym stopniu utrudniają osiągnięcie sukcesów szkolnych, zakłócają relacje społeczne, obniżają samoocenę.

W przezwyciężaniu tych trudności towarzyszy dzieciom logopeda szkolny.

Zadania logopedy w naszej szkole:

- Zapoznanie się z orzeczeniami PPP o potrzebie kształcenia specjalnego pod kątem wskazań do terapii logopedycznej.

- Konsultacje z pedagogiem, wychowawcami i pedagogami specjalnymi w celu wyselekcjonowania dzieci z zaburzeniami mowy.

- Spotkania z rodzicami dzieci wymagających diagnozy logopedycznej, uzgodnienie warunków terapii.

- Prowadzenie badań logopedycznych i opracowanie diagnozy funkcjonalnej.

- Opracowanie indywidualnych planów terapii.

- Prowadzenie terapii logopedycznej.

- Konsultacje z rodzicami, udzielanie instruktażu, przekazywanie wskazań do pracy w domu.

- Okresowe konsultacje z nauczycielami pracującymi z dziećmi objętymi opieką logopedyczną.

- Przygotowywanie pomocy logopedycznych do terapii.

- Doskonalenie własne; śledzenie wydawnictw logopedycznych i psychologicznych, udział w szkoleniach, warsztatach i konferencjach.

- Współpraca z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną.

- Współpraca z logopedami innych placówek obejmujących opieką logopedyczną dzieci z naszej szkoły.

Kto jest objęty terapią logopedyczną?

W każdym roku szkolnym terapią logopedyczną objęci są uczniowie klas od I –VI klasy posiadający orzeczenie ze wskazaniem do terapii logopedycznej oraz uczniowie z zaburzonym rozwojem mowy kontynuujący terapię. Zajęcia logopedyczne mają formę indywidualną, realizowane są jeden raz w tygodniu, czas ich trwania uzależniony jest od rodzaju i głębokości zaburzenia oraz możliwości dziecka i wynosi od 30- 45 minut.

Zofia Surdziel