PAMIĘĆ 81

Nasza szkoła przystąpiła do projektu kuratoryjnego pod hasłem:

"Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13.12.1981r."

Przystępując do tego projektu, naszym pierwszym zadaniem było wykonanie wystawy. Uczniowie naszej szkoły przygotowali miejsce patriotyczno-historyczne na terenie naszej szkoły. Do wykonania tego zadania posłużył im podręcznik do historii wiedza ze strony IPN oraz wywiady z członkami rodzin, którzy pamiętają tamte czasy.

Poniżej zdjęcie wykananego zadania.

W ramach projektu Pamięć 81 na terenie naszej szkoły odbyły się pokazy filmu - Nie zabierajcie naszej mamy - we wszystkich klasach 7 i 8 naszej szkoły.  Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką poruszaną w filmie. Po zakończonej prezentacji rozpoczęli poszukiwania osób, świadków tamtych zdarzeń zamieszkujących ich najbliższą okolicę.

Poniżej zdjęcie wykonanego zadania.

Podczas realizacji projektu obowiązkowym zadaniem było uczestnictwo, co najmniej dwóch nauczycieli, w wykładach poświęconych wydarzeniom stanu wojennego w Polsce w 1981 roku. Wybrane osoby uczestniczyły w następujących wykładach:

• Zdarzenia, które obudziły ducha wolności (1 osoba);
  • Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych regionu Śląsko-Dąbrowskiego (2 osoby);
  • Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek Solidarność(2 osoby).

Podczas lekcji historii uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w prezentacji wystawy multimedialnej przygotowanej przez IPN na temat stanu wojennego w Polsce w 1981 roku.

Bartosz Łukasik