Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to rządowy program skierowany do szkół i realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jego głównym celem jest budowanie i rozwój kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

W ramach tego projektu szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia niezwykle przydatnego podczas rozwijania u dzieci i młodzieży umiejętności praktycznych, twórczego myślenia, umiejętności manualnych, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Niezwykle szybki rozwój technologiczny spowodował, że wszystkie te umiejętności są dziś ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach.

WYKORZYSTANIE ZAKUPIONEGO SPRZĘTU NA ZAJĘCIACH W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

STYCZEŃ 2024 - Obserwacja śniegu.Wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie.

STYCZEŃ 2024 - Biologia: Co to znaczy fermentacja? Czyli kuchenne prace na biologii. Obserwacje drożdży.

STYCZEŃ 2024 - Biologia: Odwiedzamy dalekie zakątki Świata.

STYCZEŃ 2024 - Technika - Uczniowie klas szóstych wypalali w drewnie wizytówki według wcześniej zaprojektowanych wzorów.

GRUDZIEŃ 2023 - Biologia - Sprawdzamy, czy w ziemniaku jest cukier.

GRUDZIEŃ 2023 - TECHNIKA W czasie lekcji techniki uczniowie wykonywali ozdoby świąteczne z wykorzystaniem dlugopisow 3-D otrzymanych w ramach Laboratoriow Przyszlosci.

LISTOPAD 2023 -  BIOLOGIA - Poszukujemy tego co niewidoczne. Obserwacje mikroskopowe.

PAŹDZIERNIK 2023 - BIOLOGIA - Uczniowie tworzyli modele komórek roślinnych, w oparciu o obserwacje mikroskopowe i pracę z tekstem.

Szukali barwników w liściach (chromatografia).

Uczyli się obsługi wagi laboratoryjnej.

Obserwowali organizmy żyjące w glebie.Tworzyli zakładki z zasuszonych roślin.

WRZESIEŃ 2023 - Biologia - Badamy rośliny lecznicze występujące na boisku szkolnym.

WRZESIEŃ 2023 - Przyroda - Poznajemy warsztat przyrodnika.

P. Cuber

WYKORZYSTANIE ZAKUPIONEGO SPRZĘTU NA ZAJĘCIACH - ROK SZKOLNY 2022/2023

KOŁO BIOLOGICZNE

Wykorzystanie kuchennego sprzętu, a dokładnie blendera, zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości, podczas przygotowania zdrowych i smacznych przekąsek przez uczniów klasy 5a

ŚWIETLICA SZKOLNA

Świetlica w ramach projektu Laboratoria Przyszłości pozyskała klocki Mini Wafle 500 oraz 2 opakowania Klocków Konstrukcyjnych - sześciany. Klocki te są  wykorzystywane w świetlicy w czasie wolnym od zajęć podczas indywidualnej zabawy, jak i w większej grupie rówieśniczej.

LEKCJA MATEMATYKI

Na lekcjach matematyki nasi podopieczni korzystają z klocków Korbo, których podstawą jest koło zębate. Uczniowie uczą się budowy i inżynierii poprzez doświadczenie, pracę zespołową według projektu i poznają tajniki przekładni mechanicznej.

Eksperymentując, szukają najlepszych rozwiązań, dokonując rzeczowej analizy, szukają przyczyny błędu, dokonują korekty i stosują poprawne rozwiązania.

LEKCJA PRZYRODY W TERENIE

Dzięki pracy z lupami, nasze jesienne spacery dydaktyczne stały się atrakcyjniejsze.

LEKCJE BIOLOGII

Dzięki zakupionym miernikom sprawdzamy co to są polimery.

Badamy jak powstaje smog.

Badamy ruchy powietrza.

Budujemy turbinę wiatrową.

Tworzymy stację meteorologiczną.

ZAJĘCIA W PRACOWNI TECHNICZNEJ

Zakupione - w ramach projektu - wypalarki do drewna z przyjemnością wykorzystujemy na lekcjach techniki.

ZAJĘCIA W PRACOWNI KOMPUTEROWEJ Z PROGRAMOWANIA W 3D

Na zajęciach z programowania systematycznie korzystamy z drukarki 3D zakupionej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

To wspaniała zabawa nie tylko dla młodszych, ale i starszych uczniów.

Tworzymy prace o różnorodnej tematyce... ulubione zwierzęta, elementy świąteczne oraz postacie ze znanych bajek i filmów.

ZAJĘCIA DODATKOWE DLA MŁODSZYCH DZIECI

Lubimy korzystać z długopisów 3D.

Praca z tym narzędziem - zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości - wychodzi nam coraz lepiej.

ZAJĘCIA DODATKOWE DLA UCZNIÓW STARSZYCH KLAS

Gogle VR pozwalają na wydobycie głębi z obrazu poprzesz oszukanie naszych zmysłów. Dzięki temu możemy doświadczyć symulacji niecodziennych aktywności, których nie moglibyśmy wykonać w prawdziwym życiu. Świetna zabawa i nauka.