MIŚ RATOWNIK

PODSUMOWANIE AKCJI "UŚMIECH DZIECKA"

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach od dwudziestu dwóch lat organizowana jest akcja pomocy dzieciom „Uśmiech dziecka”; w tym roku zorganizowana została przez Aleksandrę Hryniewiecką i Urszulę Pełkę – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej.

27 kwietnia 2015 roku odbyła się uroczystość z udziałem ratowników Pogotowia Ratunkowego w Tychach pod hasłem „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”. Akcja ta odbywa się cyklicznie już od wielu lat w ramach szkolnej akcji „Uśmiech dziecka”. Co roku dzieci zbierały maskotki, które przekazywane były do tyskich, pszczyńskich i katowickich karetek pogotowia.

Nasze miśki pomagały prawdziwym ratownikom w niesieniu pomocy dzieciom uczestniczącym w wypadkach drogowych. Taki miś – ratownik miał pomóc lekarzowi w nawiązaniu kontaktu z poszkodowanym dzieckiem, złagodzić stres i odwrócić jego uwagę od tragedii. Od dwóch lat projekt „Miś ratownik” zmienił nieco formę. Wiosną każdego roku ogłaszany jest konkurs na plastyczny projekt misia – ratownika, najciekawsze prace zostają wydrukowane w postaci naklejek - zostają wręczane przez ratowników chorym dzieciom.

Podczas spotkania ratownicy prezentowali uczniom profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego oraz sprzęt ratowniczy znajdujący się w karetce pogotowia. Nasi podopieczni mieli okazję pod fachowym okiem ratowników przypomnieć sobie i przećwiczyć umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) oraz obejrzeć wnętrze karetki pogotowia. Ćwiczenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy już od kilku lat systematycznie są prowadzone wśród młodzieży naszej szkoły.

Wizyta ratowników zapoczątkowała w naszej szkole TYDZIEŃ POD HASŁEM „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”, podczas którego wszystkie klasy będą miały zorganizowane warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, a każdy uczeń będzie miał możliwość przećwiczyć się w tym zakresie.

Aleksandra Hryniewiecka

UŚMIECH DZIECKA

W ramach czternastej edycji akcji „Uśmiech dziecka” ogłoszony został konkurs na plastyczny projekt misia – ratownika, najciekawsze projekty zostaną wydrukowane w postaci naklejek -  będą wręczane przez ratowników chorym dzieciom – ofiarom wypadków (poniżej zamieszczone zostały zeszłoroczne  projekty).

W poniedziałek 27 kwietnia 2015 roku na trzeciej godzinie lekcyjnej odbędzie się w naszej szkole spotkanie instruktażowe z udziałem ratowników z Pogotowia Ratunkowego w Tychach pod hasłem „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”.  Tego typu uroczystość odbywa się w naszej szkole już od wielu lat w ramach szkolnej akcji „Uśmiech dziecka”. Podczas spotkania ratownicy zaprezentują dzieciom profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego oraz sprzęt ratowniczy znajdujący się w karetce pogotowia. Nasi uczniowie będą mieli okazję pod fachowym okiem przypomnieć sobie i przećwiczyć swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy (resuscytacji krążeniowo oddechowej) oraz zwiedzić wnętrze karetki pogotowia. Tego rodzaju ćwiczenia już od kilku lat systematycznie są prowadzone wśród młodzieży naszej szkoły.

Opisana impreza zapoczątkuje w naszej szkole TYDZIEŃ POD HASŁEM „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”. Podczas tego tygodnia wszystkie klasy mają zaplanowane na godzinach wychowawczych warsztaty w tym zakresie.

A. Hryniewiecka

MIŚ RATOWNIK

We wtorek, 13 maja 2014 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji „Ratujemy, uczymy ratować” z udziałem ratowników z Pogotowia Ratunkowego w Tychach. Maluchy obdarowały ratowników specjalnymi naklejkami dla dzieci będących ofiarami wypadków drogowych.

To wydarzenie odbywa się w naszej szkole już od 13 lat w ramach akcji „Uśmiech dziecka”. Przez wiele lat dzieci zbierały maskotki, które przekazywane były do tyskich, pszczyńskich i katowickich karetek pogotowia. Nasze miśki pomagały prawdziwym ratownikom w ratowaniu dzieci uczestniczących w wypadkach drogowych. Taki miś – ratownik miał pomóc lekarzowi w nawiązaniu kontaktu z poszkodowanym dzieckiem, złagodzić stres i odwrócić jego uwagę od tragedii – mówi Aleksandra Hryniewicka z SP 40. – Od zeszłego roku nasz „Miś ratownik” zmienił formę. Ogłoszony został konkurs na plastyczny projekt misia – ratownika, najciekawsze projekty zostały wydrukowane w postaci naklejek, które również będą wręczane przez ratowników chorym dzieciom.

W szkole, podczas spotkania z uczniami, ratownicy zaprezentowali pokazy pomocy przedmedycznej. Dzieci mogły zobaczyć wnętrze karetki. Ale to jeszcze nie koniec. Do końca tego tygodnia we wszystkich klasach odbywać się będą warsztaty z udzielania pierwszej pomocy.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego fimu z podsumowannia akcji, który został zamieszczony na portalu: tychy.pl

A. Hryniewiecka