Jesteś tutaj:

WYDARZENIA SZKOLNE 2016/2017

SPOTKANIE W RAMACH AKCJI - CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM 

 

W dniu 21 czerwca 2017 roku w bibliotece osiedlowej, klasa 3a spotkała się z Karolem Witańskim , który jest jednym z dwóch w Polsce zawodnikiem w dyscyplinie high diving. Tyszanin, który swoją karierę zaczynał na tyskiej pływalni,  dziś skacze z platformy o wysokości 27 m na zawodach międzynarodowych. Uczniowie klasy 3a wysłuchali czytanego przez Karola  tekstu o tematyce sportowej i usłyszeli ciekawe opowieści dotyczące sportowej kariery młodego sportowca.

Ilona Sokołowska

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

 

29.05.2017 roku przejdzie do historii naszej szkoły jako Dzień Języków Obcych. Najpierw najmłodsze klasy naszej szkoły wzięły udział w inscenizacji ” Rzepki” w językuangielskim. Młodzi artyści z klasy 2a wykazali się zdolnościami aktorskimi. Za pomocą odpowiednich strojów, gestów i słów recytowanych na pamięć, udało im się oddać charakter odgrywanych postaci.

 

 

W drugiej części językowego święta, uczniowie klas starszych szkoły podstawowej oraz gimnazjum wzięli udział w konkursie: „Lip dub”.

 

 

 

Zadaniem reprezentantów klas było odtworzenie teledysku wybranej piosenki na scenie.

 

 

 

Jury oceniało między innymi: kostiumy, znajomość tekstu oraz wrażenie artystyczne i zaangażowanie występujących.

 

 


Spośród wszystkich występujących zespołów wyłoniono 3 najlepsze:
1 miejsce - klasa 4b
2 miejsce - 1a gimnazjum
3 miejsce- klasa 1b gimnazjum

 

 

 

Tym razem nie stworzono własnych wideoklipów, ale mamy nadzieję, że uda się to w najbliższej przyszłości.

A. Szczęsna

 

KONKURS PLASTYCZNY "MAMA, MATUSIA, MATEŃKA"

 

W maju 2017 roku odbył się IX Miejski Konkurs Plastyczny MAMA, MATUSIA, MATEŃKA 2017 - pt.: „Mama Ma Marzenia”, organizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach - Klub Wilkowyje. Do konkursu zgłoszono 302 prace z 29 placówek, wśród nich wytwory ekspresji plastycznej uczniów naszej szkoły.
 

Z dużą radością pragnę poinformować, że wyróżnienia w tym konkursie otrzymały prace Moniki Bielich i Katarzyny Ratki z klasy 6a.
Gratulujemy !!!

 E.Pasternak

 

WARSZTATY KULINARNE - CZUJĘ, SMAKUJĘ, GOTUJĘ...

 

27 kwietnia 2017 roku, po raz drugi odbył się międzyszkolny konkurs kulinarno-językowy "Czuję smakuję, gotuję". W trakcie konkursu trzyosobowe drużyny piątoklasistów musiały zmierzyć się z zadaniami kulinarnymi przygotowanymi w języku angielskim. Łatwo nie było, ale wszyscy świetnie się bawili oraz spróbowali przygotowane przez siebie sałatki.

 

 

 

Pierwsze miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 11 w składzie:  Szymon Mrugała, Daniela Feliksiak, Maja Kutek, II miejsce drużyna Szkoły Podstawowej nr 40 w składzie: Jan Lewicki, Konrad Pietrzyk, Michał Struchmann oraz II miejsce drużyna Szkoły Podstawowej nr 11 w składzie: Wiktoria Sikora, Klaudia Nguyen, Igor Wojnar.

 

   

D. Krystek

KONKURS PLASTYCZNY - "MORSKA BRAMA NA ŚWIAT"

 

   W kwietniu odbył się I ogólnopolski konkurs plastyczny - "Gdańsk jako „Morska brama na świat”, zorganizowany przez Morską Szkołę Podstawową w Gdańsku.   

 

   Motywem przewodnim konkursu była prezentacja ważnych miejsc związanych z kulturą narodową, ukazanie pejzażu morskiego Gdańska i okolic w formie plastycznej.

 

  Wśród nagrodzonych uczestników konkursu znalazły się dwie uczennice naszej szkoły: Amelia Smagóra oraz Kamila Kruczyńska z klasy 5a, które uzyskały  wyróżnienia. Gratulujemy !!!

E. Pasternak

KONKURS PLASTYCZNY - "WIŚLANYM SZLAKIEM"

 

Uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach, Filia nr 12.  Konkurs „Wiślanym Szlakiem”  ogłoszony został z okazji ogłoszenia roku 2017 - Rokiem Wisły. Zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do wybranej polskiej baśni lub legendy,  której treść lub miejsce akcji związane są z rzeką Wisłą bądź miejscowościami położonymi nad Wisłą.

Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbyło się 26 kwietnia 2017r. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
1 miejsce – Nadia Malesza z klasy 6b
2 miejsce – Eliza Terlecka z klasy 4a
Wyróżnienia: Roksana Smołuch z klasy 4a i Filip Siwy z klasy 4a.
Gratulujemy !!!

E. Pasternak

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI W JĘZYKU ANGIELSKIM

 

11 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Języku Angielskim dla klas III-VI szkół podstawowych pod hasłem ‘Sport means health’. Uczestniczyli w nim uczniowie 8 szkół podstawowych w Tychach. Z naszej szkoły wzięły udział 3 uczennice: Roksana Piróg z klasy 3c, Hanna Kaczmarczyk z klasy 4b oraz Sandra Malinowska z klasy 5a.

 

 

Konkurs polegał na recytowaniu wierszy związanych ze sportem i zdrowym trybem życia. Uczestnicy mogli używać rekwizytów oraz wykorzystać swoje zdolności teatralne.

Roksana Piróg i Sandra Malinowska z naszej szkoły zdobyły 2 miejsce wśród 8 reprezentantów klas 3 i 5 innych szkół, a Hanna Kaczmarczyk zdobyła 3 miejsce wśród klas 4.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

 

A. Pawłowska

 

WARSZTATY RATOWNICZE W NASZEJ SZKOLE

 

W środę 10 maja 2017 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 40 w Zespole Szkół nr 9 w Tychach odbyła się impreza z udziałem ratowników z Pogotowia Ratunkowego w Tychach pod hasłem „Ratujemy, uczymy ratować”. Podczas spotkania ratownicy zaprezentowali uczniom klas I - III profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego oraz sprzęt ratowniczy znajdujący się w karetce pogotowia.

 

 

W dalszej części korytarze naszej szkoły zamieniły się w miejsce WIELKICH WARSZTATÓW RATOWNICZYCH. Nasi uczniowie pod okiem wychowawców i fachowym okiem ratowników mogli przećwiczyć swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy (resuscytacji krążeniowo - oddechowej), korzystając z przygotowanych fantomów. Tego rodzaju ćwiczenia odbywają się w naszej szkole już od wielu lat w ramach szkolnej akcji „Uśmiech dziecka” (w tym roku szesnasta edycja).

 

 


Impreza zapoczątkowała w naszej szkole „TYDZIEŃ POD HASŁEM „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”. Podczas tego tygodnia wszystkie klasy będą miały zorganizowane warsztaty ratownicze – każdy uczeń będzie miał możliwość przećwiczyć swoje umiejętności w tym zakresie.
MIŚ RATOWNIK

 

 

Dzieci z zainteresowaniem obejrzały wnętrze karetki pogotowia ratunkowego oraz znajdujący się w niej sprzęt ratowniczy.

 

 

W tym roku kolejny już raz został ogłoszony konkurs na plastyczny projekt misia – ratownika, najciekawsze projekty zostały wydrukowane w postaci naklejek - będą wręczane przez ratowników chorym dzieciom (poniżej zamieszczono tegoroczne projekty). Taki miś - ratownik ma pomóc lekarzowi w nawiązaniu  kontaktu z poszkodowanym dzieckiem, złagodzić jego stres.
Całe przedsięwzięcie zostało przygotowane przez Aleksandrę Hryniewiecką, Urszulę Pełkę i Ilonę Stolarska – nauczycielki ZS nr 9 w Tychach.

      

PROJEKTY NAKLEJEK „MIŚ RATOWNIK 2017”

 


 

LAUREATAMI KONKURSU „Miś ratownik” w 2017 roku zostali:
 

Dominika Półrolniczak  kl. 6b
Magdalena Piosik  kl. 6 c
Zuzanna Górka kl. II a
Iga Fortuna kl. II a
Nina Kubara kl. II b
Oliwier Sacki kl. II d
Zuzanna Liszka kl. III a
Czeredys Mateusz kl. III a
Martyna Malesza kl. III b
Roksana Otwinowska kl. III b
Żaneta Pełczyńska III c

Laureaci konkursu na plastyczny projekt „Misia ratownika” osobiście przekazali ratownikom swoje nagrody – naklejki, które będą pocieszeniem dla chorych dzieci.                                                                                               
                                                                                                                  

Aleksandra Hryniewiecka

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

 

Przez dwa miesiące grupa świetlicowa przygotowywała prace na Giełdę Ozdób Świątecznych. Odbyła się ona na amfiteatrze szkolnym, przed świętami wielkanocnymi.

 

 

Przez kilka dni nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz inni uczniowie mogli podziwiać oraz nabywać różnorodne ozdoby i dekoracje świąteczne. Dla członków grupy świetlicowej była to okazja do sprawdzenia się w roli sprzedawców oraz dobra lekcja matematyki - dodawanie, odejmowanie, wydawanie reszty.

 


Elżbieta Radecka

 

KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW KLAS TRZECICH

 

6 kwietnia 2017 roku odbył się konkurs ortograficzny klas 3. Każdą z klas reprezentowało trzech uczniów, którzy napisali dyktando, a później test z wiedzy ortograficznej. Godzinne zmagania pozwoliły na wyłonienie jednego reprezentanta do konkursu na szczeblu miejskim. Na podium stanęły: Paulina Gągór z klasy 3b, Roksana Piróg z klasy 3c i Anna Biel klasy 3a. Pierwsze miejsce zajęła Ania. To ona będzie reprezentować naszą szkołę w konkursie ortograficznym, który odbędzie się w placówce nr 35 -  28 kwietnia 2017 roku. Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy, a za Anię dalej trzymamy kciuki.

 

I. Sokołowska

 

 

SZKOLNY KONKURS SZACHOWY

 

11 kwietnia 2017 roku odbyły się partie finałowe II Konkursu Szachowego Klas 1-3. W klasach pierwszych wygrał Arkadiusz Grzybek z Wiktorem Paruchem sędziował Oliwier Kurdziel.
 

Najlepszym trzecioklasistą podobnie jak rok temu okazał się Oskar Paruch wygrywając z Patrykiem Ruteckim.

 

 

Najaktywniejszą grupą okazali się drugoklasiści, spośród 20 zapisanych zawodników do finału doszli Tobiasz Ranik (w eliminacjach zagrał najwięcej partii) i Ksawery Piskorz zwycięzca finałowego pojedynku sędziował Kamil Cywiński.

 

 
 

Uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami z hetmanem, a pozostali otrzymali dyplomy uczestnictwa. Cieszy mnie fakt, że dla wielu uczniów konkurs stanowił pierwszą konfrontację własnych możliwości. Rozegrano 110 partii w ciągu 12 godzin.

 

Katarzyna Lewicka

XVI MIEDZYPOWIATOWY TURNIEJ ZESPOŁÓW SZKOLNYCH W AEROBIKU

 

12 kwietnia 2017 roku w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Al. Piłsudskiego w Tychach odbył się XVI Międzypowiatowy Turniej Zespołów Szkolnych w Aerobiku. 
 

Celem turnieju było pokazanie rywalizacji sportowej w formie widowiskowej imprezy,  popularyzowanie aerobiku jako rekreacyjno-sportowej formy aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej w naszym rejonie,  propagowanie  aktywności ruchowej przy muzyce, zasad „fair play”, wspaniałej zabawy oraz wdrażanie do zdrowego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego.
 

 

Jury obradowało w składzie:
• Przewodnicząca - mgr Joanna Sobieska: instruktor fitness, nauczyciel w-f w LO nr II w Tychach
• mgr Elżbieta Jakubczyk: instruktor fitness, nauczyciel w-f w ZS nr 2 w Tychach
• mgr Agnieszka Matyjas: instruktor fitness, nauczyciel w-f w ZS nr 2 w Tychach

 

 

WYNIKI KLASYFIKACJI:                                  
I m. –  G 4   trenerka: Monika Danielak
II m. – SP 1    trenerka:   Aldona Bondel                                                                                                            
III m. – SP 19  trenerka: Justyna Andrzejewska     

                                           
Organizacja imprezy: mgr Anna Klimczyk-Kijas: instruktor fitness, nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 40

Anna Klimczyk-Kijas

SPOTKANIE Z WALDEMAREM CICHONIEM

 

7 kwietnia 2017 roku klasy: 1a, 1b i 2a SP 40 w ZS 9 spotkały się z autorem książek dla dzieci Waldemarem Cichoniem w Mediatece. Autor zaprezentował swoją nową książkę pełną humoru, zwariowanych wydarzeń i wzruszeń „SKRZATY”. Przeczytał dzieciom fragment swojej książki. Na zakończenie spotkania można było kupić książki Waldemara Cichonia z autografem autora.

 

H. Stanisławska

SPEKTAKL TEATRALNY „DZIÓB W DZIÓB”


6 kwietnia 2017 roku klasy 2b, 2c, 2d, 3a, 3b, 3c i 6a Szkoły Podstawowej wzięły udział w spektaklu „DZIÓB W DZIÓB” wystawianym w Teatrze Małym w Tychach. Spektakl Miejskiego Centrum Kultury w Tychach w reżyserii Pawła Drzewieckiego dyrektora MCK w Tychach.

 


„DZIÓB W DZIÓB” to wzruszająca opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i przynależności, która rozgrywa się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk. Przejmująca historia małego wróbla Przemka, który szuka akceptacji, przyjaźni i swojego miejsca „na dzielni” wśród zaślepionej pragnieniem władzy subkultury gołębi. W historię zamieszana jest również kotka, odwieczny wróg ptaków, która w głębi duszy, tak jak i Przemek, czuje się samotna i odtrącona przez inne zwierzęta zamieszkujące sąsiedztwo.
Role gołębi odtwarzały absolwentki naszej szkoły - Anna Buczkowska (czwarta z prawej) i Monika Szydłowiecka (pierwsza z prawej).

 

Reżyseria: Paweł Drzewiecki
Scenografia i kostiumy: Izabela Wądołowska
Muzyka: Anna Czekańska, Joanna Piwowar-Antosiewicz
Słowa piosenek: Joanna Piwowar-Antosiewicz
Obsada: Alina Bachara, Anna Buczkowska, Izabela Lulewicz, Agnieszka Szumańska, Monika Szydłowiecka, Krzysztof Kulbicki, Piotr Kumor.

Halina Stanisławska

WARSZTATY KULINARNE
Z KUCHARZAMI RESTAURACJI  VICTORIA - 21 MARCA 2017 r.
 

21 marca 2017 roku odbyły się warsztaty kulinarne, które poprowadzili kucharze z restauracji Victoria w Tychach. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 6c. Jak przystało na pierwszy dzień wiosny potrawy były typowo wiosenne i nawiązujące do zbliżającej się Wielkanocy. Przygotowane zostały jajka faszerowane na 4 sposoby, sałatki oraz baby wielkanocne.

 

 

 

Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w wykonanie potraw. Obierali, kroili, mieszali przyprawiali, dekorowali, a także sprzątali po skończonej pracy. Na zakończenie można było spróbować swoich sił w ozdobnym składaniu serwetek. Wszystkie potrawy były naprawdę pyszne.

 

   

D. Krystek

WYSTAWA - „HISTORIA BOŻEGO SŁOWA”

 

29 marca w Zespole Szkół nr 9 w Tychach odbyła się wystawa - HISTORIA BOŻEGO SŁOWA  - „KOCHAM BOŻE SŁOWO, CAŁE SŁOWO, SŁOWO W SŁOWO"

Organizator wystawy Fundacja Areopag, działa od 1990 roku zajmuje się organizowaniem wystaw, zakładaniem bibliotek, organizowaniem konferencji chrześcijańskich, imprez kulturalnych, szkoleń a także wydawaniem książek i prowadzeniem działalności naukowej. Na wystawę zostali zaproszeni uczniowie z klas SP 4a, 4b, 5a, 5b, 6a, 6b, 6c oraz Gimnazjum 1a, 1b, 2b, 3a i 3b.

 


Zwiedzający wystawę dowiedzieli się w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów - zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na nasze półki w biblioteczkach domowych. Wystawa HISTORIA BOŻEGO SŁOWA to  opowieść o dziejach powstania słowa, które zmieniało umysły ludzi i budowało nową świadomość opartą na wierze w moc tego Słowa. Całość wystawy jest zbiorem pierwszych wydań reprezentujących każdą poszczególną epokę, w której Pismo Święte odgrywało kluczową rolę i miało wpływ na tych, do których dotarło w postaci słowa przetłumaczonego na języki narodowe.

 

H. Stanisławska

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

Pierwszy dzień wiosny klasy 1-3 wraz z oddziałem przedszkolnym powitały barwnie i radośnie. Tego dnia ubrane kolorowo dzieci z marzannami i gaikami w rękach obwieściły mieszkańcom osiedla nadejście wiosny, maszerując w barwnym korowodzie. Pogoda dopisała, co dodatkowo przyczyniło się do wesołego nastroju tego dnia.


 

Ilona Sokołowska

 

SUKCES MAŁYCH POLIGLOTÓW

 

20 marca 2017 roku nasi uczniowie: Jagoda Jesionek  z klasy .2a i Mateusz Kućmierz z klasy 3a, drużynowo zajęli 2 miejsce w międzyszkolnym konkursie języka angielskiego -  „PERFECT JUNIOR”.  Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

A. Szczęsna

 

 

WARSZTATY "ŚWIETLICOWE" DLA NAUCZYCIELI

 

7 marca 2017 roku, już po raz szósty, w naszej  świetlicy szkolnej, zorganizowane zostały warsztaty dla nauczycieli tyskich świetlic szkolnych pt. „Wielkanocne inspiracje, czyli coś z niczego”. W spotkaniu wzięło udział 10 nauczycieli z trzech tyskich szkół. Wykonali oni wiele prac wielkanocnych: króliczki, baranki, jajka oraz torebki na prezenty.

 

 

Uczestnicy mieli również okazję do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Jak co roku imprezie towarzyszyła wystawa prac oraz pomysłów, które zostały wykonane na kiermasz wielkanocny.

 

Elżbieta Radecka

 

KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWA

 

Karnawał, to czas zabaw i uciech dla wszystkich. Uczniowie klas 1 – 3 oraz oddziałów przedszkolnych też mieli swój bal karnawałowy.

 

 

Wystarczyło trochę wyobraźni, przygotowań i…szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, a na parkiecie pojawiły się księżniczki, rycerze, piraci, laleczki, policjanci, czarodziejki, piłkarze, baletnice oraz wiele innych bajkowych i filmowych postaci. I zaczęło się.

 

 

Muzyka i taniec towarzyszyły zabawiei koniec. Nowy karnawał już za rok!

 

J. Labryga

IMPREZY SPORTOWE W SP 40

 

W obecnym roku szkolnym w naszej szkole cyklicznie są organizowane zawody sportowe dla uczniów z klas 4-6. 4 listopada 2016 roku odbyły się Mistrzostwa SP w tenisie stołowym dziewcząt, w których I miejsce zajęła Hania Chmielewska z kl. 3a, II miejsce –  Natalka Kołodziejuk z 4b, a III miejsce – Julka  Kucharska z 5b.

 

 

7 listopada 2016r. zorganizowaliśmy  Mistrzostwa SP w tenisie stołowym chłopców. I miejsce zajął Jasiek Lewicki z 5a,  II miejsce – Michała Strauchman również z 5a, III miejsce – Olaf Mrzygłód z 3c.

 

 

 

W grudniu 2016r. w SP 40 uczniowie starszych klas wzięli udział w Świątecznym Turnieju Siatkówki dla klas 5 i 6 . I miejsce wywalczyła kl. 6b ( Czenczek Jakub, Czarniecka Kamila, Szypuła Natalia, Łoziński Maksymilian, Marchlewski Dawid, Sowa Victoria).

 

 

10 stycznia 2017r. miała miejsce kolejna impreza sportowa w naszej szkole – Noworoczny Turniej Piłki nożnej halowej dla klas 5-6. Tym razem I miejsce zdobyła kl. 5a ( Lewicki Jan, Bryndza Adam, Matyjas Szymon, Zowada Kacper, Kulawczuk Nikodem,  Strauchman  Michał).

 

 

 

W lutym w piłkę nożną zagrali chłopcy z klas 4. Trzy drużyny wzięły udział w Zimowym Turnieju Piłki nożnej halowej dla klas 4. Zwyciężyła drużyna z klasy 4a w składzie: Filip Siwy, Filip Marchlewski, Paweł Michalski i Kamil Gołaś.

 

I. Szczepanek

III REJONOWY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK - TYCHY 2017


13 stycznia 2017 roku uczniowie klasy 1b Szkoły Podstawowej nr 40: Arkadiusz Grzybek, Zuzanna Jesionek, Natasza Mahoń, Aleksandra Mozdyniewicz i Lena Żak-Chudzińska, wzięli udział w III Rejonowym Konkursie Kolęd i Pastorałek. 

 

  

 

Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 6 w Tychach wspólnie z miejscową parafią. W niedzielę, 29 stycznia 2017 roku, w kościele pw. Św. Krzyża w Czułowie odbył się finał III Rejonowego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Mimo trwających jeszcze ferii, wyróżnieni uczniowie przyjechali, aby znowu zaśpiewać kolędę „W żłobie leży” i odebrać przyznaną statuetkę za II miejsce w kategorii Zespoły/Chóry.
   
Zwycięzcom gratulujemy!

J. Labryga

WARSZTATY Z NATIVE SPEAKER'EM - Christmas Fun and Games.

 

9 grudnia 2016 roku, po raz drugi odwiedził naszą szkołę native speaker Richiego Mullaney z Irlandii. Tym razem nasz gość poprowadził warsztat pt. Christmas Fun and Games. Nasi uczniowie klas starszych szkoły i podstawowej oraz gimnazjum mieli okazję dowiedzieć się o świątecznych zwyczajach Irlandczyków.

 

 

Prelekcja była przeplatana wspólną zabawą i śpiewem tradycyjnych kolęd. Uczniowie entuzjastycznie reagowali na propozycje prowadzącego. Jego poczucie humoru oraz urok osobisty sprawił, że wszyscy uczestnicy tego warsztatu przenieśli się wyobraźnią w czas świąteczny. 

Z niecierpliwością będziemy czekać, aby móc powiedzieć: Merry Christmas. Wesołych Świąt.

 

A.Szczęsna

JUBILEUSZ 30-LECIA SP-40

 

Szkoła Podstawowa nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi świętowała w piątek 25 listopada 2016 roku 30-lecie swojego istnienia. Na jubileusz przybyło wielu absolwentów, którzy od kilku miesięcy umawiali się poprzez nasz szkolny profil na Facebooku. Choć 30 lat funkcjonowania placówki to i dużo, i niewiele, czterdziestka może się już teraz chwalić znakomitymi absolwentami. Uczęszczali do nas  m. in: brązowa medalistka igrzysk olimpijskich Karolina Naja, minister sportu i turystyki Witold Bańka, pisarka Magdalena Kulus, wokalistka i saksofonistka jazzowa Ewa Buczkowska, dr hab. Aleksander Bańka, koncertmistrz i obecny dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Tychach Tomasz Giedwiłło,  Bartosz Głodek, a także Marcin Gołka z zespołu Paganda.

 

 

Organizatorzy starali się nadać tej wyjątkowej uroczystości charakter bardziej rodzinny, bez blichtru i pompatyczności, bo z założenia miało to być spotkanie wspomnieniowe. Przyszło wiele osób. Otworzył je pan dyrektor Wojciech Rerich, a poprowadzili: pani Barbara Orzechowska, pan Adam Prusakiewicz - absolwent i równocześnie nasz były nauczyciel oraz Julia Hantulik tegoroczna absolwentka Gimnazjum nr 7. W programie znalazły się wywiady z poprzednimi dyrektorami: Ewą Borkowy i Katarzyną Pietrusińską, skecze, piosenki, przedstawienie teatralne grupy ZETKA. Z ciekawym układem tanecznym autorstwa Agnieszki Grzesiak wystąpiły zaprzyjaźnione dzieci z MDK 1. Dekorację całej szkoły przygotowali wraz z uczniami opiekunowie sal, a przede wszystkim pani Elwira Pasternak.

 

 

Po części artystycznej goście rozeszli się po szkole, gdzie w salach czekali na nich nauczyciele uczący w SP 40 dawniej i obecnie. Nie obyło się bez wzruszeń. Był słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów i rodziców: ciasta i galaretki, napoje. Absolwenci oraz emerytowani nauczyciele mogli przyjrzeć się zmianom, które nastąpiły w naszej szkole w ostatnim czasie, porozmawiać, pooglądać przygotowane wystawy, wpisać się na pamiątkowe karty i do jubileuszowej księgi. W spotkaniu uczestniczyli m in. przewodniczący Rady Miasta Tychy pan Maciej Gramatyka, wicedyrektor MCO pani Krystyna Solarek, księża proboszczowie z naszej parafii, związkowcy, a także dyrektorzy tyskich szkół i placówek oraz rodzice. Do uczestników jubileuszu list skierowali m in. Minister SiT Witold Bańka oraz zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych p. Daria Szczepańska. Więcej informacji i zdjęć na stronie internetowej szkoły.

 

 

Z okazji jubileuszu perłowych godów wydano pamiątkowy kalendarz, który będzie do kupienia podczas świątecznego kiermaszu.

Napisano o naszej uroczystości w prasie:

 

Twoje Tychy nr 472 artykuł "30-lecie SP nr 40: Kuźnia talentów"

 

Górnośląski Tygodnik Regionalny "Echo" nr 47/2016 "Uroczystość pełna wspomnień 30 urodziny Szkoły Podstawowej nr 40"

 

Dziennik Zachodni z 2 grudnia 2016 - "Perłowy jubileusz SP-40 im. Ziętka"

W. Rerich

WARSZTATY TERAPEUTYCZNE Z ZAKRESU DOGOTERPII

 

W dniach 23-24 listopada 2016 roku w ramach akcji Miedziaki na Rumaki sześć klas edukacji wczesnoszkolnej i oddziały przedszkolne odbyły ciekawe warsztaty terapeutyczne z zakresu dogoterapii. 

 

 

Warsztaty były prowadzone przez wykwalifikowanego edukatora z udziałem psa rasy Golden Redriver o wdzięcznym imieniu - Largo. Spotkanie dostarczyło wszystkim obecnym wielu pozytywnych emocji, ale przede wszystkim dzieci dowiedziały się :
• w których sytuacjach nie należy podchodzić do psa
• jak zachować się w sytuacji, gdy pies zaatakuje
• jak rozumieć mowę ciała psa (najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy)
• o czym należy pamiętać idąc na spacer z psem
• jak bezpiecznie bawić się z psem
• jak prawidłowo nakarmić psa
• jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie (ratownik, policjant, strażak, terapeuta, przyjaciel)

 

 

Po zajęciach dzieci otrzymały Dyplom Przyjaciela Psa, kodeksy i drobne upominki.

I. Sokołowska

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

×