Jesteś tutaj:

WYDARZENIA SZKOLNE W ROKU 2017/2018

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
 
Zakończenie roku szkolnego dla wielu uczniów i uczennic naszej szkoły obfituje w dodatkowe nagrody, które otrzymują za pomyślny udział w konkursach szkolnych. Podczas uroczystości dla klas 1-3 rozdano nagrody i dyplomy dla zwycięzców w Konkursie Kaligraficznym, Już pięknie czytam i Wzorowy zeszyt. Oprócz tego nagrody za wspaniałe czytelnictwo i zaangażowanie w działalność szkolnego teatrzyku kukiełkowego „A kto tam ?” wręczyła pani bibliotekarka.
 
 
 
 
I. Sokołowska
 
 
WARSZTATY MYDLARSKIE
 
W poszukiwaniu oryginalnego prezentu na Dzień Matki znaleźliśmy ofertę warsztatów mydlarskich. 25 maja 2018 roku animator "Modrej Sowy" przyjechał do naszej szkoły i w bardzo profesjonalny oraz atrakcyjny dla dzieci sposób, przeprowadził warsztaty mydlarskie dla zgłoszonych wcześniej klas.
 
 
 
Każdy uczestnik nie tylko wykonał  samodzielnie i wg własnego pomysłu glicerynowe mydełka, ale także mógł je samodzielnie zapakować i opisać. W sali, w której odbywały się warsztaty długo unosił się wspaniały zapach, a obdarowane 26 maja Mamy z pewnością radośnie przyjęły tak przygotowane prezenty.
 
 
 
I.Sokołowska
 
 
Międzynarodowy Konkurs Plastyczno – Scenograficzny

„Żywe Obrazy”

 

Tematem V Międzynarodowego Konkursu Plastyczno – Scenograficznego  „Żywe Obrazy” była woda w malarstwie mistrzów na przestrzeni wieków. Uczniowie pod kierunkiem pani Urszuli Poposkiej i pani Ewy Gembki przygotowali przestrzenną wersję obrazu Caravaggia pt. „Narcyz”.

 

 

 

Dzieło spotkało się z uznaniem jury, zyskując II miejsce, czyli srebrną ramę. Jako Narcyz wystąpił Kordian Krzyżowski z klasy III a,  w role nimf wcieliły się Kamila Kruczyńska (6a) i Katarzyna Braszczok (2b), a historię obrazu przedstawiła Marcelina Laby (3b)  Gratulujemy!

 

 

Ewa Gembka
 
 
 
 
VIII edycja Międzypowiatowego Konkursu Czytelniczego
„JEŻYCJADA – PULPECJA” 2018

 

16 maja 2018 roku miała miejsce VIII edycja Międzypowiatowego Konkursu Czytelniczego "JEŻYCJADA - PULPECJA" poświęconego twórczości Małgorzaty Musierowicz. Konkurs odbył się w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury w ramach IV LOGOS FEST - Tyskiego Festiwalu Słowa. Jak co roku organizatorami byli Szkoła Podstawowa nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. J. Ziętka w Tychach oraz Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

 

 

Zdjęcia pobrane ze strony MCK Tychy

Celem konkursu było rozbudzanie pasji czytelniczych oraz popularyzacja wartościowej literatury.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klas V-VI szkoły podstawowej. Każdą szkołę reprezentowała drużyna składająca się z trzech uczniów. Uczestników konkursu obowiązywała znajomość lektury „Pulpecja" oraz biografii autorki. Jedną z konkurencji było upieczenie ciasta według przepisu znajdującego się w książce Małgorzaty Musierowicz „Łasuch literacki”. W czasie przerwy konkursu została zaprezentowane zdjęcia z miejsc opisywanych w książkach autorki.

 

  

Zdjęcia pobrane ze strony MCK Tychy

 

Do konkursu przystąpiły szkoły:
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Bieruniu Starym,
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lędzinach,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Lędzinach,
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Tychach,
Szkoła Podstawowa nr 7 w Tychach,
Szkoła Podstawowa nr 8 w Tychach,
Szkoła Podstawowa nr 11 w Tychach,
Szkoła Podstawowa nr 18 w Tychach,
Szkoła Podstawowa nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach.

 

 

Zdjęcia pobrane ze strony MCK Tychy

 

Laureatami tegorocznej edycji zostali:
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 40 z oddziałami Integracyjnymi im. gen. J. Ziętka w Tychach
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 8 im. św. Jana Pawła II w ZSP 3 w Tychach
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Bieruniu Starym
Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tychach

 

Szczegółowa wiedza na temat kolejnej części opisującej przygody rodziny Borejków pokazała, że czytelnictwo wśród uczniów wciąż ma się całkiem dobrze!

Organizatorzy:
Nauczyciele SP-40: 
Halina Stanisławska, Ewa Gembka, Anna Mądry

E. Gembka

WARSZTATY RATOWNICZE TYSKIEJ 40 - TCE

 

W czwartek 17 maja 2018 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach odbyło się kolejne już spotkanie z udziałem ratowników z Pogotowia Ratunkowego w Tychach pod hasłem „Ratujemy, uczymy ratować”. Podczas dwugodzinnego spotkania ratownicy zaprezentowali naszym uczniom profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego oraz sprzęt ratowniczy znajdujący się w karetce pogotowia. Nasi uczniowie pod okiem wychowawców i fachowym okiem ratowników mogli przećwiczyć swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy (resuscytacji krążeniowo - oddechowej), korzystając z przygotowanych fantomów. Tego rodzaju ćwiczenia odbywają się w naszej szkole już od wielu lat w ramach szkolnej akcji „Uśmiech dziecka” (w tym roku siedemnasta edycja).
Impreza zapoczątkowała w naszej szkole „Tydzień ratowniczy”, podczas którego wszystkie klasy będą miały zorganizowane warsztaty ratownicze – każdy uczeń będzie miał możliwość przećwiczyć swoje umiejętności w tym zakresie.
Całe przedsięwzięcie zostało przygotowane przez Aleksandrę Hryniewiecką, Urszulę Pełkę i Ilonę Stolarska – nauczycielki SP nr 40 w Tychach.

 

MIŚ RATOWNIK 2018


W tym roku kolejny już raz został ogłoszony konkurs na plastyczny projekt misia – ratownika, najciekawsze projekty zostały wydrukowane w postaci naklejek - będą wręczane przez ratowników chorym dzieciom (poniżej zamieszczono tegoroczne projekty). Taki miś - ratownik ma pomóc lekarzowi w nawiązaniu kontaktu z poszkodowanym dzieckiem, złagodzić jego stres.

 

Wyróżnienia otrzymali:


Paulina Patola – przedszkole

 

Zuzanna Patola – przedszkole
Maja Mikotowicz – kl. I a
Hania Woźniak – kl. I a
Julian Mróz – kl. I a
Bartek Gieża – kl. I c
Aleksandra Mozdyniewicz – kl. II b
Nikola Saletnik – kl. II b
Nadia Wasylewicz – kl. III a
Jagoda Jesionek – kl. III a
Maja batek – kl. III c
Kacper Orłowski – kl. V b
Łucja Kurbiel – kl. IV c
Kacper Gieża – kl. V b

A. Hryniewiecka

 

SPOTKANIE Z PIŁKARKĄ POLONII GKS TYCHY

 

10 maja 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z piłkarką Polonii GKS Tychy i prezesem Kobiecego Klubu Sportowego Polonia Tychy. Nasi goście w celu promocji zdrowego trybu życia i sportu wśród dziewcząt opowiedzieli uczennicom z klas 3-6 o kobiecej piłce nożnej i działalności KKS Polonia Tychy.

 

  

I.Szczepanek

 

 

KONKURS RECYTATORSKI W JĘZYKU ANGIELSKIM

 

11 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Języku Angielskim dla klas III-VII szkół podstawowych pod hasłem ‘Our World’. Uczestniczyli w nim uczniowie 5 szkół podstawowych w Tychach.

 

  

 

Z naszej szkoły wzięło udział 5 uczniów: Nadia Wasylewicz z klasy 3a, Roksana Piróg z klasy 4c, Kacper Orłowski z klasy 5b, Sandra Malinowska z klasy 6a oraz Grzegorz Studniarz z klasy 7b.

Konkurs polegał na recytowaniu wierszy związanych ze światem. Uczestnicy mogli używać rekwizytów oraz wykorzystać swoje zdolności teatralne.

 

  

 

Kacper Orłowski i Sandra Malinowska z naszej szkoły zdobyli 1 miejsce wśród reprezentantów klas 5 i 6 innych szkół, a Nadia Wasylewicz, Sandra Malinowska oraz Grzegorz Studniarz zdobyli 2 miejsce wśród klas 3, 6 i 7. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

A.Pawłowska

 

KONKURS RECYTATORSKI - KOCHAM CIĘ POLSKO

 

27 kwietnia 2018 roku odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego KOCHAM CIĘ POLSKO z udziałem dzieci klas 1-3.  W sali teatralnej młodsi uczniowie, którzy reprezentowali swoje klasy, recytowali wiersze o charakterze patriotycznym przed trzyosobowym jury.

 

  

 

Zwycięzcami poszczególnych poziomów zostali:

Natalia Makowiec z klasy 1a,
Adam Kurbiel z klasy 2a,
Zofia Maguda z klasy 3d.

 

   

 

Wymienieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe i okolicznościowe dyplomy, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w tym patriotycznym przedsięwzięciu.

 

Nasi wspaniali zwycięzcy reprezentowali szkołę w konkursie międzyszkolnym, ktory został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 18 w Tychach,  
10 maja 2018 roku, gdzie wszyscy reprezentanci zajęli czwarte miejsca i wrócili z pięknymi nagrodami za udział.

 

I.Sokołowska

 
 
TYSKIE ASY Z TRZECIEJ KLASY
 
Uczennice naszej szkoły: Matylda Mikotowicz z klasy III a i Roksana Demczuk z klasy III b  zdobyły pierwsze miejsce w Miejskim Konkursie Tyskie Asy Z Trzeciej Klasy zorganizowanym 9.05.2018 roku  przez Szkołę Podstawową nr 35 z OI im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach.
 
 

TYSKIE ASY Z TRZECIEJ KLASY to konkurs podsumowujący pierwszy etap nauki w szkole podstawowej. Celem konkursu była  integracja tyskich szkół podstawowych oraz stworzenie możliwości sprawdzenia wiadomości uczniów klas trzecich. Podstawą do opracowania pytań był zakres materiału zgodny z wymaganiami programowymi dla klas trzecich według rozporządzenia MEN.
 
  
 
Uczestnicy brali udział w konkursie obejmującym wiedzę z zakresu: edukacji polonistycznej, matematycznej, środowiska społeczno – przyrodniczego i sprawności fizycznej.
Nasze uczennice wykazały się dużą wiedzą i umiejętnością pracy zespołowej pod presją czasu.
Anna Klimcztk-Kijas
 
SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM
 

Bliżej natury - tak można nazwać spotkanie z pszczelarzem dla klas edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów  przedszkolnych, które odbyło sie 24 kwietnia 2018 roku. Dzieci dowiedziały się dlaczego pszczoła jest pożytecznym owadem, jak wytwarza miód i dlaczego trawnik usiany kwiatami jest sprzymierzeńcem pszczół.

 

  

 

Pszczelarz opowiedział o swojej pracy i opiece nad pszczołami w różnych porach roku. Wreszcie dzieci mogły także skosztować pysznego miodu, który z powodzeniem może zastąpić cukier. Tutaj można dodać, że w menu szkolnej stołówki od dawna pyszne sosy do sałatek czy leniwych pierogów są właśnie na bazie miodu.

 

  

I.Sokołowska

 

TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO - „TENIS 10”

Zajęcia tenisa ziemnego wprowadzone zostały do naszej szkoły kilka lat temu w ramach ogólnopolskiego programu PZT „TENIS 10”. Są prowadzone systematycznie w ramach zajęć dodatkowych rozwijających zainteresowania uczniów kl. I-III.  Podczas zajęć uczniowie rozwijają zainteresowanie grą w tenisa ziemnego, doskonalą podstawowe formy ruchu, kształtują nawyki aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijają wiarę we własne możliwości, przeżywają radosne chwile. Założenia programu, dobre wyposażenie, ciekawie prowadzone treningi, systematyczność oraz możliwość udziału we współzawodnictwie spowodowały, że uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach a rodzice są zadowoleni z sukcesów dzieci. 
 

24.04.2018 na kortach Klubu Tenisowego Tennis Team w Tychach rozpoczęła się kolejna edycja miejskich turniejów „Tenis 10” o puchar Dyrektorów Szkół Podstawowych. Byliśmy współorganizatorami  rywalizacji dzieci o Puchar Dyrektorów Szkół Podstawowych nr 18, 36 i 40. Po szkolnych eliminacjach na starcie do turnieju stanęło 60 zawodników z klas I-III. Turniej otworzył Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi
im. gen. Jerzego Ziętka - mgr Wojciech Rerich.
 
Współzawodnictwo dzieci przebiegało w formie wspaniałej zabawy, poszanowaniu zasad „fair play” przy gorącym dopingu kolegów, koleżanek, trenerów i rodziców. Wszystkich uczestników nagrodzono dyplomami i słodkim poczęstunkiem a zwycięzców dodatkowo - pucharami, medalami i drobnymi upominkami rzeczowymi. Przyjazna atmosfera i przebieg tegorocznego turnieju pokazał, że tenis integruje i jest atrakcyjną formą aktywności ruchowej.
 
WYNIKI:
 
Klasa 1 dziewczynki
1 miejsce -  Paulina Doruch
2 miejsce - Bekus Jowita
3 miejsce - Czech Wiktoria
Klasa 1 chłopcy
1 miejsce - Kacper Bagienko
2 miejsce - Hubert Duka
3 miejsce - Igor Roman
Klasa 2 dziewczynki
1 miejsce - Hawlicka Magda
2 miejsce - Natalia Ferenc
3 miejsce - Anna Kurek
Klasa 2 chłopcy
1 miejsce Krupa Oliwier
2 miejsce Dawczyński Maciej
3 miejsce Paruch Wiktor  - SP 40
Klasa 3 dziewczynki
1 miejsce - Amelia Stasiak
2 miejsce - Natasza Marszałek
3 miejsce - Emilia Gocal  - SP 40
Klasa 3 chłopcy
1 miejsce - Kulpecki Mikołaj  - SP 40
2 miejsce - Glos Nikodem
3 miejsce - Freier Szymon

Anna Klimczyk-Kijas

 
 
 
POKAZ FREESTYLE 
 
26 kwietnia 2018 roku chłopcy z klas 7 oraz 2 i 3 gimnazjalnych uczestniczyli w pokazie freestylu piłkarskiego a następnie wszyscy chętni mogli poćwiczyć pod okiem profesjonalistów.
 
 
 
Na zakończenie spotkania nasi uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z maskotką Polonii GKS Tychy.
I.Szczepanek
 
 
LEKCJA OTWARTA PROMUJĄCA ZDROWIE
 
W ramach działań promujących zdrowie, w dniach 17 i 27 kwietnia 2018 roku zorganizowano otwarte lekcje dotyczące napojów energetycznych oraz barwników spożywczych.
 
 
 
Ideą przewodnią naszych zajęć  było uświadomienie uczniom niebezpieczeństw wynikających ze spożywania kolorowych słodkości oraz wypracowanie nawyków czytania etykiet i rozsądnego wyboru produktów spożywczych.
 
 
P. Cuber
 
 
GALA LAUREATÓW WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
W PAŁACU MŁODZIEŻY W KATOWICACH

 

Uczniowie klasy 7c Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach wśród tegorocznych laureatów konkursów przedmiotowych. Uczniowie zostali nagrdzeni zaświadczeniami zwalniającymi z egzaminów końcowych i otwierającymi drzwi do wybranych szkół średnich oraz drobnymi upominkami. Dyplomy i podziękowania wręczała mgr Urszula Bauer - Śląski Kurator Oświaty.

Wśród nagrodzonych nasi uczniowie: ALICJA RUTKOWSKA - laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego oraz MIKOŁAJ CHUDZIKOWSKI - laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.

 

 

 

Podziękowanie i gratulacje z rąk Pani kurator odebrał także Dyrektor szkoły - mgr Wojciech Rerich. Uroczystość odbyła się 5 kwietnia 2018 roku.

Jeszcze raz gratulujemy sukcesu!                    
                                                                                   

D.Stoch

 

AEROBIK 2018


Aerobik to ćwiczenia gimnastyczno-taneczne charakteryzujące się wzmożoną intensywnością ruchową wykonywaną przy muzyce. Jest jedną z najpopularniejszych form rekreacji, także wprowadzoną do szkolnych programów wychowania fizycznego na wszystkich etapach edukacyjnych. Duża popularność oraz ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży były bodźcem do rozpropagowania w naszym rejonie, sportowego współzawodnictwa w tej dziedzinie.

 

Organizowany przez Szkołę Podstawową nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi turniej na stałe wpisał się w kalendarz imprez oświatowych w Tychach i już od 17 lat cieszy się dużym powodzeniem, o czym świadczy ilość zgłaszanych do konkursu drużyn.


11 kwietnia 2018 roku w Miejskiej Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego w Tychach odbył się XVII Miejski Turniej Zespołów Szkolnych w Aerobiku.

 

  
 

Celem turnieju była integracja, pokazanie modelu rywalizacji sportowej w formie widowiskowej imprezy,  popularyzowanie aerobiku jako rekreacyjno-sportowej formy aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej w naszym rejonie,  propagowanie  aktywności ruchowej przy muzyce, zasad „fair play”, wspaniałej zabawy oraz wdrażanie do zdrowego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

 

W tym roku, tradycyjną wspólną rozgrzewkę dla wszystkich zawodniczek turnieju przeprowadziła uczennica SP nr 19 Ada Grzesiak, która wraz z koleżanką uświetniła imprezę pokazem gimnastycznym duetu akrobatycznego. Przyjazna atmosfera i przebieg tegorocznego turnieju pokazał, że aerobik integruje i jest nadal atrakcyjną formą aktywności ruchowej. 

 

  

 

Jury obradowało w składzie:
• Przewodnicząca - mgr Joanna Sobieska - instruktorka fitness, nauczycielka wychowania fizycznego w LO nr II w Tychach
• Członek komisji - mgr Elżbieta Jakubczyk - instruktorka fitness, nauczycielka wychowania fizycznego w ZS nr 2 w Tychach
• Członek komisji - mgr Agnieszka Matyjas - instruktorka fitness, nauczycielka wychowania fizycznego w ZS nr 2 w Tychach

 

 

 

WYNIKI KLASYFIKACJI:                                   
 

I miejsce – SP 1 - trenerka: mgr Aldona Bondel                                                                                                         
II 
miejsce. - SP 19 - trenerka: mgr Justyna Andrzejewska
III 
miejsce. – G 2 - trenerka: mgr Izabela Czerwiec
IV 
miejsce – SP 37 - trenerka: mgr Monika Danielak
miejsce. – SP 5 - trenerka: mgr Izabela Czerwiec
VI 
miejsce – SP 24 - trener: mgr Zbigniew Starczewski                                            
 

Puchary i dyplomy wręczyły przewodnicząca jury mgr Joanna Sobiewska i organizatorki mgr Anna Klimczyk-Kijas oraz mgr Anna Mądry


Anna Klimczyk-Kijas

 
 
 
ŚWIĄTECZNY GEST MIŁOŚCI
 
W dniach 16-28 marca 2018 roku na terenie naszej szkoły została przeprowadzona  akcja dla tyskiego hospicjum pod hasłem ŚWIĄTECZNY GEST MIŁOŚCI. Każdy, kto chciał wziąć udział mógł ofiarować niezbędne dla pielęgnacji pacjentów oliwki pielęgnacyjne, nawilżane chusteczki higieniczne oraz mydło w płynie. W rezultacie zebraliśmy dwa kartony środków, które koordynator akcji ze strony hospicjum przekazał pacjentom. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za ten świąteczny gest.
 
  
                                                                                             
Ilona Sokołowska
 
SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTEK

Uczennice klasy 3a gimnazjum Zuzanna Kałążny, Zuzanna Pochłopień oraz Katarzyna Wojciechowska zajęły III miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Dramacie i Teatrze organizowanym przez SP 37 w Tychach. Dziewczęta wykazały się dużą wiedzą i talentem aktorskim, ustępując w rywalizacji jedynie drużynom gospodarzy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.    
       
  
D.Stoch
 
 
SZACHY W NASZEJ SZKOLE

Dzięki przystąpieniu naszej szkoły do programu "Edukacja przez szachy w szkole" otrzymaliśmy nowy sprzęt szachowy. Zatem można było  zorganizować lll konkurs szachowy na wzór profesjonalnego turnieju - sędzią był pan Martin Surman  (autor książki „Taktyka w grze środkowej”).
 
  

Do grupy finałowej, po dwóch tygodniach treningu zakwalifikowali się  najaktywniejsi uczniowie.  13 marca 2018 roku, po 5 rundach wyłonieni zostali zwycięzcy.
 
 
 
Grupa młodsza
1 miejsce Ksawery Piskorz
2 miejsce Mateusz Grzybek
3 miejsce Arkadiusz Grzybek

 
 
 
Grupa starsza
1 miejsce Oskar Paruch
2 miejsce Jan Lewicki
3 miejsce Patryk Rutecki

 
Uroczyste zakończenie turnieju i nagrodzenie uczestników odbędzie się podczas obchodów święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W czerwcu odbędzie się konkurs dla klas pierwszych.
Gratuluję zwycięzcom, trening czyni mistrza. 

Katarzyna Lewicka
 
 
WARSZTATY JĘZYKOWE
 
7 marca 2018 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty językowe z  Nickiem Clowes’em z Anglii. Nasz gość poprowadził zajęcia dla dwóch grup wiekowych: w klasach 4-6 – Easter time fun and game, a w klasach 7 i gimnazjum – Weird Britain.
 
 

Młodsi uczniowie poznali różne zabawy, w które dzieci w Wielkiej Brytanii grają podczas Świąt Wielkanocnych. Najdziwniejsza zabawą okazały się wyścigi polegające na turlaniu jajka nosem. Straty i owszem były. Na szczęście tylko w jajkach!
 
 

Starsze klasy miały okazję poznać „dziwaczny świat Brytyjczyków”. Któż oprócz nich zaklina dżdżownice, goni za serowym kołem ze stromego wzgórza, organizuje wyścigi ślimaków,  jada pokrzywy, czy nurkuje w bagnie?
 
 

Uczestnicy warsztatu sami mieli okazję wziąć udział w zawodach strojenia dziwnych min oraz w zabawie polegającej  na zniszczeniu kasztana przeciwnika.
 
 
 
Mało znane oblicze brytyjskiej kultury na długo zostanie w naszej pamięci.
Agnieszka Szczęsna
 
 
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasi uczniowie uczcili pamięć bohaterów poprzez wykonanie plakatów. Zamieścili w nich najważniejsze informacje o osobach związanych z antykomunistycznym podziemiem.  Prace plastyczne możemy podziwiać na korytarzach naszej szkoły.
 
     

W nieco inny sposób ten ważny dzień uczcili uczniowie klasy 3a naszego gimnazjum, którzy uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym z Łukaszem Borkowskim, przedstawicielem katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, autorem książki „Żelazny” od „Łupaszki”. Ppor. Zdzisław Badocha (1925–1946). Tematem wiodącym prelekcji były fakty z życia żołnierzy niezłomnych, a przede wszystkim z działań dywersyjnych ppor. Zdziasława Badocha (ps. Żelazny).
 
 
 
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pt. „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”. Przedstawiała ona w zarysie zarówno dzieje 5. Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie w 1944 roku i na Białostocczyźnie w 1945 roku, jak i działania oddziałów legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
 
 
 
B. Łukasik
 
 
X WOJEWÓDZKI KONKURS MITOLOGICZNY
pt. „Płyńmy do naszej Itaki”
 

22  lutego 2018 roku uczniowie naszej szkoły - Jan Lewicki z klasy 6a i Bartłomiej Mrzygłód z klasy 6b - wzięli udział w X edycji Wojewódzkiego Konkursu Mitologicznego „Płyńmy do naszej Itaki”. Zmagania konkursowe miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 14 i uatrakcyjnione były inscenizacjami wybranych mitów.

 

  

 

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiadomościami z zakresu mitologii starożytnej Grecji oraz znajomością wyrażeń i zwrotów mających pochodzenie mitologiczne. Wspierani przez kibicującą publiczność zawodnicy naszej szkoły wywalczyli zaszczytne trzecie miejsce. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
                                                                                                               

Ewa Gembka

 
 
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
PODCZAS IV REJONOWEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK
 

19 stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Rejonowym Konkursie Kolęd i Pastorałek zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 w Tychach i wystąpili w trzech kategoriach. Zespół z klasy Ic SP zaprezentował pastorałkę „Pastuszek bosy”, zespół „Śląskie nutki” z klasy IIIa SP zaprezentował pastorałkę „Największy Gazda”, Natalia Komisarczyk z klasy IIa Gim. Zaśpiewała kolędę „Mizerna cicha”.
 

 

NASZE SUKCESY TO:


II miejsce dla zespołu „Śląskie nutki”
II miejsce dla Natalii Komisarczyk

 

 

Uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbyło się w niedzielę 21 stycznia 2018 roku w kościele Świętego Krzyża w Tychach – Czułowie, gdzie zebrani goście mieli okazję wysłuchać występu laureatów konkursu.


        Aleksandra Hryniewiecka

 
SZKOLNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 
13 GRUDNIA 2017
 
13 grudnia 2017 roku w godzinach od 17.00 do 19.00 odbywał się w naszej szkole kiermasz świateczny połączony z wieczorem kolędowym. Uroczystość rozpoczęła się występem wokalnym grupy nauczycieli, którzy mieli przyjemność zaprezentować wykonanie piosenki świątecznej zespołu Blue Cafe - "Święta w nas". 
 
 
 
Następnie, przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpili uczniowie klas młodszych, którzy przygotowali piękne polskie pastorałaki i znane kolędy. Na zakończenie części artystycznej, swoje zdolności muzyczne przedstawili uczniowie klas 4-6 oraz młodzież gimnazjalna.
 
 
 
Wszyscy artyści wykazali się dużym zaangażowaniem w powierzone im zadania oraz wysokim profesjonalizmem wykonania przedstawianych utworów. Za swoje występy artyści otrzymali zasłużone rzęsiste brawa, a publiczność chętnie włączała się do wspólnego śpiewu. W części drugiej k

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

×