Jesteś tutaj:

WYDARZENIA SZKOLNE 2017/2018

GALA LAUREATÓW WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
W PAŁACU MŁODZIEŻY W KATOWICACH

 

Uczniowie klasy 7c Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach wśród tegorocznych laureatów konkursów przedmiotowych. Uczniowie zostali nagrdzeni zaświadczeniami zwalniającymi z egzaminów końcowych i otwierającymi drzwi do wybranych szkół średnich oraz drobnymi upominkami. Dyplomy i podziękowania wręczała mgr Urszula Bauer - Śląski Kurator Oświaty.

Wśród nagrodzonych nasi uczniowie: ALICJA RUTKOWSKA - laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego oraz MIKOŁAJ CHUDZIKOWSKI - laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.

 

 

 

Podziękowanie i gratulacje z rąk Pani kurator odebrał także Dyrektor szkoły - mgr Wojciech Rerich. Uroczystość odbyła się 5 kwietnia 2018 roku.

Jeszcze raz gratulujemy sukcesu!                    
                                                                                   

D.Stoch

 

AEROBIK 2018


Aerobik to ćwiczenia gimnastyczno-taneczne charakteryzujące się wzmożoną intensywnością ruchową wykonywaną przy muzyce. Jest jedną z najpopularniejszych form rekreacji, także wprowadzoną do szkolnych programów wychowania fizycznego na wszystkich etapach edukacyjnych. Duża popularność oraz ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży były bodźcem do rozpropagowania w naszym rejonie, sportowego współzawodnictwa w tej dziedzinie.

 

Organizowany przez Szkołę Podstawową nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi turniej na stałe wpisał się w kalendarz imprez oświatowych w Tychach i już od 17 lat cieszy się dużym powodzeniem, o czym świadczy ilość zgłaszanych do konkursu drużyn.


11 kwietnia 2018 roku w Miejskiej Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego w Tychach odbył się XVII Miejski Turniej Zespołów Szkolnych w Aerobiku.

 

  
 

Celem turnieju była integracja, pokazanie modelu rywalizacji sportowej w formie widowiskowej imprezy,  popularyzowanie aerobiku jako rekreacyjno-sportowej formy aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej w naszym rejonie,  propagowanie  aktywności ruchowej przy muzyce, zasad „fair play”, wspaniałej zabawy oraz wdrażanie do zdrowego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

 

W tym roku, tradycyjną wspólną rozgrzewkę dla wszystkich zawodniczek turnieju przeprowadziła uczennica SP nr 19 Ada Grzesiak, która wraz z koleżanką uświetniła imprezę pokazem gimnastycznym duetu akrobatycznego. Przyjazna atmosfera i przebieg tegorocznego turnieju pokazał, że aerobik integruje i jest nadal atrakcyjną formą aktywności ruchowej. 

 

  

 

Jury obradowało w składzie:
• Przewodnicząca - mgr Joanna Sobieska - instruktorka fitness, nauczycielka wychowania fizycznego w LO nr II w Tychach
• Członek komisji - mgr Elżbieta Jakubczyk - instruktorka fitness, nauczycielka wychowania fizycznego w ZS nr 2 w Tychach
• Członek komisji - mgr Agnieszka Matyjas - instruktorka fitness, nauczycielka wychowania fizycznego w ZS nr 2 w Tychach

 

 

 

WYNIKI KLASYFIKACJI:                                   
 

I miejsce – SP 1 - trenerka: mgr Aldona Bondel                                                                                                         
II 
miejsce. - SP 19 - trenerka: mgr Justyna Andrzejewska
III 
miejsce. – G 2 - trenerka: mgr Izabela Czerwiec
IV 
miejsce – SP 37 - trenerka: mgr Monika Danielak
miejsce. – SP 5 - trenerka: mgr Izabela Czerwiec
VI 
miejsce – SP 24 - trener: mgr Zbigniew Starczewski                                            
 

Puchary i dyplomy wręczyły przewodnicząca jury mgr Joanna Sobiewska i organizatorki mgr Anna Klimczyk-Kijas oraz mgr Anna Mądry


Anna Klimczyk-Kijas

 
 
 
SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTEK

Uczennice klasy 3a gimnazjum Zuzanna Kałążny, Zuzanna Pochłopień oraz Katarzyna Wojciechowska zajęły III miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Dramacie i Teatrze organizowanym przez SP 37 w Tychach. Dziewczęta wykazały się dużą wiedzą i talentem aktorskim, ustępując w rywalizacji jedynie drużynom gospodarzy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.    
       
  
D.Stoch
 
 
SZACHY W NASZEJ SZKOLE

Dzięki przystąpieniu naszej szkoły do programu "Edukacja przez szachy w szkole" otrzymaliśmy nowy sprzęt szachowy. Zatem można było  zorganizować lll konkurs szachowy na wzór profesjonalnego turnieju - sędzią był pan Martin Surman  (autor książki „Taktyka w grze środkowej”).
 
  

Do grupy finałowej, po dwóch tygodniach treningu zakwalifikowali się  najaktywniejsi uczniowie.  13 marca 2018 roku, po 5 rundach wyłonieni zostali zwycięzcy.
 
 
 
Grupa młodsza
1 miejsce Ksawery Piskorz
2 miejsce Mateusz Grzybek
3 miejsce Arkadiusz Grzybek

 
 
 
Grupa starsza
1 miejsce Oskar Paruch
2 miejsce Jan Lewicki
3 miejsce Patryk Rutecki

 
Uroczyste zakończenie turnieju i nagrodzenie uczestników odbędzie się podczas obchodów święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W czerwcu odbędzie się konkurs dla klas pierwszych.
Gratuluję zwycięzcom, trening czyni mistrza. 

Katarzyna Lewicka
 
 
WARSZTATY JĘZYKOWE
 
7 marca 2018 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty językowe z  Nickiem Clowes’em z Anglii. Nasz gość poprowadził zajęcia dla dwóch grup wiekowych: w klasach 4-6 – Easter time fun and game, a w klasach 7 i gimnazjum – Weird Britain.
 
 

Młodsi uczniowie poznali różne zabawy, w które dzieci w Wielkiej Brytanii grają podczas Świąt Wielkanocnych. Najdziwniejsza zabawą okazały się wyścigi polegające na turlaniu jajka nosem. Straty i owszem były. Na szczęście tylko w jajkach!
 
 

Starsze klasy miały okazję poznać „dziwaczny świat Brytyjczyków”. Któż oprócz nich zaklina dżdżownice, goni za serowym kołem ze stromego wzgórza, organizuje wyścigi ślimaków,  jada pokrzywy, czy nurkuje w bagnie?
 
 

Uczestnicy warsztatu sami mieli okazję wziąć udział w zawodach strojenia dziwnych min oraz w zabawie polegającej  na zniszczeniu kasztana przeciwnika.
 
 
 
Mało znane oblicze brytyjskiej kultury na długo zostanie w naszej pamięci.
Agnieszka Szczęsna
 
 
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasi uczniowie uczcili pamięć bohaterów poprzez wykonanie plakatów. Zamieścili w nich najważniejsze informacje o osobach związanych z antykomunistycznym podziemiem.  Prace plastyczne możemy podziwiać na korytarzach naszej szkoły.
 
     

W nieco inny sposób ten ważny dzień uczcili uczniowie klasy 3a naszego gimnazjum, którzy uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym z Łukaszem Borkowskim, przedstawicielem katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, autorem książki „Żelazny” od „Łupaszki”. Ppor. Zdzisław Badocha (1925–1946). Tematem wiodącym prelekcji były fakty z życia żołnierzy niezłomnych, a przede wszystkim z działań dywersyjnych ppor. Zdziasława Badocha (ps. Żelazny).
 
 
 
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pt. „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”. Przedstawiała ona w zarysie zarówno dzieje 5. Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie w 1944 roku i na Białostocczyźnie w 1945 roku, jak i działania oddziałów legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
 
 
 
B. Łukasik
 
 
X WOJEWÓDZKI KONKURS MITOLOGICZNY
pt. „Płyńmy do naszej Itaki”
 

22  lutego 2018 roku uczniowie naszej szkoły - Jan Lewicki z klasy 6a i Bartłomiej Mrzygłód z klasy 6b - wzięli udział w X edycji Wojewódzkiego Konkursu Mitologicznego „Płyńmy do naszej Itaki”. Zmagania konkursowe miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 14 i uatrakcyjnione były inscenizacjami wybranych mitów.

 

  

 

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiadomościami z zakresu mitologii starożytnej Grecji oraz znajomością wyrażeń i zwrotów mających pochodzenie mitologiczne. Wspierani przez kibicującą publiczność zawodnicy naszej szkoły wywalczyli zaszczytne trzecie miejsce. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
                                                                                                               

Ewa Gembka

 
 
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
PODCZAS IV REJONOWEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK
 

19 stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Rejonowym Konkursie Kolęd i Pastorałek zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 w Tychach i wystąpili w trzech kategoriach. Zespół z klasy Ic SP zaprezentował pastorałkę „Pastuszek bosy”, zespół „Śląskie nutki” z klasy IIIa SP zaprezentował pastorałkę „Największy Gazda”, Natalia Komisarczyk z klasy IIa Gim. Zaśpiewała kolędę „Mizerna cicha”.
 

 

NASZE SUKCESY TO:


II miejsce dla zespołu „Śląskie nutki”
II miejsce dla Natalii Komisarczyk

 

 

Uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbyło się w niedzielę 21 stycznia 2018 roku w kościele Świętego Krzyża w Tychach – Czułowie, gdzie zebrani goście mieli okazję wysłuchać występu laureatów konkursu.


        Aleksandra Hryniewiecka

 
SZKOLNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 
13 GRUDNIA 2017
 
13 grudnia 2017 roku w godzinach od 17.00 do 19.00 odbywał się w naszej szkole kiermasz świateczny połączony z wieczorem kolędowym. Uroczystość rozpoczęła się występem wokalnym grupy nauczycieli, którzy mieli przyjemność zaprezentować wykonanie piosenki świątecznej zespołu Blue Cafe - "Święta w nas". 
 
 
 
Następnie, przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpili uczniowie klas młodszych, którzy przygotowali piękne polskie pastorałaki i znane kolędy. Na zakończenie części artystycznej, swoje zdolności muzyczne przedstawili uczniowie klas 4-6 oraz młodzież gimnazjalna.
 
 
 
Wszyscy artyści wykazali się dużym zaangażowaniem w powierzone im zadania oraz wysokim profesjonalizmem wykonania przedstawianych utworów. Za swoje występy artyści otrzymali zasłużone rzęsiste brawa, a publiczność chętnie włączała się do wspólnego śpiewu. W części drugiej kiermaszu zaplanowano sprzedaż rękodzieła uczniów, rodziców i nauczycieli oraz wizytę na stoiskach gastronomicznych.
 
 
 
Duża frekwencja osób odwiedzających naszą szkołę podczas kiermaszu była dla nas wszystkich miłym zaskoczeniem, a wszystkie ciepłe słowa skierowane pod adresem organizatrów przedsięwzięcia sprawiły, iż z prawdziwą przyjemnością  zajmiemy się organizacją tego święta w przyszłym roku szkolnym. Serdecznie zapraszamy już dzisiaj.
 
B.Cabrera-Ziobro

ŚWIĄTECZNY TURNIEJ W ,,DWA OGNIE” DLA UCZNIÓW KLAS 4
15 GRUDNIA 2017 - SP-40 TYCHY

 

W turnieju uczestniczyło 21 uczniów z klas 4a, 4b i 4c. Na pierwszym miejscu ex aequo uplasowały się drużyny z klasy 4c,,Zbijacze"/ Blanka B, Wanessa B, Mikołaj DZ, Kacper S, Oskar P. Maciej B./ i 4b ,,Wielka Szóstka"/Roksana O. Bartek S. Daniel Ł. Klaudia Z,.Adrian Sz. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne nagrody rzeczowe.

 

 

Anna Lackorzyńska

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS - JESIENNY OGRÓD SZTUK

 

1 grudnia 2017 roku uczeń naszej szkoły - Grzegorz Studniarz z klasy 7b otrzymał nagrodę za uzyskanie 1 miejsca w międzyszkolnym konkursie Jesienny Ogród Sztuk - Konkursie pod Honorowym Patronatem Pani Prezydent Darii Szczepańskiej. Celem tegorocznego współzawodnictwa było propagowanie sztuki oraz szerzenie wśród młodzieży kunsztu tworzenia tego, co określone zostało przez starożytnych mianem kalos kagathos.

 

        

 

W konkursie zostały przedstawione prace autorskie, które nie były wcześniej publikowane oraz nagradzane. Temat główny tegorocznej edycji brzmiał: Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy./Seneka Młodszy/. W podsumowaniu konkursu udział wziął również pan dyrektor Wojciech Rerich oraz rodzice Grzegorza, który pracę napisał pod kierunkiem nauczycielki Barbara Orzechowskiej.

B.Orzechowska

 

 

NADANIE NASZEJ PLACÓWCE CERTYFIKATU SZKOŁY PROMUJACEJ ZDROWIE

 

25 października 2017 roku nasza szkoła znalazła się w gronie Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Uroczystość nadania certyfikatu odbyła się w nowo otwartej sali teatralnej. 

 

 

 

W tym ważnym dla placówki wydarzeniu uczestniczyło wielu znamienitych gości, między innymi: pani Dorota Gnacik - dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach, pani Urszula Paździorek-Pawlik – przewodnicząca Komisji Porządku Publicznego i Zdrowia, pani Marzena Ferenc - główny specjalista Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy, ksiądz Piotr Nowiński - proboszcz parafii p.w. Św. M. M. Kolbego, pan Tomasz Wojtasik - koordynator projektu Szkoły Promujące Zdrowie w województwie śląskim, trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pani Maria Ziegert - zastępca przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, pan Dawid Kurdziel - przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 40, pani Marzena Nogaj - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 im. M. Curie-Skłodowskiej w Tychach, pani Agnieszka Targiel - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Tychach, pani Aleksandra Klimczewska - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr  nr 2 w Tychach, pan  Adam Burczyk - dyrektor ZS nr 6 i Technikum nr 5 w Tychach, pani Joanna Żebrowska  - dyrektor ZS nr 7 w Tychach, pani Małgorzata Chełchowska  -dyrektor SP nr 14  w Tychach.

 

 

 

Nasza droga do certyfikatu  rozpoczęła się w roku szkolnym 2013/14. W pracę nad tym projektem zaangażował się wspierany przez dyrektora zespół nauczycieli oraz rodzice i uczniowie. Szkolnymi koordynatorami były pani Katarzyna Perdian, pani Ilona Stolarska, pani Dorota Krystek oraz pani Paulina Cuber. Zasady zdrowego żywienia wdrażane były poprzez konkursy tematyczne, plakaty promujace właściwe odżywianie, udział w tyskich targach śniadaniowych oraz zajęcia dydaktyczne w szkolnej pracowni kulinarnej. 

 

 

 

Napisano o tym wydarzeniu w Dzienniku Zachodnim 

 

 

Wspomniano o naszym przedsięwzieciu 

   

               

 

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

19 października 2017 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego SP nr 40. W wyborach wzięli udział wszyscy uczniowie klas 4-7 SP oraz 2-3 GIM. Uczniowie mogli zagłosować na jedną z sześciu powstałych partii: Dudusie pod przewodnictwem Mileny Nowak z klasy 7a, Kadzma i przyjaciele - Marceliny Laby z 3B Gim., Gałgany - Natalii Komisarczyk z 2a Gim.,  HITW - Hani z 5B, Superdziewczyny - Martyny Maleszy oraz Victoria Sowa i jej Superteam. Zwycięzcami zostały Gałgany w składzie: Natalia Komisarczyk (2a Gim), Paweł Chmiel (2b Gim), Kasia Braszczok (2b), Kornelia Hielińska (2b), Julia Noszczyńska (2a) zdobywając 32,13 %. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
 

Od lewej; Kasia, Natalia, Paweł, Kornelia i Julia.

A. Brożek

 

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

 

W piątek 13 października 2017 w Naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez Samorząd Uczniowski SP-40 oraz klasy 7a i 7c, które przygotowały program artystyczny. W trakcie uroczystości przyznane zostały tytuły Superbelfrów 2017 w kategoriach: Mistrz Ciekawej Lekcji, Mistrz Komputerowych Technologii, Elegant/Elegantka, Przyjaciel Ucznia, Kosa oraz Przyszłość Szkoły. Nauczyciele, którzy zostali wyróżnieni to:  Barbara Cabrera- Ziobro, Dorota Naumienko, Elwira Pasternak, Katarzyna Perdian, Radosław Pyrtek, Joanna Szarowicz, Małgorzata Wojciechowska.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy a nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy wszystkiego najlepszego w roku szkolnym 2017/2018.

A. Brożek

 

KONCERT UMUZYKALNIAJĄCY

 

W czwartek 5 października 2017 roku odbyły się w amfiteatrze naszej szkoły dwa koncerty umuzykalniające zatytułowane "Instrumenty perkusyjne", w których to uczestniczyli uczniowie klas I - VII.

 

 

 

Podczas koncertów słuchacze mieli okazję odbyć egzotyczną podróż do źródeł pulsującej rytmami muzyki afrykańskiej. Poznali brzmienie wielu nietypowych instrumentów perkusyjnych. Dzieci uczestniczyły w tych zajęciach z ogromnym zaangażowaniem.

 

A. Hryniewiecka

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 

Wakacje już za nami. 4 września 2017 roku, w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.  Najpierw Pan Dyrektor serdecznie powitał wszystkich zebranych i przedstawił plan pracy szkoły. Następnie klasy 5a oraz 3a gimnazjum zaprezentowały krótki program artystyczny. W zabawnym skeczu zobaczyliśmy nauczycielkę, która marzła o „lepszym życiu”. Złotą rybkę, która spełniała po kolei jej życzenia. Niestety nie udało się jej zadowolić marzycielki. Okazało się, że nauczycielka jest najszczęśliwsza w …. szkole!
 

 

 

Mali artyści zaśpiewali:
”Szkoła, nasza, kochana szkoła
już z daleka nas woła
gdyż życzliwych ludzi spotykamy tu
to w niej łatwo się odnajdziecie
przyjaźń, miłość znajdziecie…”

 

 
Potem spotkania w klasach – nasi uczniowie, nasza Pani/Pan…


Przed nami kolejny rok pracy, nauki – jaki on będzie? W dużym stopniu zależy to od każdego z nas!
Życzymy wszystkim miłego pobytu w naszej szkole oraz wielu sukcesów!

A. Szczęsna 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

×