Jesteś tutaj:

WYDARZENIA SZKOLNE 2018/2019

PAMIĘĆ TO NAJWAŻNIEJSZE O CO POWINNIŚMY DBAĆ

 

16 grudnia 2018 roku przedstawiciele naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w Biegu Dziewięciu Górników, organizowanym przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Tym wydarzeniem uczcili pamięć poległych w trakcie pacyfikacji kopalni Wujek podczas stanu wojennego w 1981 roku. Ideą biegu było - jak podkreślają organizatorzy - aktywne włączenie młodzieży naszego regionu w upamiętnienie tego jakże ważnego wydarzenia historycznego.

 

 

 

Chcąc zachować pamięć o tamtych strasznych dniach i jego ofiarach, kilkadziesiąt reprezentacji z różnych szkół z całego Śląska i nie tylko pobiegło pod pomnik poległych górników, aby oddać cześć pomordowanym. Każda z drużyn obrała sobie za patrona biegu jednego z zabitych górników. Patronem biegu naszych uczniów został Krzysztof Giza.

 

  Bartosz Łukasik

AKADEMIA SZKOLNA  Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

14 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 40 w Tychach uroczyście świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z okazji święta narodowego odbyła się akademia. Uroczystość rozpoczęło wspólne wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”. 

 

  

 

Po hymnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy 5b pod opieką pani Danuty Stoch,  pani Agnieszki Matląg i wychowawcy pana Bartosza Łukasika.  Przygotowanej przez klasę 5b inscenizacji, opowiadającej historię walki o wolność naszej ojczyzny, towarzyszyły pieśni patriotyczne.

 

Utwory te wykonywane były przez klasy, które zwyciężyły w szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznych zorganizowanym przez nauczyciela muzyki pana Grzegorza Głodka. W pierwszej części akademii zaprezentowali swoje umiejętności wokalne uczniowie klas: 1a, 1c, 2b, 3b oraz 4a; natomiast dla uczniów starszych zaśpiewali uczniowie klas 5abc, 6a, 7a oraz  jeszcze raz klasa 4a.

 

 

Występujący uczniowie doskonale wywiązali się ze swoich ról, co zostało nagrodzone gromkimi oklaskami. Na zakończenie głos zabrał pan dyrektor Wojciech Rerich, podkreślając doniosłość obchodzonego święta oraz dziękując młodym artystom za przygotowanie akademii.

 

 

 


                                                                                                                     

red. D.Stoch

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

 

W niedzielę 11 listopada 2018 roku, odbyły się miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, upamiętniające 100 - lecie tego wydarzenia. Tradycyjnie już, nie mogło tam zabraknąć pocztu sztandarowego naszej szkoły,  godnie reprezentowanego przez: Jakuba Adamczyka, Natalię Komisarczyk oraz Paulinę Strug.

 

 


Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Marii Magdaleny, po której nastąpił przemarsz pod Urząd Miasta Tychy i odsłonięcie Pomnika Niepodległości z udziałem werblistów Zespołu Szkół Muzycznych.
 

 

Bartosz Łukasik

REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

 

W piątek 9 listopada 2018 roku w naszej szkole o godzinie 11:11 uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski, włączając się w ogólnopolską akcję Rekord dla Niepodległej. W śpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" uczestniczyli wszyscy: uczniowie oraz pracownicy. Akademia ta była początkiem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizowanych w naszej placówce.Świąteczną atmosferę podkreślały stroje oraz niezwykły nastrój.

 

 

 

  

Bartosz Łukasik

DZIEŃ MASKOTKI

 

24 października 2018 roku Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów klas I – III SP Dzień Maskotki. Uczniowie mieli możliwość przynieść do szkoły swoich pluszowych ulubieńców. Wszyscy uczniowie oraz ich maskotki pozowali do wspólnego zdjęcia.

 

 

A. Brożek

 

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ - 2018

 

15 października 2018 roku świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji klasy 7a oraz 7b przygotowały pokaz mody nauczycielskiej. Pokazane zostały m.in. anielski strój nauczyciela języka polskiego, wielofunkcyjny strój wuefisty czy ekologiczny nauczyciela biologii/ przyrody.

 

 

Jak co roku Samorząd Uczniowski przeprowadził plebiscyt na SUPERTBELFRA. Uczniowie klas IV-VIII SP oraz III GIM głosowali w następujących kategoriach: Mistrz Ciekawej Lekcji, Przyjaciel Ucznia, Elegant/Elegantka, Kosa, Przyszłość szkoły, Oaza Spokoju oraz Szalony Naukowiec.

 

Nauczyciele którzy zostali wyróżnienie to: pani Agnieszka Brożek, pan Daniel Kopiński, pan Bartosz Łukasik, pani Barbara Orzechowska, pani Katarzyna Perdian oraz pani Anna Pustelnik. Zwycięzcom gratulujemy!

A. Brożek

SPOTKANIE Z PASJONATEM I EKSPERTEM OD GRZYBÓW

 

10 października 2018 roku gościem w naszej szkole był pan Justyn  Kołek. Znany z anteny radiowej rozgłośni Katowice  oraz TV Silesia miłośnik grzybów w pełnym tego słowa znaczeniu, ekspert w wielu krajowych i międzynarodowych imprezach o tematyce grzybiarskiej.  Pan Justyn na tle kolorowej wystawy zdjęć rozmaitych grzybów opowiedział uczestnikom spotkania o najważniejszych z jego punktu widzenia zagadnieniach dotyczących grzybów. Zwrócił przy tym szczególna uwagę na problematykę zatruć i udzielania pomocy. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Woda.

 

 

Ilona Sokołowska

 

KONCERT UMUZYKALNIAJĄCY

 

4 października 2018 roku, w amfiteatrze naszej szkoły odbył się koncert umuzykalniający: Instrumenty strunowe szarpane - historia gitary. Dzięki dużej różnorodności zaprezentowanych instrumentów, dzieci miały okazję odbyć podróż po wielu gatunkach muzyki, od etnicznej - flamenco, poprzez klasykę, folklor irlandzki, jazz, aż do rock-and-rolla i muzyki Meksyku. Koncert zakończył się wspólnym muzykowaniem, co zostało przez dzieci przyjęte z dużym entuzjazmem.

 

 

A. Hryniewiecka

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

 

1 października 2018 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języków obcych odbyła się uroczystość, na której gościliśmy przedstawicieli władz lokalnych, przewodniczącego Rady Miasta Tychy Pana Macieja Gramatykę, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej filii nr 12 w Tychach - Panią Beatę Mann, księdza proboszcza parafii św Maksymiliana Kolbe w Tychach Piotra Nowińskiego, przedstawiciel Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zuzanna w Tychach Panią Wioletę Gołaś oraz opiekuna wystawy fotograficznej, "Tyskie Ptaki" Panią Karolinę Chemicz-Pałys.

 

 

 

Podczas uroczystości przedstawiliśmy cele naszego projektu " We care about our planet" "Troszczymy się o naszą planetę," który będziemy realizować w ramach współpracy międzynarodowej przy wsparciu programu Uni Europejskiej Erasmus +KA2. Projekt będzie trwał 2 lata. Nasi goście i uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zwrotami grzecznościowymi w językach naszych partnerów, gdyż jednym z pierwszych zadań jest utworzenie wspólnego słownika multilingwistycznego.

 

 

 

Następnie zaprezentowano krótkie filmy przybliżające bogactwo kulturowe krajów naszych partnerów.

M. Wojciechowska

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

 

W poniedziałek 24 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się Żywa Lekcja Historii pt.: „Odzyskanie Niepodległości”. Uczestnicy przenieśli się do czasów, kiedy Rzeczpospolita była pod zaborami.

 

 

 

Rekonstruktorzy odtworzyli najważniejsze wydarzenia historycze, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się prezentowane rekwizyty m.in. kopie munduru kosyniera oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

  

 

Bartosz Łukasik

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 

Po dwóch miesiącach wakacji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 z uśmiechem na twarzy i w galowych strojach przybyli na uroczyste rozpoczęcie  roku szkolnego 2018/2019. Wierszem oraz piosenką przywitali wszystkich uczniowie z klas Va i Vc. W roli prowadzących wystąpili Natalia Komisarczyk z kl. IIIa gim oraz Grzegorz Studniarz z kl. VIII b.

 

  

 

Po obejrzeniu  programu artystycznego i wysłuchaniu  przemówienia pana dyrektora Wojciecha Rericha uczniowie udali się z wychowawcami do klas. Wszyscy mamy nadzieję, że ten rok będzie kolejnym udanym dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Szczególne życzenia samych sukcesów składamy naszym pierwszakom i uczniom najstarszych klas, którzy w tym roku przystąpią do egzaminów. Zatem do pracy!

 

  

B. Orzechowska

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

×