WYDARZENIA SZKOLNE 2018/2019

SPOTKANIE Z PASJONATEM I EKSPERTEM OD GRZYBÓW

10 października 2018 roku gościem w naszej szkole był pan Justyn  Kołek. Znany z anteny radiowej rozgłośni Katowice  oraz TV Silesia miłośnik grzybów w pełnym tego słowa znaczeniu, ekspert w wielu krajowych i międzynarodowych imprezach o tematyce grzybiarskiej.  Pan Justyn na tle kolorowej wystawy zdjęć rozmaitych grzybów opowiedział uczestnikom spotkania o najważniejszych z jego punktu widzenia zagadnieniach dotyczących grzybów. Zwrócił przy tym szczególna uwagę na problematykę zatruć i udzielania pomocy. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Woda.

Ilona Sokołowska

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

1 października 2018 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języków obcych odbyła się uroczystość, na której gościliśmy przedstawicieli władz lokalnych, przewodniczącego Rady Miasta Tychy Pana Macieja Gramatykę, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej filii nr 12 w Tychach - Panią Beatę Mann, księdza proboszcza parafii św Maksymiliana Kolbe w Tychach Piotra Nowińskiego, przedstawiciel Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zuzanna w Tychach Panią Wioletę Gołaś oraz opiekuna wystawy fotograficznej, "Tyskie Ptaki" Panią Karolinę Chemicz-Pałys.

Podczas uroczystości przedstawiliśmy cele naszego projektu " We care about our planet" "Troszczymy się o naszą planetę," który będziemy realizować w ramach współpracy międzynarodowej przy wsparciu programu Uni Europejskiej Erasmus +KA2. Projekt będzie trwał 2 lata. Nasi goście i uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zwrotami grzecznościowymi w językach naszych partnerów, gdyż jednym z pierwszych zadań jest utworzenie wspólnego słownika multilingwistycznego.

Następnie zaprezentowano krótkie filmy przybliżające bogactwo kulturowe krajów naszych partnerów.

M. Wojciechowska

ŻYWA LEKCJA HISTORII

W poniedziałek 24 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się Żywa Lekcja Historii pt.: „Odzyskanie Niepodległości”. Uczestnicy przenieśli się do czasów, kiedy Rzeczpospolita była pod zaborami.

Rekonstruktorzy odtworzyli najważniejsze wydarzenia historycze, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się prezentowane rekwizyty m.in. kopie munduru kosyniera oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

Bartosz Łukasik

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Po dwóch miesiącach wakacji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 z uśmiechem na twarzy i w galowych strojach przybyli na uroczyste rozpoczęcie  roku szkolnego 2018/2019. Wierszem oraz piosenką przywitali wszystkich uczniowie z klas Va i Vc. W roli prowadzących wystąpili Natalia Komisarczyk z kl. IIIa gim oraz Grzegorz Studniarz z kl. VIII b.

Po obejrzeniu  programu artystycznego i wysłuchaniu  przemówienia pana dyrektora Wojciecha Rericha uczniowie udali się z wychowawcami do klas. Wszyscy mamy nadzieję, że ten rok będzie kolejnym udanym dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Szczególne życzenia samych sukcesów składamy naszym pierwszakom i uczniom najstarszych klas, którzy w tym roku przystąpią do egzaminów. Zatem do pracy!

B. Orzechowska