Jesteś tutaj:

DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

V OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE  JEŻYCJADY

 

Moi drodzy, w związku z V Ogólnopolskim Czytaniem Jeżycjady, zapraszam Was do naszej zabawy.


Sprawa jest bardzo prosta.

Należy wejść na padlet biblioteczny i przeczytać jedną lub więcej części fragmentu Jeżycjady.

Można czytać z podziałem na role, oczywiście - online. Nagrać się lub zrobić zdjęcie i przesłać na adres, który jest podany w ogłoszeniu.

 

Wirtualna Biblioteka Szkolna ogłasza bieżący miesiąc - „Miesiącem z Jeżycjadą”, w którym będziecie śledzić na padlecie bibliotecznym - „Jeżycjada” - przygody poznańskiej rodziny Borejków.

 

Dzięki nim przekonacie się jak aktualne i ponadczasowe są te książki. Codziennie na padlecie jest prezentowany nowy fragment powieści Małgorzaty Musierowicz.


Wykorzystując przesyłane teksty lub wypożyczone książki Jeżycjady w naszej bibliotece, możecie nagrać filmiki z czytania powieści Małgorzaty Musierowicz w gronie rodzinnym, swoich kolegów, koleżanek (online) lub zdjęcia, na których prezentujecie książki z serii „Jeżycjada”.
 

Jeśli jesteście za, to czekamy na wasze filmiki pod adresem:

 

Dla wytrwałych czekają nagrody.
 

Instrukcja przesyłania filmików, dużego pliku (max 2 GB):

1. Wchodzimy na stronę wetransfer.com
2. Wybieramy Add your files – otwiera się okno z plikami na naszym komputerze – wybieramy odpowiedni plik do przesłania (tytuł pliku ma zawierać nazwisko i klasę)
3. Email to – wpisujemy adres maila biblioteki : [fuck spamers]    /> 4. Your email – wpisujemy własny adres mailowy
5. Message – można wpisać dodatkową notkę dla bibliotekarza
6. Naciskamy przycisk Transfer i czekamy aż plik zostanie przesłany.

 

Życzymy dobrej zabawy!
 

H. Stanisławska

 

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2018/2019

 

Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

 

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało: „Książka to przyszłość”.

 

W ramach obchodów święta przez cały październik w bibliotece były organizowane konkursy, wystawy oraz kiermasz książek używanych.

 

Uroczystość umilały wypieki przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

 

H.Stanisławska


 

SPOTKANIE ZE STEFĄ DYDUCH


"Pytajmy o przeszłość, bo można nie zdążyć..." 

 

20 listopada 2018 roku w ramach obchodów 100-lecia niepodległości tyska młodzież miała okazję poznać Panią Stefę Dyduch - Ślązaczkę, wielką propagatorkę lokalnego patriotyzmu, laureatkę plebiscytu Osobowość Roku 2017 w Tychach.

 

Podczas spotkania zatytułowanego "Pytajmy o przeszłość, bo można nie zdążyć..." młodzi ludzie dowiedzieli się, jak ważne jest zainteresowanie historią i rozmowy z jej świadkami.

 

Usłyszeli także, w oparciu o historię Dziadka Pani Stefy, Józefa Paździora - powstańca, więźnia obozu w Dachau, opowieść o detektywistycznych poszukiwaniach i próbach rozwikłania rodzinnych tajemnic.

 

 


H. Stansławska

TEATRZYK KUKIEŁKOWY „KTO TAM?” W MEDIATECE


5 listopada 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej "Mediateka" odbyło się uroczyste pasowanie najmłodszych czytelników. Aktorzy Teatrzyku Kukiełkowego „KTO TAM?”  przedstawili sztukę „Ballada o znudzonej królewnie”. Najmłodsi byli pasowani na Czytelników i z przejęciem obejrzeli przedstawienie o królewnie, która pokochała czytanie.

 

H. Stanisławska

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

WARSZTATY JĘZYKA MIGOWEGO DLA UCZNIÓW
SZKOŁY PODSTWOWEJ NR 40 W TYCHACH

 

Czy wiesz, jak to jest „słyszeć” oczami?
Czy wiesz, jak to jest „mówić” rękami i ciałem?
Czy wiesz, jak zachowywać się, gdy spotkasz Głuchego?

 

 

3 listopada 2017 roku, w naszej szkole odbyły się WARSZTATY MIGOWE  prowadzone przez Marcina Brodowiaka, w których wzięły udział klasy 1a, 1b, 1c, 2a, 3b, 3c. Marcin Brodowiak jest pasjonatem i swoją pasją dzieli się z innymi. Uczniowie w czasie zajęć zapoznali się z alfabetem migowym oraz nauczyli się podstawowych zwrotów w języku migowym. Spotkanie było bardzo ciekawe i zapewne pozostanie w pamięci naszych uczniów.

 H. Stanisławska

Z WIZYTĄ W MEDIATECE W TYCHACH

 

24 października 2017 roku klasa I a i 10 listopada 2017 roku klasa 1 b wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Moja pierwsza wizyta w bibliotece” które odbyły się w MBP Mediateka w Tychach.  

 

 

 

Uczniowie zwiedzili  działy oraz wzięli udział w zajęciach bibliotecznych. Mieli również okazję zobaczyć wypożyczalnię, czytelnię dla dzieci i dorosłych, dział muzyczny i książki mówione, pracownię multimedialną oraz książkomat, wrzutnię i self check in – wypożyczalnię samoobsługową. Poznali także zasady korzystania ze zbiorów biblioteki. 

 

 

Ciekawym doświadczeniem był udział w warsztatach plastycznych. Dzieci wykonywały zakładki do książki, wykorzystując różnorodne materiały. Zarówno zajęcia biblioteczne, jak i atrakcyjne warsztaty na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.

H. Stanisławska

PASOWANIE KLASY 2A I 2B
NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

6 października 2017 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas 2a i 2b na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki, otrzymali dyplomy pasowania oraz zakładki do książek. Zwiedzili bibliotek szkolną, zapoznali się z jej zbiorami, regulaminami, zasadami udostępniania księgozbioru oraz wypożyczyli książki.

 

 

H. Stanisławska

SPOTKANIE AUTORSKIE W MEDIATECE

 

2 października 2017 roku  w ramach XIII Tyskich Dni Literatury w Mediatece w Tychach klasa 1c spotkała się z Agnieszką Żelewską, która jest ilustratorką bajek dla dzieci. Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie prestiżową i najważniejszą w naszym kraju nagrodę Polskiej Sekcji IBBY: Książka Roku 2000 za ilustracje do książki „Marceli Szpak dziwi się światu” oraz Książka Roku 2002 za ilustracje do „Bajek o rzeczach i nierzeczach”.

 

 

 

Wspólnie z Elżbietą Wasiuczyńską i Pawłem Pawlakiem zilustrowała niezapomnianą kolekcję bajek klasycznych miesięcznika Dziecko. Ilustruje również do czasopisma Świerszczyk.
Przeprowadziła z uczniami klasy 1c warsztaty ilustratorskie. Uczestnicy warsztatów wykazali się pomysłowością, fantazją i dużym talentem. Wystawę prac dziecięcych można oglądać na korytarzu obok sali 4.

H. Stanisławska

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH - KWIECIEŃ 2017

 

23 kwietnia 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ważny dzień, ustanowiony jako świeto w 1995 roku przez UNESCO. Ma ono na celu promocję czytelnictwa.

 

 


W ramach projektu „Wyłącz komputer, sięgnij po książkę” w naszej szkole od 24 - 27 kwietnia 2017 roku odbyły się spotkania autorskie, imprezy czytelnicze i kiermasze książek.

Spotkaliśmy się z autorami książek: Izabelą Skorupką, Wojciechem Walterem oraz Waldemarem Cichoniem.

 

 

Autorzy zaprezentowali swoje dzieła oraz  głośno przeczytali fragmenty książek. Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość otrzymania imiennej dedykacji od autora.

H. Stanisławska

SPOTKANIE Z WALDEMAREM CICHONIEM


7 kwietnia 2017 roku klasy: 1a, 1b i 2a SP 40 w ZS 9 spotkały się z autorem książek dla dzieci Waldemarem Cichoniem w Mediatece. Autor zaprezentował swoją nową książkę pełną humoru, zwariowanych wydarzeń i wzruszeń „SKRZATY”. Przeczytał dzieciom fragment swojej książki. Na zakończenie spotkania można było kupić książki Waldemara Cichonia z autografem autora.

 

H. Stanisławska

SPOTKANIE Z AUTORKAMI KSIĄŻKI - „CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE”-
MAŁGORZATĄ ANNĄ BOBAK, AGNIESZKĄ KIJAS, IZABELĄ PTAK I SŁAWĄ SIBIGĄ


21 marca 2017 roku, klasy 1a i 2b odwiedziły Mediatekę gdzie spotkały się z czterema autorkami książki edukacyjnej pod tytułem: „CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE”. Autorki opowiedziały dzieciom  o procesie tworzenia książki oraz wspólnie przeczytały fragmenty książki. Następnie uczniowie rozwiązywali zagadki językowe. Agnieszka Kijas stworzyła krótkie opowieści dotyczące przygód królika Bodzia i jego przyjaciół. W każdej z tych opowieści bohaterowie zapoznają dzieci z popularnymi przysłowiami i powiedzeniami.

 

 

Sława Sibiga przygotowała dla młodych czytelników krótkie wierszyki o zwierzętach, zawierające dowcipne neologizmy. Izabela Ptak jest autorką wierszyków ortograficznych z łamańcami językowymi. Wszystkich bohaterów książeczki zilustrowała Małgorzata Anna Bobak.

 

Możemy o tym przeczytać na portalu tychy.pl

H. Stanisławska

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM WALTEREM


16 marca 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z Wojciechem Walterem, autorem książki „Tychy - pełne tajemnic”. W spotkaniu uczestniczyli nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3. Podczas dwóch spotkań autor opowiedział uczniom o przeszłości Tychów i okolic. Spotkanie było bardzo ciekawe, tym bardziej, że autor pochodzi z Paprocan – blisko miejsca gdzie znajduje się nasza szkoła.
 

 

H. Stanisławska

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2016
ZS 9 - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 40

 

Celem przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej Programu jest podniesienie drastycznie niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Zakup nowości do bibliotek, modernizacja lub budowa placówek bibliotecznych oraz wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – to główne założenia przyjętego przez rząd Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Nasza szkoła przystąpiła do programu w 2016 r. i otrzymała na zakup nowych książek 15.000 złotych. Prezentujemy projekty przeprowadzone w poszczególnych klasach SP 40.

 

                                    KLASA 1B                                                                                                 KLASA 2A
      „WSPÓLNE CZYTANIE NA POWITANIE”            „PODRÓŻ W PEŁEN HUMORU I FANTAZJI ŚWIAT”

 

 

                                           KLASA 2B                                                                                       KLASA 2C

                       „CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIE”                                               „BEZPIECZNE DZIECKO”

 

 

 

 

 

ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ  - 2016/2017


Biblioteka szkolna ZS nr 9 – SP 40 organizuje zbiórkę książek. Akcja trwa przez cały rok szkolny. Składamy podziękowania dla ofiarodawców książek dla biblioteki.

 

H. Stanisławska

 

TEATRZYK KUKIEŁKOWY

 

W Zespole Szkół nr 9, w szkole podstawowej działa Teatrzyk Kukiełkowy. Należą do niego uczniowie klas 3c: Bartodziej Blanka, Bąk Wanessa, Biszczanik Julia, Oleska Emilia, Piróg Roksana, Skrzypczak Kacper i Skupnik Aleksandra. Zajęcia prowadzi nauczyciel bibliotekarz: Halina Stanisławska.

 


 

Przygotowane przedstawienia są prezentowane dla koleżanek i kolegów ze szkoły podstawowej oraz przedszkolaków. W roku szkolnym 2016/2017 wystawiliśmy dwa przedstawienia kukiełkowe - "Ballada o znudzonej królewnie” i „Jasełka bożonarodzeniowe”. Obecnie pracujemy nad przygotowaniem przedstawienia „Czerwony Kapturek”.

H. Stanisławska

 

SPOTKANIE Z ŁĄCZNIKAMI BIBLIOTECZNYMI

 

Spotkania z łącznikami bibliotecznymi odbywają się raz w miesiącu.

 

1. Do zadań łączników należy:

a) zgłaszanie się do nauczyciela bibliotekarza w każdą pierwszą środę miesiąca w celu sprawdzenia kart czytelniczych i odnotowania uczniów przetrzymujących książki,

b) przekazywanie informacji o dłużnikach bibliotecznych kolegom i koleżankom,

c) przekazywanie ogłoszeń od bibliotekarzy.

 

2. Z łączników bibliotecznych bibliotekarz wyłania aktyw – Klub Przyjaciół Biblioteki, który pomaga nauczycielowi i pod jego kierunkiem w pracach bibliotecznych:
a) w udostępnianiu książek.
b) w konserwacji zbiorów.
c) w utrzymywaniu porządku na regałach.
d) w przygotowaniu imprez okolicznościowych organizowanych przez bibliotekę.

 

3. Łącznikiem bibliotecznym może zostać uczeń z klasy II – VI.
 

4. Łącznik biblioteczny wybierany jest każdego roku przez uczniów danej klasy.
 

5. Każda klasa jest reprezentowana przez jednego lub dwóch łączników.
 

6. Łącznik biblioteczny jest pośrednikiem między klasą a biblioteką i przypomina uczniom o terminowych zwrotach książek.

 

 

H. Stanisławska

KONKURS NA NAJLEPIEJ CZYTAJĄCĄ KLASĘ
W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

 

 

Przez I semestr w bibliotece trwał konkurs na najlepiej czytającą w szkole klasę. Zwyciężyła klasa II b. Uczniowie tej klasy przeczytali w I semestrze 358 książek.
Mamy nadzieję, że zapał do czytania nie osłabnie. Gratulujemy!!!

 

Halina Stanisławska

 

KLUB PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI


Uczniowie z klasy 6c należący do Klubu Przyjaciół Biblioteki to (od lewej) ALICJA RUTKOWSKA, WIKTORIA OLESKA, WIKTOR STERECKI I ALICJA BIZACKA.

 

 


Chyba "od zawsze", przy bibliotece działa grupa uczniów pragnąca brać żywy udział w życiu szkoły. Uczniowie ci nazywani byli aktywem bibliotecznym i tak mówi się potocznie do dzisiaj - bardziej oficjalna nazwa to Klub Przyjaciół Biblioteki.

 

W KPB może pracować każdy uczeń naszej szkoły, który zgłosi się do biblioteki na początku roku szkolnego i zadeklaruje wolę pracy w bibliotece po lekcjach i na przerwach. Członkowie KPB mają okazję poznać pracę biblioteki od nieco innej strony niż przeciętny użytkownik. Dyżurują podczas przerw przy wypożyczaniu książek, układają je na półkach, a także naprawiają zniszczone egzemplarze i okładają folią. Zadaniem członków aktywu jest nie tylko pomoc w pracach bibliotecznych, ale także udział w przygotowaniach konkursów, imprez i uroczystości oraz dbanie o wystrój i estetykę pomieszczeń biblioteki. Członkowie Klubu Przyjaciół Biblioteki biorą aktywny udział w większości imprez i akcji szkolnych.

 

Praca w aktywie wyrabia umiejętność pracy z książką, wdraża  uczniów do  obowiązkowości, systematyczności, sumienności, odpowiedzialności za wykonywaną pracę, kulturalnego zachowania i współpracy z innymi. Dzięki zaangażowaniu członków Klubu Przyjaciół działalność biblioteki jest bardziej widoczna w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.

Halina Stanisławska

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


W ramach obchodów Międzynarodowego Święta Pluszowego Misia 2016 roku biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej zajęcia poświęcone pluszowemu przyjacielowi. Został ogłoszony konkurs na „Najsympatyczniejszą maskotkę – misi”. W czasie zajęć dzieci poznały historię pluszowego misia oraz różne ciekawostki dotyczące pluszaków. Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie przypomnieli sobie misiowych bohaterów literackich i filmowych. Dzieci miały okazję opowiedzieć o swoich przytulankach, które przyniosły. Później wspólnie odśpiewały znaną wszystkim piosenkę pt. " Przyjaciel Miś”. Następnie nasi milusińscy rozwiązywali zagadki i  quizy związane z postacią misia.

 

 

Zwycięzcą konkursu na „Najsympatyczniejszego misia” została Wanessa Bąk z klasy 3c (uczennica otrzymała nagrodę książkową). Dzieci świetnie się bawiły. Na pamiątkę  każdy z uczestników zajęć otrzymał dyplom z wizerunkiem misia.

 

H. Stanisławska

SPOTKANIE Z LEKARZEM WETERYNARZEM


28 listopada  2016 r. w Mediatece w Tychach odbyło się spotkanie z lekarzem weterynarzem Jolantą Witek-Szymańską w ramach obchodów Jubileuszu 15-lecia Miejskiego Schroniska dla zwierząt w Tychach. Pani weterynarz przyprowadziła na spotkanie swojego czworonożnego przyjaciela.  Czas upłynął na rozmowach o pupilach ze schroniska, była też okazja, by posłuchać bicia psiego serca. Uczniowie zorganizowali zbiórkę karmy dla podopiecznych ze schroniska.

 

 

 

Halina Stanisławska

SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM


24 października 2016 roku w MBP Filia 12 w Tychach klasy 2a, 3a, 3b i 3c spotkały się z leśnikiem Nadleśnictwa Jankowice - Zygmuntem Kwapisem. Dzieci zobaczyły mundur jaki nosi, dowiedziały się, na czym polega jego praca. Leśniczy opowiadał o zwierzętach występujących w naszych lasach oraz o tym, jak niektóre z nich przygotowują się do zimy. Spotkanie było ciekawe i poszerzyło naszą wiedzę o lesie. Nasza szkoła podarowała zebrane kasztany dla zwierząt aby mogły przetrwać zimę. Pan leśniczy wręczył poszczególnym klasom dyplomy z podziękowaniami za zebrane dary jesieni dla zwierząt.

 

Halina Stanisławska

 

 

SPOTKANIE Z AUTOREM KSIĄŻEK DLA DZIECI WALDEMAREM CICHONIEM


19 października 2016 roku na terenie naszej szkoły - ZS nr 9 w Tychach - miało miejsce niezwykle ciekawe spotkanie z pisarzem - Waldemarem Cichoniem. Jest on autorem cyklu książek dla dzieci, w których głównym bohaterem jest kot o imieniu Cukierek. Na spotkanie zaprosiliśmy klasy 2a, 2b, 2c, 2d, 3a,3b, 3c, 4a i 4b.

 

 

Podczas tego wydarzenia pisarz zaprezentował ostatnią książkę o Cukierku pt. "Dziękuję Ci, Cukierku" oraz odpowiadał na pytania uczniów. Więcej informacji na temat Waldemara Cichonia i jego książek znajdziecie na stronie internetowej - waldemarcichon.pl

Halina Stanisławska

 

SPOTKANIE Z LEKARZEM DIETETYKIEM

 

3 października 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia 12 w Tychach odbyło się spotkanie z lekarzem dietetykiem Moniką Toborek. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 6b i 6c. Podczas spotkania lekarz dietetyk omówił prawidłowe sposoby odżywiania organizmu.

 

Halina Stanisławska

 

 

PASOWANIE KLASY 2C I 2B NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ


21 września 2016 roku  i 5 października 2016 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas 2c i 2d na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą chętnie czytać książki, otrzymali karty biblioteczne i zakładki do książek. Zwiedzili bibliotekę szkolną, zapoznali się z jej zbiorami, regulaminami, zasadami udostępniania księgozbioru oraz wypożyczyli pierwsze książki.

 

Halina Stanisławska

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

PASOWANIE UCZNIÓW KLASY 1A NA CZYTELNIKÓW
BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 2015/2016

 

22 kwietnia 2016 roku w bibliotece szkolnej, miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów klasy 1a na czytelników biblioteki szkolnej. Spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być  na długo zapamiętana. Uczniowie klasy pierwszej zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz  prośbami książki.

 

 

Skupione i poważne uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników. Na zakończenie uczniowie wypożyczyli książki oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Halina Stanisławska

SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ W BUDYNKU MEDIATEKI
PRZY ALEJI PIŁSUDSKIEGO 16

 

4 kwietnia 2016 roku w nowo otwartej Bibliotece Głównej MEDIATECE odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z popularną  autorką książek dla dzieci i młodzieży, o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej, panią ANNĄ CZERWIŃSKA-RYDEL.

 


Uczniowie klas 2a, 2b, 2b, 3b i 5c uczestniczyli w tym spotkaniu w sali konferencyjnej. Zwiedzili również nowo otwarty obiekt w którym na parterze Mediateki rozlokowane zostały: wypożyczalnia dla dorosłych pełna nowości, oddział dla dzieci i młodzieży, dział mieszczący książkę mówioną i zbiory muzyczne a także dział zawierający zbiory regionalne oraz dokumenty życia społecznego.

 

Pierwsze piętro to królestwo czytelni, a w niej prasa, książka czy Internet.

 

H. Stanisławska

TEATRZYK KUKIEŁKOWY


W bibliotece szkolnej SP 40 działa teatrzyk kukiełkowy. W zajęciach uczestniczą uczniowie z klas II-VI.

 


W maju i  listopadzie 2015 r. wystawiliśmy dla naszych uczniów i przedszkola oraz dla uczestników Rejonowego Konkursu Czytelniczego „Jeżycjada” przedstawienie „Jaś i Małgosia”.

 


W grudniu 2015 r. zaprezentowaliśmy „Jasełka bożonarodzeniowe” dla uczniów naszej szkoły oraz dzieci z Przedszkola nr 21 i  uczestników Klubu Motyli Książkowych przy MBP Filia nr 12 w Tychach.

H. Stanisławska

XII TYSKIE DNI LITERATURY SPOTKANIE Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM


Na ciekawą kulturalną imprezę, odbywającą się w dniach 3 -10 października 2015 roku w Tychach zaproszeni zostali ludzie pióra, znani, lubiani, poczytni, ale także Ci, którzy wypełniają inne przestrzenie kultury skierowanej do wszystkich pokoleń odbiorców.

 
 

8 października 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej Filia 12 w Tychach klasy 4a i 5a miały okazję spotkać się  z Łukaszem Wierzbickim autorem książek dla dzieci: Afryka Kazika,  Dziadek i niedźwiadek, Machiną przez Chiny, Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana.

  
   

Afryka Kazika  - opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.
 

Dziadek i niedźwiadek - książka, pod honorowym patronatem pani generałowej Ireny Anders, niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Armii Polskiej. Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.


Machiną przez Chiny - Machiną przez Chiny to powieść przygodowa oparta na prawdziwej historii. Halina i Stach to para nieco szalonych podróżników. Są lata 30-te, a oni właśnie się pobrali. Postanawiają wyruszyć w podróż poślubną... motocyklem do Chin. Na szlaku, pośród azjatyckich pustyń i dżungli, czeka na nich cała masa zdumiewających przygód.,
 

Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana - historia tej niezwykłej wyprawy rozpoczęła się w 1241 roku… tak, tak, nie zaszła tu żadna pomyłka, cała ta awantura wydarzyła się, jak to mawiają, „dawno, dawno temu”, czyli w czasach, które nazywamy średniowieczem, kiedy to w warownych zamkach na szczerozłotych tronach zasiadali królowie, w lasach roiło się od wszelakiej zwierzyny, ludzie zaś wieczorami słuchali baśni opowiadanych przy palenisku. Oto jedna z takich opowieści, brzmi niczym bajka, a wydarzyła się naprawdę.
A zatem wszystko zaczęło się w 1241 roku gdy na wschodnich rubieżach Europy pojawiła się armia niewysokich ludzi o skośnych oczach i spiczastych czapkach. Dosiadali śmigłych koników i pokrzykiwali w nieznanym języku, byli urodzonymi wojownikami, chytrzy i przebiegli, waleczni i okrutni, gdy ruszali do ataku gęstą chmurą strzał przysłaniali niebo, rozpuszczali cuchnące dymy dla otrucia przeciwnika, a potem łupili bez litości pozostawiając za sobą ruiny i zgliszcza.

 

GORĄCO ZACHĘCAM DO RODZINNEGO I SZKOLNEGO WSPÓLNEGO CZYTANIA

H. Stanisławska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

×