SPRING ALIVE

AKCJI SRING ALIVE

Spring Alive zachęca dzieci z trzech kontynentów - Europy, Azji Środkowej i Afryki – do obserwacji razem ze swoimi nauczycielami i rodzinami corocznych powrotów dymówki, bociana białego, kukułki, jerzyka i żołny.
Rejestrując się na swoje pierwsze obserwacje tych ptasich wędrowców, uczestnicy projektu  tworzą aktualną mapę podejmowanej przez nie wędrówki, a tym samym mapę postępów wiosny.

Każdego roku wiosna rozpoczyna się w cieplejszych rejonach kilkoma rozproszonymi obserwacjami, które na mapie Spring Alive zaznaczone są jasnopomarańczowymi plamami.

W ciągu następnych kilku miesięcy, w miarę przybywania ilości obserwacji, kolor rozprzestrzenia się na mapie, staje się ciemniejszy, by ostatecznie, na terenie wszystkich krajów, na których znajdują się tereny lęgowe tych ptaków, osiągnąć pełną czerwień.

Tworzenie mapy jest jednym z istotnych elementów projektu. Spring Alive przewiduje także szereg wydarzeń i akcji, które angażują dzieci, młodzież oraz szeroki krąg innych odbiorców w inne działania, często bardzo proste, służące ochronie ptaków wędrownych....a więc drodzy uczniowie startujemy :)

Paulina Cuber