Jesteś tutaj:

WYDARZENIA SZKOLNE 2023-2024

XI POWIATOWY KONKURS WIELKIE RELIGIE ŚWIATA

 

13 marca 2024 roku odbyła się kolejna edycja powiatowego konkursu WIELKIE RELIGIE ŚWIATA organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 40 w Tychach. W konkursie wzięli udział uczniowie reprezentujący 9 szkół podstawowych z Tychów i Katowic. Konkurs ten łączy w sobie elementy historii, religioznawstwa i kulturoznawstwa. Ma za zadanie nie tylko wzbogacać wiedzę uczniów, ale także kształtować postawę tolerancji i zrozumienia dla różnorodności kulturowej i religijnej.

 

 

W tegorocznym konkursie zwycięzcami okazali się uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 10 w Tychach, miejsce drugie zajęli uczniowie SP - 6 w Tychach, natomiast 3 miejsce uczniowie z SP - 9 również z Tychów.

 

 

 

Zwycięzcy otrzymali nie tylko dyplomy i nagrody rzeczowe, ale także wpis u na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, który daje dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół średnich, ponieważ organizowany przez naszą szkołę konkurs wpisany jest na listę kuratoryjną.

 

Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą i zasłużyli uznanie i gratulacje.

 

Pomysłodawcami i organizatorami konkursu byli nauczyciele przedmiotów humanistycznych w SP-40 Danuta Stoch i Bartosz Łukasik.

AKCJA POMOCY ZWIERZĘTOM W TYSKIM SCHRONISKU

 

W styczniu 2024 roku, akcja pomocy zwierzętom "mieszkającym" w tyskim schronisku została zakończona sukcesem. Dzięki ogromnej wrażliwości naszych uczniów i hojności ich rodziców zebrano wiele darów, które zostaną wykorzystane by poprawić komfort życia zwierząt przebywających w schronisku.

 

Jesteście wspaniali, dzięki Waszym wrażliwym sercom, zwierzaki z tyskiego schroniska otrzymają sporo darów. Ogromne podziękowania przekazujemy od Pani pracującej w schronisku. Była pod ogromnym wrażeniem liczby zebranych rzeczy. Dary zostały spakowane i zabrane do schroniska. Dziękujemy i my, czyli SKW.

 

     

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

 

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku, wypełniony radosnymi chwilami spędzanymi z najbliższymi. Są to najpiękniejsze święta, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Jest to również okazja do wspólnego spędzenia czasu, dlatego 18 grudnia nasi podopieczni wraz z nauczycielami zaprosili do szkoły rodziców uczniów.

 

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci z klas trzecich zaprezentowały przedstawienie jasełkowe. Uczniowie klas pierwszych i drugich śpiewali przygotowane kolędy i pastorałki. Na scenie zaprezentowała się także młodzież z klas 4-8, zachęcając wszystkich do wspólnego kolędowania.

 

  

Po części artystycznej przyszedł czas na poczęstunek: kawę, zimową herbatkę, ciasto i świąteczne ciasteczka. Miło spędziliśmy ten przedświąteczny czas, a świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym. Dziękujemy Radzie Rodziców za współorganizację spotkania. 

 

 

BIEG IX GÓRNIKÓW

 

W sobotę 16 grudnia 2023 roku, przedstawiciele naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w Biegu IX Górników, organizowanym przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Tym wydarzeniem uczcili pamięć poległych w trakcie pacyfikacji kopalni „Wujek” podczas stanu wojennego. W biegu brało udział ponad 700 uczestników z województwa śląskiego i nie tylko. Każda z drużyn obrała za patrona biegu jednego z zabitych górników. Naszym patronem został Zbigniew Wilk.

 

 

B. Łukasik

 

ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

 

W poniedziałek 11 grudnia 2023 roku, z grupą wspaniałych uczniów naszej szkoły, udaliśmy się do Katowic na 7 Śląski Festiwal Nauki. Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu mieliśmy możliwość uczenia się przez działanie, stosowania innowacyjnych technologii w różnych dziedzinach nauki. Skorzystaliśmy również z seansu astronomicznego. Wśród prezentowanej tematyki znalazły się zagadnienia z zakresu: klimat i środowisko, przemysł przyszłości, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, kreacja i krytyka.

 

 

 

 

  


Najwięcej zainteresowania wsród uczniów wzbudziły stanowiska związane z nowoczesnymi technologiami oraz medyczne. Kto wie, może wśród naszych dzieci są już przyszli astronauci i lekarze?

 

 

  


Udział w festiwalu dostarczył nam wielu fascynujących przeżyć. Mimi, że nasz powrót wiązał się z komunikacyjnymi komplikacjami, to świetne towarzystwo wynagrodziło nam niedogodności i wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do naszych domów.

 

 

E.Pasternak, P.Cuber

DZIEŃ IMIENIN MIKOŁAJA KOPERNIKA

 

6 grudnia obchodziliśmy imieniny Mikołaja Kopernika - na długich przerwach uczniowie naszej szkoły brali udział w licznych zabawach konkursach związanych osobą Mikołaja Kopernika.

 

  

 

Wydarzeniu towarzyszyła muzyka i dobra zabawa, a pogodny nastrój udzielił się wszystkim uczestniokm tego wydarzenia.

 

  

 

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastyczno – geograficznych naszych uczniów, a podczas przerw lekcyjnych rozbrzmiewała muzyka związana z kosmosem.

 

 

 

Na początku tego dnia - w amfiteatrze szkolnym - uczniowie pisali życzenia imieninowe dla Mikołaja Kopernika na kartkach, które rozdawali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Następnie, uczestnicy tego wydarzenia tworzyli grafomotki związane z Mikołajem Kopernikiem i jego osiągnięciami, na podstawie książek, czasopism i przygotowanych informacji.

 

  

 

Przez cały dzień - na korytarzach szkolnych - uczniowie poszukiwali ukrytych zagadek dotyczących planet, mogli też znaleźć ciekawostki o kosmosie, listy gończe i gratulacyjne dotyczące Mikołaja Kopernika.

 

  


Podczas lekcji języka polskiego uczniowie pisaćli dyktanda tematyczne związane z kosmosem i Mikołajem Kopernikiem. Natomiast podczas lekcji języka angielskiego uczniowie poznawali słownictwo związane z kosmosem i Mikołajem Kopernikiem.

Uczniowie najbardziej aktywni, w nagrodę pojadą do Katowic na Śląski Festiwal Nauki.

 

E. Pasternak

ZIELONA LEKCJA PRZYRODY

 

17 listopada 2023 roku klasa 3a uczestniczyła w ciekawej lekcji przyrody, ktorą poprowadziła Pani Barbara Konieczna - Przewodnicząca Rady Miasta Tychy oraz Pani  Karolina Chemicz-Pałys - Radna Miasta Tychy "Zielone Tychy".

 

   

 

Celem zajęć zorganizowanych w naszej szkole było wspieranie edukacji przyrodniczej wśród dzieci  w Tychach. Spotkanie przebiegało pod hasłem: "Poznaj i chroń ptaki w okolicy". Dzieci poznały ptaki w okolicy, a Panie prowadzące przygotowały ciekawe zabawy i zagadki przyrodnicze, a na zakończenie zajęć wspólnie złożono karmnik do szkolnego ogrodu, który klasa otrzymała w prezencie.

 

 

 

 

Nowy nabytek już czeka na pojawienie się pierwszych gości. Dziękujemy za tak wspaniałą inicjatywę.

 

 

Więcej na stronie: zielone tychy

 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia. Stała się okazją do wyrażenia wdzięczności dla tych Wszystkich, którzy brali udział w walce o wolność. Historyczny „Pociąg do Niepodległości” zabrał uczniów w podróż do najważniejszych wydarzeń związanych ze 123 latami niewoli.

 

 

Stało się to dzięki uczniom klas 8a i 8b oraz towarzyszącym im przedstawicielom klas: 7b, 6b i 5b. Uczniowie  przygotowali wiersze, wątki narracyjne oraz piękne pieśni, które uświetniły to wydarzenie. Na początku nauczyciele, pracownicy szkoły oraz dzieci z klas I-VIII  wspólnie odśpiewali hymn, po czym głos zabrał pan dyrektor Daniel Kopiński, który odniósł się w pięknych słowach do tego wydarzenia oraz podkreślił, że każdy z nas może na co dzień pokazać swoje przywiązanie do Ojczyzny.
 

    

Uroczystą akademię przygotowali p. Barbara Orzechowska oraz pan Grzegorz Głodek.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

 

W sobotę 11 listopada 2023 roku, odbyły się miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, upamiętniające 105 rocznicę tego wydarzenia. Tradycyjnie już, nie mogło tam zabraknąć delegacji naszej szkoły reprezentowanej przez Radę Samorząd Uczniowskiego.

 

 

B. Łukasik

SZKOLNY FESTIWAL NIEPODLEGŁOŚCI

 

Szkolny Festiwal Niepodległości w naszej szkole to było coś wyjątkowego! Z okazji Narodowego Święta Niepodległości - w piątek 10 listopada - zorganizowano quiz wiedzy historycznej przy użyciu aplikacji Kahoot. Uczniowie w grupach odpowiadali na pytania dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości.To wydarzenie nie tylko utrwaliło naszą wiedzę historyczną, ale również zjednoczyło szkolną społeczność.

 

 

B.Łukasik

 

SZKOŁA DO HYMNU

 

Przed nami Narodowe Święto Niepodległości. Nasza szkoła, w ramach corocznej ogólnopolskiej akcji MEiN "Szkoła do hymnu", dzisiaj o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.

 

B. Łukasik

 

SZKOŁA PAMIĘTA

 

Listopad 2023. W ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła Pamięta", przygotowaliśmy wystawę poświęconą Powstaniom Śląskim. Celem tej inicjatywy jest upamiętnienie lokalnych bohaterów i ich wkładu w historię naszego regionu. #PowstaniaŚlaskie #SzkołaPamięta.

 

 

Bartosz Łukasik

 

GRA W KOLORY

 

23 października 2023 roku, klasy 1-3 obejrzały spektakl realizowany w ramach kampanii ekologicznej Urzędu Miasta Tychy pt.: "Gra w kolory".


Przedstawienie zostało przygotowane przez Teatr Trip z Katowic, a widownia stała się aktywnym uczestnikiem występu. Naszym najmłodszym uczniom - w atrakcyjny sposób - zostały zaprezentowane postawy ekologiczne i treści segregacji odpadów.
Założycielem tego teatru jest Marcin Lieber - nasz były uczeń.

 

 

 

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA 2023

 

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!" (B. Conklin)


Z okazji Dnia Nauczyciela składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom i pedagogom. Dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz dumy z uczniów!

 

 

Z okazji "Dnia Nauczyciela" w naszej szkole odbył się konkurs "Nauczyciele tacy jak my", w którym uczniowie musieli dopasować zdjęcie z dzieciństwa nauczyciela do odpowiedniego nazwiska. Zadanie nie było łatwe, ale niektórzy poradzili sobie doskonale.
 

W kategorii klas 1-3 miejsca na podium zdobyli:


I. miejsce - Zosia Piścio
II. miejsce - Nikola Tomankiewicz
III. miejsce - Filip Noras, Nina Janecka, Lena Stanaszek


W kategorii klas 4 - 8 miejsca na podium zdobyli:


I. miejsce - Liwia Radzimirska
II. miejsce - Lena Matląg
III. miejsce - Patrycja Węgrzyk, Hania Kondracka, Zosia Piasecka


Zwycięzcom... serdecznie gratulujemy!!!


WARSZTATY W RAMACH PROGRAMU EUROWEEK

 

"Euroweek jest niezwykle ciekawym programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz dla dorosłych. Jego głównym celem jest doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników.

 

 

 

Ponadto program rozwija inteligencję, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność. Euroweek zajmuje się pozaszkolną edukacją ukierunkowaną na rozwój kulturowy.

 

 

 

Nasi uczniowie realizowali zadania programowe w Różance. Euroweek otwiera dzieciom przestrzeń do rozwijania poczucia pewności siebie poprzez zróżnicowane zadania, mające na celu naukę umiejętności współpracy i budowania teamu, a także poprzez warsztaty językowe, odgrywanie ról, prezentacje, rozmowy motywacyjne oraz symulacje dyskusji publicznych.

 

 

Oczekiwanym efektem po zakończeniu działań jest zdolność uczestników do krytycznego myślenia i otwartość, pozwalająca na analizę pozyskanych informacji.

 

 

WYSTAWA  -  "ŻYCIE PRZECHOWANE"

 

Bohaterscy Polacy ratujący Żydów.

 


 

Od 2 do 6 września 2023 roku, mieliśmy okazję zaprezentować w naszej szkole wystawę pt. "Życie Przechowane" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. To niesamowite doświadczenie, które pozwoliło nam zbliżyć się do historii i zrozumieć, jak ważne jest przechowywanie wspomnień i dziedzictwa narodowego. Wystawa ta opowiada o bohaterskich Ślązakach i mieszkańcach Zagłębia Dąbrowskiego, którzy ryzykując własne życie, ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

 

 

 

Warto docenić starania IPN w propagowaniu historii i pamięci. Było to naprawdę pouczające wydarzenie!

 

KONCERT UMUZYKALNIAJĄCY

 

2 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie umuzykalniającym prowadzonym przez zespół AVOCADO. Tematem tegorocznego występu artystycznego były instrumenty perkusyjne i muzyka świata.

 

 

Dzięki temu spotkaniu uczniowie poznali instrumenty perkusyjne powstałe na różnych kontynentach. Prowadzący pokazali jak za pomocą instrumentów muzycznych można naśladować naturę i wraz ze słuchaczami odbyli egzotyczną podróż do źródeł pulsującej rytmami muzyki afrykańskiej. 

 

 

Dzięki temu spotkaniu uczniowie mieli okazję podróżować po świecie muzyki, a na zakończenie stworzyli grupę perkusyjną i wykonali znany wszystkim motyw muzyczny z filmu Król Lew. To była wyjątkowa podróż.

B.Cabrera-Ziobro

DZIEŃ TECHNOLOGICZNY W NASZEJ SZKOLE

 

29 września 2023 roku, firma Silesia 3D zorganizowała dla naszych uczniów Dzień Technologiczny. W tym dniu, dzieci miały możliwość uczestnictwa w zajęciach pokazowych, podczas których zapoznały się z działaniem długopisów 3D, gogli VR oraz pracą drukarki 3D. Mieli okazję do obcowania z technologią, która wykorzytywana jest w wielu dziedzinach życia codziennego.

 

 

Podczas spotkania, prowadzący zapoznał uczestników zajęć z wybranymi nowinkami technologicznym oraz skoncentrował się na rozwijaniu umiejętności myślenia algorytmicznego u młodych słuchaczy. Zwrócił uwagę jak ważne jest ono, w tym nieustająco rozwijającym się świecie.

 

 

Zobligował młodzież do zastanowienia się nad ich własnymi możliwościami i potencjałem który w nich drzemie, a także do przemyśleń dotyczących przyszłości i wyboru ścieżki zawodowej. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe wydruki z drukarki 3D. 

 

 

 

B.Cabrera-Ziobro

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

W bieżącym roku szkolnym, po raz kolejny, nasza szkoła włączyła się do akcji Narodowego Czytania – akcja ta odbyła się, nie bez powodu 29 września, gdyż to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Prawie wszystkie klasy 4-8 przygotowały wybrany fragment utworu Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Uczniowie klas czwartych zaprezentowali opisy przyrody, do których wykonają - na plastyce - ilustracje. Klasy piąte i szóste zapoznały nas z Legendą o Janie i Cecylii, a uczniowie najstarszych klas z wybranymi dialogami z powieści.

 

Reprezentanci klas to nastepujące uczennice i uczniowie:


Klasa 4a – Ewelina M. i Ola P.
Klasa 4b – Natalia K. i Dominik K. 
Klasa 4c – Kornelia K. i Dominik P.
Klasa 5a – Sebastian G.-D. i Borys Z.
Klasa 5b – Mateusz K. i Maria P. 
Klasa 5c – Oliwia G. i Jakub W.
Klasa 6a – Filip A. i Grzegorz M.
Klasa 6b – Krzysztof K. i Alicja K.
Klasa 6c – Alex B.
Klasa 7a – Anna B. i Maja M. – przy wsparciu Juliana M. i Borysa B.
Klasa 7b – Natalia L. i Aleksandra P.
Klasa 8a – Adam K. i Piotr W.
Klasa 8b - Lena Ż.-Ch. przy wsparciu Zofii K.

 

   

 

Na szczególne wyróżnienie zasługują Julian i Borys z 7a, którzy znakomicie wprowadzili nas w klimat XIX wieku, ubierając się w stosowny strój z epoki.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w trakcie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 

A dla chętnych, powyżej, powieść w wersji audio – wystarczy użyć kodu QR.

K.Bielawska

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA - WRZESIEŃ 2023

 

Z okazji Dnia Chłopaka, wiele radości, a mało złości, jak najmniej smutków, dużo radości, długich wakacji i moc słodyczy. Tego Wam dzisiaj każda dziewczyna życzy!

 

 

A. Paszek-Matląg

 

PSZCZOŁY ... NASZYM DOBRODZIEJSTWEM

 

14 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym z pszczelarzem z pasieki Gucio. 

 

  

 

Wizyta przebiegała w niezwykle miłej atmosferze. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę w zakresie pszczelarstwa oraz obserwowały zachowanie pracowitych owadów.

Uzmysłowiły sobie ... jak ważne i pożyteczne są to stworzonka. Ponadto miały możliwość spróbowania wytworu pracy pszczół - wspaniałego miodu lipowego.

 

 

 

Takie spotkanie to nie tylko przyjemność dla oka i ucha, ale i brzucha.

 

 
 

Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie.

ALPAKI Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

 

12 września w naszej szkole odbyły się zajecia  edukacyjno-terapeutyczne z alpakami dla uczniów klas 1-3 pod czujnym okiem dyplomowanej  socjoterapeutki i  alpakoterapeutki Eweliny Kurzak. Dla naszej społecznosci jest to druga wizyta, a kolejne przewidziane są na 9 i 10 października 2023 roku.
 

 

 

,,Dilusiowe" alpaki mają  swoją siedzibę  w Poniku koło Złotego Potoku na Jurze-Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas spotkania prowadząca opowiada o zwyczajach alpak i ciekawostkach z ich życia. Można karmić zwierzęta przygotowanymi przysmakami, czesać, przytulać i robić zdjęcia. Ponadto wełna alpak jest antyalergiczna, dlatego tak bardzo jest popularna wśród osób, które cierpią na alergie. Alpaki to wyjątkowo łagodne, stadne zwierzęta.

 

  

 

Zaprosiliśmy do szkoły alpaki, gdyż wiadomo nie od dziś, że przebywanie ze zwierzętami ma dobroczynny wpływ na człowieka. Najpopularniejszą formą zooterapii jest dogoterapia i hippoterapia. Natomiast poprzez organizację tego spotkania chcemy przedstawić alpakoterapię. Alpaka jest pięknym, roślinożernym ssakiem z rodziny wielbłądowatych. Ma spokojną, łagodną naturę, delikatne usposobienie, a ponadto jest niezwykle inteligentna. Alpaki nie boją się ludzi, wręcz przeciwnie - są ciekawskie i uwielbiają towarzystwo. Podstawą alpakoterapii jest bezpośredni, leczniczy kontakt. Dotyk ma ogromny wpływ na emocje: uspokaja, zmniejsza poziom lęku czy stresów. Obcowanie z tymi ciepłymi, miękkimi zwierzętami uczy budowania relacji w klimacie spokoju oraz zaufania.

 

  

 

 

Kooordynator Ilona Sokolowska we współpracy z Beatą Świerkot

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024


Witaj, szkoło! 

4 września 2023 roku rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny! Uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na amfiteatrze, by uczcić ten ważny dzień.

Uroczystość zainaugurował dyrektor Daniel Kopiński, który zmotywował uczniów do podejmowania wysiłku w nowym roku szkolnym.
 

 

Program artystyczny przygotowali szóstoklasiści, wprowadzając zebranych w pogodny nastrój. Jeszcze przez chwilę oddali się wakacyjnym wspomnieniom, by ostatecznie pożegnać wakacyjny czas.

 

 

 

Pozostają wspomnienia plaż tonących w słońcu, błękitu nieba, górskich ścieżek i wakacyjnych przyjaciół. Dziś możemy spokojnie i radośnie powitać nowy rok szkolny. Niech będzie dla wszystkich pomyślny!

E.Gembka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

×