Każda szkoła przed przystąpieniem do programu musiała spełnić również inne warunki. Najważniejszym kryterium było zdobycie przez szkołę co najmniej 5 w skali staninowej, świadczącej o ponadprzeciętnych wynikach sprawdzianu zewnętrznego. Szkoły musiały także spełnić określone standardy w obszarach bazy i zapewnianego bezpieczeństwa. W tym celu, w każdej szkole została przeprowadzana dodatkowa weryfikacja właśnie tych obszarów.

Wyposażenie sal przedmiotowych w nowoczesny sprzęt informatyczny taki jak: tablice interaktywne, projektory, komputery, tablety oraz inne pomoce dydaktyczne wyróżnia ”czterdziestkę” na mapie edukacyjnej Polski.

Bogata baza sportowa w postaci bieżni lekkoatletycznej, kortu tenisowego, boisk wielofunkcyjnych, dużej ora dwóch małych sal gimnastycznych to dodatkowe atuty. W Zespole Szkół nr 9 funkcjonuje także monitoring wizyjny wpływający na poczucie bezpieczeństwa wśród uczniów. W klasach 1-3 SP działa od roku system bezdzwonkowy, który ma na celu dostosowanie czasu pracy do psychofizycznych potrzeb i możliwości dziecka.

Ponadto edukacja wczesnoszkolna ma wydzielony w budynku osobny segment, co w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo uczniów i komfort ich nauki.

Własna stołówka, sklepik szkolny, kącik ciszy, miejsca śniadaniowe, 2 place zabaw oraz bogato wyposażona biblioteka szkolna ze stanowiskami komputerowymi to jeszcze dodatkowe atuty, które wzięto pod uwagę przyznając naszej szkole Certyfikat Wiarygodności.

Celem ogólnopolskiego Projektu „Wiarygodna Szkoła” jest pomóc rodzicom przy wyborze odpowiedniej placówki dydaktycznej dla swoich dzieci. Cały Projekt ma stać się drogowskazem polecającym te szkoły, które są godne zaufania i wyróżniają się na rynku edukacyjnym.

W. Rerich