Jesteś tutaj:

WYDARZENIA SZKOLNE 2021/2022

ROK SZKOLNY 2021/2022

 

TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 

Od poniedziałku - 15 listopada 2021 roku rozpoczęliśmy TYDZIEŃ W TOWARZYSTWIE ŻYCZLIWOŚCI.

 

W poniedziałek - rozmawialiśmy o MAGICZNYCH SŁOWACH

Niechaj mocą życzliwości, będą magiczne słowa: proszę, przepraszam, dziękuję...

 

We wtorek mieliśmy dzień CZERWONYCH SERC! Wspierajmy się, obdarowujmy serdecznością, miłym gestem czy uśmiechem. Kropką nad i tego dnia był kolor czerwony.

 

W środę - wspólnie tworzyliśmy - NIĆ RADOŚCI! Na amfiteatrze szkoły pojawił się solidny sznurek, klamerki i malutkie karteczki. Na kartkach pisaliśmy wszystko, co kojarzy nam się z radością,  co wywołuje uśmiech na twarzy, co sprawia , że dopisują nam dobre humory. Zapisane skrawki papieru malowniczo zawisły na przygotowanym sznurze. W tym dniu miało także miejsce rozdanie Życzliwej Poczty.

 

 

Czwartek - to czas, w którym omawialiśmy problem: PRZEMOC TO NIE MOC!!!
Na amfiteatrze szkoły pojawiły się tablice, a na nich kartki, na których uczniowie zapisywali słowa, czyny, zachowania, jakie ich zdaniem są związane z przemocą. 
Pokazaliśmy, że przemoc przejawia się na różne sposoby: dokuczania, krzywdzenia słowami i czynami. Zwróciliśmy uwagę na fakt, że często bagatelizujemy sytuacje, w których występuje przemoc.

 

 

W piątek - ostatnim dniu kampanii, przyświecało nam ważne hasło: MOC TO POMOC! Dlatego UBIERAMY SIĘ W ŻYCZLIWOŚĆ. Podobnie jak w dzień poprzedni, na tablicy w holu szkoły pojawiła się duża plansza. Na której zawisły samoprzylepne karteczki z wyrazami, które kojarzą się z dobrem, pomaganiem, życzliwością, radością skierowaną do drugiej osoby. W ten dzień wybrzmiewało hasło: wszystko co jest SIŁĄ I MOCĄ DOBRA, JEST  PRZECIWWAGĄ PRZEMOCY!!! To również był DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW i SERDECZNOŚCI skierowanych do kolegi brata, siostry, mamy, taty itd. Do kogoś kto potrzebuje wsparcia lub pomocy.

 

Byłoby wspaniale, aby POMAGANIE zagościło w naszej codzienności na stałe!!!

M. Widłok

 

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 

 

Tegoroczne Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczciliśmy na różne sposoby. Jego atmosferę dało się wyczuć już kilka dni wcześniej, kiedy na szkolnych korytarzach zaczęły pojawiać się okolicznościowe gazetki i biało-czerwone ozdoby przygotowywane przez różne klasy. Uczniowie śpiewali znane pieśni patriotyczne, recytowali wiersze, a swoim strojem i postawą prezentowali szacunek do minionych wydarzeń i ludzi, którym zawdzięczamy tak wiele.

 

Ponizej prezentujemy zdjęcia klas młodszych w czasie świętowania. 

 

 

  

 

Uczniowie klasy 2b uroczyście obchodzili zbliżające się święto, wszystkim zależało by odpowiednio uczcić tak ważne wydarzenie w kalendarzu każdego Polaka.

 

Poniżej zdjęcie klasy 2b.

Polska to mój dom ukochany.
Tu moje korzenie, korzenie mamy i taty.
Polska jest miejscem mego wzrastania.
Dziękuję Ci dziadku, dziękuję kochany!
Że dawno temu,  broniłeś żyta łany,
pola, lasy i Naszą historię.
Dziękuję Ci za to OGROMNIE!

M. Widłok

 

 

 

Klasy młodsze w Teatrze Małym w Tychach

 

8 listopada uczniowie klasy 1c wraz z pozostałymi klasami pierwszymi i drugimi pojechali do tyskiego Małego Teatru na przedstawienie „Piękna i bestia”. Dzieci były zachwycone spektaklem w czasie, którego entuzjastycznie reagowali na grę aktorów.

 

 

 

B. Rabenda

 

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

 

W piątek -  5 listopada 2021 roku, świętowaliśmy Dzień Postaci z bajek. Każdy uczeń/uczennica, a nawet nauczyciel mógł w tym dniu przebrać się za ulubioną postać z baśni lub bajki. Pomysły uczniów były tak różnorodne, że nie mogliśmy oderwać od nich wzroku. Barwne postacie z baśni i bajek wypełniły szkolne korytarze. Cała szkolna społeczność, mimo typowego dnia roboczego, odczuwała nutę baśniowej magii, kiedy w klasie obok Ani i Zosi pojawił się Dobry Dinozaur, Batman, Kopciuszek, Czerwony Kapturek czy Księżniczka Anna z Krainy Lodu. Bawliśmy się wyśmienicie. Oby więcej takich dni było w szkole. 

 

Poniżej zdjęcia z wydarzenia:

 

Gdy wieczór nadchodzi,
z książkami się witam.
Siadam cichutko,
a mama mi czyta.

I czyta mi bajki
o dzielnych rycerzach,
smokach, czarownicach
i zaklętych wieżach.


O śpiącej królewnie
i o rybce złotej,
i o tym, jak młynarz
przyjaźnił się z kotem.


Choć jestem przy mamie,
to mi się wydaje,
że widzę naprawdę
te postacie z bajek.

B. Szelągowska " Moje bajki"

B. Cabrera-Ziobro

 

 

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA UCZNIÓW SP-40

 

W środę - 3 października 2021 roku - odbyło się uroczyste pasowanie naszych pierwszoklasistów na uczniów szkoły. To szczególny dzień w życiu każdego ucznia, gdyż od tego momentu dzieci z klas pierwszych stają się członkami społeczności szkolnej. Podczas uroczystości nasi podopieczni z klas pierwszych musieli wykazać się szeroką wiedzą polonistyczną, matematyczną i przyrodniczą oraz przedstawić zdobyte umiejętności artystyczne. Na zakończenie uroczystości pan Dyrektor – Wojciech Rerich – gigantycznym ołówkiem, pasował każdego chłopaka i każdą dziewczynkę na ucznia i uczennicę Szkoły Podstawowej nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, które będą przypominały im o tej przyjemniej uroczystości. Wszystkim pierwszoklasistom, życzymy udanego roku szkolnego 2021/2022 oraz wielu sukcesów na drodze prowadzącej do uzyskania szerokiej wiedzy ogólnej oraz innych niezwykle ważnych życiowych umiejętności.

 

Poniżej zdjęcia z uroczystości.

     

   

 

   

   

 

B. Cabrera-Ziobro

 

W MUZEUM CHLEBA

 

28  października 2021 roku odbyła się wycieczka klasy 2b do Radzionkowa, gdzie uczniowie zwiedzali wspaniałe Muzeum Chleba.
 

Dzięki założycielowi, tak wyjątkowego miejsca, dzieci dowiedziały się dlaczego należy szanować chleb, dzielić się nim i pielęgnować wartości z nim związane.  

 

Poniżej zdjęcia z wycieczki.

  


Kto ma chleb, ten ma wszystko.

M. Widłok

 

WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH - OŚWIĘCIM

 

W  czwartek, 21 października 2021 roku uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce  do Oświęcimia. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau - niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Uczniowie zwiedzili wystawy stałe oraz obiekty znajdujące się na terenie byłego obozu.

Poniżej zdjęcia z wycieczki.

 

 

B. Łukasik

 

ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

 

W ramach akcji Światowego Dnia Drzewa oraz chęci wsparcia inicjatywy na rzecz zdrowia i ochrony środowiska, klasa 2b, wybrała się 21 października 2021 - w czwartek - na spacer do lasu.
W czasie spaceru, zebraliśmy rozmaite dary lasu i wykonaliśmy z nich ciekawe prace plastyczne pt. Leśne ludziki.
Pozdrawiamy i do zabawy zachęcamy.

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z akcji

   

 

Akcję  - Światowy Dzień Drzewa pragnie zaakcentować uczeń klasy 2b - Adrian Kolasiński. Przesyłał nam zdjęcia z wakacji, kiedy spacerował pięknymi i zielonymi ścieżkami po rezerwacie przyrody.
Dziękujemy!

 

 

M. Widłok

 

 

WYCIECZKA DO KOPALNI SREBRA

 

We wtorek 12 października 2021 roku, klasa 1a wraz z Panią Agnieszką oraz Panią Kasią wybrała się na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Klasa wycieczkę rozpoczęła od zwiedzania skansenu maszyn parowych. Następnie uczniowie założyli kaski, wsiedli do górniczej windy i wraz z przewodnikiem zjechali na głębokość 40,5m. I tu rozpoczęła się podróż poprzez podziemia. W czasie wędrówki dzieci mogły oglądać wykute w skałach przodki górnicze, chodniki transportowe oraz potężne komory. Jedną z największych atrakcji trasy był przepływ łodziami. Wszystim uczestnikom wycieczki bardzo podobało się w tej zabytkowej kopalni. 

Poniżej zdjęcie z wycieczki.

 

 

NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

 

W środę - 29 września klasy 1-3 wzięły aktywny udział w warsztatach plastycznych  - Wirujące farby. Dzieci przypomniały sobie, co się może zdarzyć, jeśli zmieszamy farby w różnych kolorach. Które kolory stanowią barwy podstawowe, a które pochodne. Poznały pojęcie siły odśrodkowej i grawitacji. Na zakończenie uczniowie stworzyli własne, nieco abstrakcyjne, artystyczne dzieła, przy wykorzystaniu specjalnych farb oraz mobilnego kręcioła. Wspaniałe doświadczenie z magią kolorów wprowadziło wszystkich w radosny i optymistyczny nastrój.

 

"Kolor to siła, która bezpośrednio wpływa na duszę" - Pablo Picasso

Poniżej - zdjęcia z warsztatów.

  

 

 

 

WRZESIEŃ - MIESIĄC PAMIĘCI...

 

Cześć i chwała bohaterom. Miesiąc wrzesień jest w Polsce miesiącem pamięci o żołnierzach poległych na frontach II wojny światowej oraz tych, którzy ginęli w Katyniu, Miednoje, Starobielsku oraz z rąk banderowców.
 

W ramach tego nasza szkoła wzięła udział w uroczystości złożenia kwiatów oraz zniczy pod miejscami pamięci ofiar II wojny światowej. W tym roku uczniowie złożyli hołd przy Pomniku Zesłańców Sybiru.

 

 
 
 
SPOTKANIE Z ABSOLWENTKĄ SP-40 - PANIĄ KAROLINĄ NAJĄ
 
To dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt... gdyż 14 września 2021 roku Karolina Naja, olimpijka, multimedalistka i nasza absolwentka zagościła dziś w naszych skromnych progach.
 
Kajakarka spotkała się z uczniami i podzieliła wrażeniami z wygranej na olimpiadzie w Tokio. Opowiedziała również o swojej sportowej pasji.
Dziękujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
 
  
 
 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

×