Jesteś tutaj:

WYDARZENIA SZKOLNE 2014/2015

ROK SZKOLNY 2014/2015

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

W piątek 22 maja 2015 roku odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Głównym tematem tego wydarzenia były różne święta obchodzone w krajach anglojęzycznych i w Niemczech. Brali w nim udział uczniowie klas piątych i szóstych SP oraz klas 1 – 3 Gimnazjum. Imprezę przygotowały nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego.

 

Było wiele zadań do wykonania  zarówno przed jak i w trakcie imprezy. Każda klasa opracowała plakat na temat wylosowanego wcześniej święta, przygotowała prezentację multimedialną lub skecz przedstawiające historię każdego święta, zwyczaje i tradycje z nim związane.

 

Podczas imprezy uczniowie brali udział w quizie ze znajomości tych świąt oraz w zabawach zręcznościowych jak plecenie wianków na czas przez chłopców, wycinanie walentynkowych serc oraz rzucanie cukierkami do celu. Zwyciężyła klasa 5a, drugie miejsce zajęła klasa 1a a trzecie miejsce klasa 5b. Gratulujemy zwycięzcom.

 

Ewa Szwanenfeld

DNI PSZCZÓŁ W SP-40

 

7.05.2015 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie Dni Pszczół, z tej okazji zorganizowano wiele ciekawych zajęć:

 

1.Dawno temu w trawie.

Wstępem do zajęć było przedstawienie fragmentu filmu „Mikrokosmos” oraz prezentacja jednego dnia z życia pszczół na łące. Zwrócono uwagę na znaczenie każdego organizmu dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Efekt: wykonanie farbami pracy pt. „Dawno temu w trawie”.

 

2.Bajka o odważnej pszczole.
Uczniowie wysłuchali bajki. Dowiedzieli się, dlaczego pszczół nie należy się bać. Poznali zwyczaje tych owadów.

 

3.Domki dla owadów.
Dzieci przygotowały bambusowe domki dla owadów, które zostały zawieszone w szkolnym ogrodzie.

 

4.Ciekawostki
Uczniowie wypisywali ciekawostki dotyczące pszczół , korzystając ze zgromadzonych materiałów. Znajdują się one na tablicy przyrodniczej.

 

5.Degustacja miodów.
Podczas długiej przerwy na szkolnych korytarzach zorganizowano degustację różnych gatunków miodu.

 

6.Ogród.
Utworzono ogród przyjazny owadom; posadzono miododajne gatunki roślin, zaaranżowano przestrzeń przyjazną owadom. 

 

P. Cuber

 

XIII MIĘDZYPOWIATOWY TURNIEJ ZESPOŁÓW SZKOLNYCH W AEROBIKU

29 kwietnia 2015 roku w Miejskiej Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego w Tychach odbył się XIII Międzypowiatowy Turniej Zespołów Szkolnych w Aerobiku. 

 

Celem turnieju było pokazanie modelu rywalizacji sportowej w formie widowiskowej imprezy, popularyzowanie aerobiku jako rekreacyjno-sportowej formy aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej w naszym rejonie, propagowanie aktywności ruchowej przy muzyce, zasad „fair play”, wspaniałej zabawy oraz wdrażanie do zdrowego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

 

W tym roku imprezę uświetnił pokaz układu aerobikowego w wykonaniu seniorek naszego miasta, słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Panie wspaniale zaprezentowały swój program wykazując się dużą odwagą, sprawnością fizyczną i poczuciem humoru. Chętnie uczestniczyły w tradycyjnej wspólnej rozgrzewce wszystkich zawodniczek turnieju oraz wspaniale bawiły się przy muzyce z uczennicami podczas przerw turniejowych. Przyjazna atmosfera i przebieg tegorocznego turnieju pokazał, że aerobik integruje i łączy pokolenia, jest formą aktywności ruchowej, która jest bliska i godna polecenia wszystkim w każdym wieku. 

 

Jury obradowało w składzie:
Przewodnicząca - Anna Bieniak - instruktor fitness, nauczyciel w-f w ZS nr 9 w Tychach
Paulina Matczak - instruktor fitness w klubie sportowym Active Point w Tychach
Mirela Jaromin - instruktor fitness w klubie sportowym  Aero-sun w Tychach

WYNIKI KLASYFIKACJI:

Kategoria - Szkoły Podstawowe:                                   

I m. – SP 19       trenerka: Justyna Andrzejewska
II m. – SP 1        trenerka:   Aldona Bondel                                                                                                         
III m. – SP 40    trenerka: Anna Lackorzyńska                                                      

 

Kategoria - Gimnazja, szkoły średnie

I m. – G 4   trenerka: Monika Danielak
II m. – G STO trenerka: Karolina Mokry
III m. – ZS nr 7 trenerka: Joanna Moryl

Organizacja imprezy: mgr Anna Klimczyk-Kijas, mgr Anna Mądry.

Anna Klimczyk-Kijas

PODSUMOWANIE AKCJI "UŚMIECH DZIECKA" - 2015

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach od czternastu lat organizowana jest akcja pomocy dzieciom „Uśmiech dziecka”; w tym roku zorganizowana została przez Aleksandrę Hryniewiecką i Urszulę Pełkę – nauczycielki SP nr 40 w Zespole Szkół nr 9 w Tychach.

 
27 kwietnia 2015 roku w SP nr 40 w Zespole Szkół nr 9 w Tychach odbyła się uroczystość z udziałem ratowników Pogotowia Ratunkowego w Tychach pod hasłem „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”. Akcja ta odbywa się cyklicznie już od wielu lat w ramach szkolnej akcji „Uśmiech dziecka”. Co roku dzieci zbierały maskotki, które przekazywane były do tyskich, pszczyńskich i katowickich karetek pogotowia.

 

Nasze miśki pomagały prawdziwym ratownikom w niesieniu pomocy dzieciom uczestniczącym w wypadkach drogowych. Taki miś – ratownik miał pomóc lekarzowi w nawiązaniu kontaktu z poszkodowanym dzieckiem, złagodzić stres i odwrócić jego uwagę od tragedii. Od dwóch lat projekt „Miś ratownik” zmienił nieco formę. Wiosną każdego roku ogłaszany jest konkurs na plastyczny projekt misia – ratownika, najciekawsze prace zostają wydrukowane w postaci naklejek - zostają wręczane przez ratowników chorym dzieciom.

    

Podczas tegorocznego spotkania ratownicy zaprezentowali uczniom profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego oraz sprzęt ratowniczy znajdujący się w karetce pogotowia. Nasi podopieczni mieli okazję pod fachowym okiem ratowników przypomnieć sobie i przećwiczyć umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) oraz obejrzeć wnętrze karetki pogotowia. Ćwiczenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy już od kilku lat systematycznie są prowadzone wśród młodzieży naszej szkoły.

  
Wizyta ratowników zapoczątkowała w naszej szkole TYDZIEŃ POD HASŁEM „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”, podczas którego wszystkie klasy będą miały zorganizowane warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, a każdy uczeń będzie miał możliwość przećwiczyć się w tym zakresie.

                                                                                                        Aleksandra Hryniewiecka

UŚMIECH DZIECKA - 2015

W ramach czternastej edycji akcji „Uśmiech dziecka”  w Zespole Szkół nr 9 w Tychach ogłoszony został konkurs na plastyczny projekt misia – ratownika, najciekawsze projekty zostaną wydrukowane w postaci naklejek -  będą wręczane przez ratowników chorym dzieciom – ofiarom wypadków (poniżej zamieszczone zostały zeszłoroczne  projekty).
 
Zachęcamy o udziału w konkursie.
Projekt można oddać do 27 marca 2015 roku w sali nr 4
TYDZIEŃ POD HASŁEM „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”
 
W poniedziałek 27 kwietnia 2015 roku na trzeciej godzinie lekcyjnej odbędzie się w naszej szkole spotkanie instruktażowe z udziałem ratowników z Pogotowia Ratunkowego w Tychach pod hasłem „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”.  Tego typu uroczystość odbywa się w naszej szkole już od wielu lat w ramach szkolnej akcji „Uśmiech dziecka”. Podczas spotkania ratownicy zaprezentują dzieciom profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego oraz sprzęt ratowniczy znajdujący się w karetce pogotowia. Nasi uczniowie będą mieli okazję pod fachowym okiem przypomnieć sobie i przećwiczyć swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy (resuscytacji krążeniowo oddechowej) oraz zwiedzić wnętrze karetki pogotowia. Tego rodzaju ćwiczenia już od kilku lat systematycznie są prowadzone wśród młodzieży naszej szkoły.
 
Opisana impreza zapoczątkuje w naszej szkole TYDZIEŃ POD HASŁEM „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”. Podczas tego tygodnia wszystkie klasy mają zaplanowane na godzinach wychowawczych warsztaty w tym zakresie.

A. Hryniewiecka

MARSZ WIOSENNY

23 marca 2015 roku część klas 1-3 udała się na Wiosenny Marsz, aby radośnie obwieścić nadejście wiosny.
W ten sposób, nawiązując do tradycji śląskiej obeszliśmy z gaikiem teren osiedla "Z" w kolorowym i głośnym korowodzie.

 

 

I. Sokołowska

TENIS 10 - TURNIEJ DLA UCZNIÓW KLAS 1-3

13 marca 2015 roku rozpoczął się II cykl turniejów tenisowych dla uczniów biorących udział w programie Tenis 10. W pierwszym turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 17 dzieci rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych - klasa I, klasa II i klasa III.  Naszą szkołę reprezentowało 6 uczestników z klas Ia, IIb i IIIb.

 

Agata Szmiel zdobyła srebrny medal w kategorii klas drugich. Kolejne zmagania już 27 marca. Gratulujemy zwycięzcom !!!

 

Katarzyna Chmielewska

DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 40 W TYCHACH

11 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. Jerzego Ziętka w Tychach odbył się Dzień Otwarty dla przedszkolaków, którzy w przyszłym roku szkolnym zawitają w progi naszej szkoły.

 

Spotkanie było okazją do poznania budynku naszej szkoły, niektórych sal lekcyjnych oraz nauczycieli. Rodzice mieli okazję zdobyć cenne dla siebie informacje na temat funkcjonowania naszej placówki, a ich pociechy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły cyklu przygotowanych dla nich atrakcji i zajęć otwartych.

 

Dzieci miały możliwość obejrzenia występu tanecznego oraz przedstawienia kukiełkowego przygotowanego pod kierunkiem nauczycieli przez uczniów klas starszych. Uczestniczyły w zajęciach: sportowych, komputerowych, relaksacyjnych, plastycznych, terapeutycznych.

 

 

Dzień Otwarty cieszył się dużym zainteresowaniem i był bardzo udany, o czym świadczyły radosne twarze dzieci. 

A. Hryniewiecka

 

ZESPÓŁ W WIELKIM MIEŚCIE... CZYLI PARYŻ - MAJESTATYCZNA STOLICA FRANCJI

Kiedy wyjeżdżaliśmy we wtorek 10 marca, nie spodziewaliśmy się,  że  przed nami tak piękna przygoda, którą wspominać będziemy  przez kolejne długie miesiące – my, 56 osobowa grupa uczniów pod opieką czterech nauczycielek . Czy można w krótkiej notatce napisać wszystko? Nie! Spróbuję  jedynie skrótowo przedstawić przebieg naszej wyjątkowej wycieczki.

To kolejna po wycieczce do Pragi eskapada uczniów Zespołu Szkół  nr 9  w ramach programu unijnego „Poznajemy stolice naszych sąsiadów”. Słoneczna Praga pozostawiła szereg pięknych wrażeń i emocji, jednakże Paryż  nas  olśnił!

Paryż jest zachwycający i zaskakujący.  Można   wybrać  dowolny kierunek i mieć pewność, że zawsze zobaczy się  coś wspaniałego. Jednakże plan naszej wycieczki był ściśle ustalony przez panią przewodnik, która pod wpływem oczekiwań grupy i słonecznej pogody dokonała pewnych korekt.

Już w pierwszym dniu pobytu w tym magicznym mieście, mimo całonocnej podróży, rozpoczęliśmy nasze poznawanie Paryża. Pierwsze kroki skierowaliśmy w miejsce, które silnie związane jest z Polską – zobaczyliśmy ogromny gmach Sorbony, powstałego w XIII uniwersytetu, który leży na terenie Dzielnicy Łacińskiej. Następnie udaliśmy się uliczkami w kierunku Panteonu. Pani przewodnik wyjaśniła nam, skąd tyle nawiązań do Cesarstwa Rzymskiego i krótko przedstawiła początki miasta oraz poinformowała, że od czasów Rewolucji Francuskiej (1791) Panteon jest miejscem spoczynku wielu wybitnych i sławnych postaci, m.in. Marii i Piotra Curie.

Ze schodków Panteonu robiliśmy zdjęcia i podziwialiśmy widoki, ponieważ jak się okazało pogoda była dla nas łaskawa i przez cały czas towarzyszyło nam słońce. Czy za sprawą Ludwika XIV zwanego Słońcem i naszych narodowych powiązań z Paryżem i Francją? Jakieś siły nadprzyrodzone  czuwały, aby  humory i pogoda nam dopisywały.

W kolejnych dniach zobaczyliśmy katedrę Notre Dame, Saint Chapelle, La Madelain, Les Invalides - miejsce spoczynku Napoleona Bonapartego, który jak powiedziała pani Jola pochowany jest aż w siedmiu, a według innych źródeł,  w sześciu trumnach: cynowej, mahoniowej, dwóch ołowianych, z kości słoniowej i na koniec jeszcze jednej mahoniowej.

Spacerowaliśmy po pięknych Polach Elizejskich, Ogrodach de Tuileries, które rozciągają się w dzielnicy znajdującej się w samym sercu Paryża, między Luwrem, Placem Zgody (Place de la Concorde) i Sekwaną oraz  dotarliśmy pod dom, w którym mieszkał Fryderyk Szopen, a gdzie obecnie swoje siedziby mają najbogatsze firmy od mody i biżuterii.

Podziwialiśmy arcydzieła architektury minionych epok. Monumentalny i majestatyczny Wersal należy do najwspanialszych reprezentantów historycznych budowli, a otaczające go ogrody zapierają dech w piersiach. Podobno pałac wersalski  w czasach swojej świetności mógł pomieścić nawet 20 tys. mieszkańców!

Nasza wycieczka zrobiła na parkingu pod Wersalem interesy życia, zamieniając przywiezione euro na pamiątki: wieże, wieżyczki, małe, większe i  największe, kolorowe, pozłacane, srebrne… Przedsiębiorczy ciemnoskórzy sprzedawcy z talentem do handlu biegle mówili po polsku i zadziwiali swoją nieustępliwą postawą.

W Muzeum Figur Woskowych robiliśmy dziesiątki zdjęć z aktorami, sportowcami i wieloma innymi artystami  muzyki poważnej i popularnej, a także ludźmi wielkiej polityki. Tutaj muszę  oddać głos Julii Hantulik, dla której ten wyjazd był spełnieniem marzeń: „Podróż była długa, owszem, ale wiedząc, co czeka mnie na miejscu mogłabym jechać tydzień. Ciężko spało się w autokarze i to na pewno był najsłabszy punkt całości, jednak ilość plusów podczas wyjazdu całkowicie ukryła wspomnienie ścierpniętych nóg i obolałego karku. Dzień drugi „najlepszego tygodnia życia Julii Hantulik” zaczęliśmy od muzeum perfum. Było ok. Nic więcej nie powiem, bo miałam motyle w brzuchu, ponieważ chwilę później miałam  spotkać JEGO! Miłość mojego życia! Czekałam na tę chwilę całe moje życie (może 2 lata, bo wcześniej byłam zakochana w Shakinie Stevensie). Musiałam czekać około 1,5h zanim GO spotkałam i to były najdłuższe godziny mojego życia. Gdy go szukałam, gdy błądziłam po korytarzach, byłam zaślepiona szczęściem, jakie mnie spotkało. Błądziłam, gubiłam się aż w końcu dobry kolega mnie do niego zaprowadził. Wychodząc z ciemnego korytarza zobaczyłam jego koszulę i fedorę. Tak to był On - Harrison Ford. Miłość mojego życia. Tutaj w Grevin. Harrison… z wosku. Przytuliłam go i poczułam się jakbym „chwyciła Pana Boga za nogi”(J.H.).

Późniejszy rejs po Sekwanie pozwolił uporządkować nieco naszą wiedzę i jeszcze raz spojrzeć na urodę francuskiej stolicy z innej perspektywy, ponieważ o historii miasta opowiada sama rzeka. Mogliśmy się o tym przekonać wykorzystując umieszczone na pokładzie statku audio guide (audioprzewodniki) z dostępną polską wersją językową.

   

Wieża Eiffle’a, francuskiego konstruktora, stała się jednak dla nas niedostępna: kolejki, kolejki, kolejki… Jej olbrzymie rozmiary pozostaną w pamięci, a niedosyt sprawi, że na pewno zechcemy powrócić, jeszcze tyle  pozostało do zobaczenia!

W ostatnim dniu wycieczki wdrapaliśmy się na wzgórze z Bazyliką Sacre Coeur, skąd widać cały Paryż. Warto także wiedzieć, że i Bazylika widoczna jest z prawie każdego miejsca stolicy Francji.  Piękna budowla z białego granitu pozostanie w naszej pamięci na zawsze razem ze smutną historią św. Dionizego. Na marginesie dodam, że mieszkaliśmy w Dzielnicy Saint Denis, gdzie znajduje się również jedna z najstarszych sakralnych budowli - gotycka bazylika Saint-Denis, a także stadion Stade de France i stacja metra, którym poruszaliśmy się także, zdobywając nowe doświadczenia.

Ostatnie kroki skierowaliśmy na Montmartre – dzielnicę artystów, po czym wąską uliczką dotarliśmy do Placu Pigalle, gdzie niestety nie znajdujemy słynnych kasztanów (nie ta pora dnia ani roku ;)). Kolorowe neony sklepów zwracały uwagę uczestników wycieczki, więc pani Jola delikatnie wytłumaczyła z czego słynie ta dzielnica. Doszliśmy do Moulin Rouge, słynnego kabaretu z różowym młynem, aby zakończyć naszą paryską przygodę ….

Wiele mamy wspomnień, wiele zobaczyliśmy i nauczyliśmy się, oprócz tego nawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie, Maciek Mikunda pisze o tym tak: „Dla mnie ten wyjazd był jak najbardziej udany. W mojej głowie jest zaliczony do jednych z najlepszych wspomnień. Jednak liczy się jeszcze coś innego... A konkretnie to ,iż zostałem uraczony wspaniałymi chwilami z moimi przyjaciółmi, takie wycieczki budują ważne więzi, które potem trzeba i należy pielęgnować…”  Bezpiecznie dotarliśmy do domów po 19 godzinach podróży 15 marca o godz. 8.06…

 Każda następna nadchodząca wiosna będzie przywoływać wspomnienia z Paryża. Dziękuję, 

                                                                          Barbara Orzechowska

"Z KUJAWSKIM POMAGAMY PSZCZOŁOM"

 

Celem programu  jest  zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, a w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest niesamowicie ważne.

 

W  programie stworzymy grupę przyjaciół pszczół, dowiemy się jak stworzyć balkon-ogród przyjazny pszczołom i wirtualnie pobawimy się w architektów dla naszych małych przyjaciół :). Koordynatorem projektu jest pani Paulina Cuber.

 

P. Cuber

BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJI SRING ALIVE

Spring Alive zachęca dzieci z trzech kontynentów - Europy, Azji Środkowej i Afryki – do obserwacji razem ze swoimi nauczycielami i rodzinami corocznych powrotów dymówki, bociana białego, kukułki, jerzyka i żołny.
Rejestrując się na swoje pierwsze obserwacje tych ptasich wędrowców, uczestnicy projektu  tworzą aktualną mapę podejmowanej przez nie wędrówki, a tym samym mapę postępów wiosny.

 

Każdego roku wiosna rozpoczyna się w cieplejszych rejonach kilkoma rozproszonymi obserwacjami, które na mapie Spring Alive zaznaczone są jasnopomarańczowymi plamami.

 

W ciągu następnych kilku miesięcy, w miarę przybywania ilości obserwacji, kolor rozprzestrzenia się na mapie, staje się ciemniejszy, by ostatecznie, na terenie wszystkich krajów, na których znajdują się tereny lęgowe tych ptaków, osiągnąć pełną czerwień.

 

Tworzenie mapy jest jednym z istotnych elementów projektu. Spring Alive przewiduje także szereg wydarzeń i akcji, które angażują dzieci, młodzież oraz szeroki krąg innych odbiorców w inne działania, często bardzo proste, służące ochronie ptaków wędrownych....a więc drodzy uczniowie startujemy :)

Paulina Cuber

ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

19 lutego 2015 roku uczniowie klas 4 - 6 uczestniczyli w  warsztatach pt „"Żywa lekcja przyrody”. Zajęcia te miały na celu poznanie  fascynującego świata żywych zwierząt egzotycznych.


Uczniowie mieli okazję bezpośredniego kontaktu z gadami, płazami  i owadami. Poza zdobytą, nową wiedzą na temat ich budowy, sposobu odżywiania i występowania w przyrodzie, dzieci mogły również  zrobić sobie z nimi zdjęcie - oczywiście pod okiem ich właściciela.


Żywa lekcja przyrody była cennym doświadczeniem i z pewnością na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.


Paulina Cuber

GRY I ZABAWY PRZYRODNICZE

26 stycznia 2015 roku odbyły się w naszej szkole zajęcia pod hasłem "Gry i zabawy przyrodnicze" były one skierowane do uczniów uczęszczających na kółko przyrodnicze oraz ich rodziców. Dorośli chętnie skorzystali z zaproszenia i licznie przybyli do sali nr 7. Podczas spotkania rodzice wraz z dziećmi brali aktywny udział w przygotowanych dla nich zadaniach i konkurencjach. Wszyscy świetnie się bawili. Widząc tak duże zainteresowanie tematem mamy nadzieję powtórzyć zabawę jeszcze nie raz.

 

 

Paulina Cuber

BAL KARNAWAŁOWY

 

 

22 stycznia nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, a uczniowie przeobrazili się w bajkowe postaci za sprawą tradycyjnego  szkolnego balu karnawałowego dla klas 1-3.


Całą zabawę prowadził bardzo wesoły didżej w kostiumie klauna, a wszystkie dzieci z ochotą bawiły się przy dźwiękach wspaniałej muzyki.


Pozostały miłe wspomnienia wspólnej zabawy.

 

 

I. Sokołowska

 

 

22 stycznia nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, a uczniowie przeobrazili się w bajkowe postaci za sprawą tradycyjnego  balu karnawałowego dla klas 1-3.


Zabawę prowadził wesoły didżej w kostiumie klauna, a wszystkie dzieci z ochotą bawiły się przy dźwiękach wspaniałej muzyki.
 

Pozostały miłe wspomnienia wspólnej zabawy.

 I. Sokołowska

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RELIGIJNY

 

16 grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody zwycięzcom  Międzyszkolnego Konkursu Religijnego pod hasłem „Trzy razy T - św. Teresa z Avila, św. Teresa z Lisieux, bł. Matka Teresa z Kalkuty. Terezjańskie drogi do świętości”.
 
  
Celem konkursu było poznanie sylwetek świętych,  ukazanie postaw w dążeniu do świętości, zachęt do naśladowania świętych, rozwijanie talentu plastycznego i literackiego.
Uczniowie wykonywali ilustracje dot. w/w świętych oraz układali wiersz składający się z dwóch strof czterowersowych. 
Uczennice naszej szkoły Agatha Fortuna (kl.6a) i Milena Dzwonek (kl.6a) zajęły II miejsce.
Gratulujemy!
M. Siersiecka

 

REJONOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

W tym roku, po raz pierwszy w Tychach, zorganizowano I Rejonowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym przedsięwzięciu 23 stycznia 2015 roku w parafii Świętego Krzyża w Tychach w Czułowie. Zaprezentowali przygotowane kolędy i pastorałki.

 

 

 

Jako pierwszy wystąpił zespół klasy 2a SP w składzie: Paweł Michalski, Ewa Mozdyniewicz, Kacper Płaskociński, Hanna Pochłopień, Wojciech Rybicki, Alicja Schmidt, Filip Siwy, Roksana Smołuch, Sandra Smołuch, Piotr Stolarski, Aleksandra Suwak, Patrycja Szymoniak, Eliza Terlecka oraz Kamil Wiewióra z kolędą „Wśród nocnej ciszy”.

 

Następnie zaśpiewali soliści ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczeń klasy 3a SP - Oliwier Zogrodnik, wykonał kolędę „Gore gwiazda Jezusowi”, natomiast uczennica 2B gimnazjum - Eliza Debrzak, zaprezentowała pastorałkę „Sianko na stół”. Wszyscy uczestnicy Zespołu Szkół nr 9 zostali laureatami tego konkursu.

 

Klasa 2a SP zajęła 3 miejsce w kategorii zespołów klas młodszych, Oliwier Zogrodnik z klasy 3a SP zdobył 3 miejsce w kategorii solistów klas młodszych, natomiast Eliza Debrzak z klasy 2B uplasowała się na 2 miejscu w kategorii solistów szkół gimnazjalnych.

 

Zwycięzcy otrzymali statuetki dokumentujące osiągnięte sukcesy uczniów naszej szkoły.

 

GRATULUJEMY!!!

Janina Labryga

 

MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI

 

Nasza szkoła bierze udział w programie edukacyjnym MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI.


Celem programu jest edukacja w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W zależności od ilości zebranego sprzętu nasz szkoła ma możliwość otrzymania bezpłatnych pomocy dydaktycznych oraz wyposażenie do sal lekcyjnych i gimnastycznych.

 

Bardzo prosimy o aktywne włączenie się w naszą akcję. 

 

Zużyty sprzęt można zostawiać na woźniówce. Akcja trwa do 20 maja.

    

Paulina Cuber

XI MIEJSKI KONKURS ŚPIEWANIA KOLĘD I PASTORAŁEK KLAS INTEGRACYJNYCH
pt " WŚRÓD NOCNEJ CISZY"

16 grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 35 im. Matki Teresy z Kalkuty odbył się XI Miejski Konkurs Śpiewania Kolęd i Pastorałek Klas Integracyjnych pt " Wśród nocnej ciszy". Naszą szkołę reprezentowały klasy Ib, IIb oraz IIIb. Wyróżnienie wywalczył, a właściwie wyśpiewał zespół z klasy IIb w składzie A.Szmiel, A.Słapińska, H.Kaczmarczyk, I.Gołuch, K.Orłowski, prezentując pastorałkę pt " Chojka.

Katarzyna Chmielewska

JASEŁKA

„Cicha noc, święta noc…”, tak dźwięki znanej kolędy rozpoczęły przedstawienie jasełkowe w naszej szkole, które odbyło się na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Uczniowie klas drugich szkoły podstawowej stanęli na wysokości zadania i w pięknych strojach zaprezentowali się na scenie. Jak przystało na jasełka, nie zabrakło świętej rodziny, aniołów, pasterzy, a nawet zwierzątek. Pojawiły się także współczesne postacie dzieci, lekarzy i chorych, piekarzy, sprzedawcy i biznesmenów.

 

Przedstawienie przeplatały kolędy śpiewane przez laureatów Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, zorganizowanego wcześniej dla uczniów całego Zespołu Szkół nr 9. Atmosfera, która zapanowała na szkolnym amfiteatrze, udzieliła się wszystkim. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy znaną pastorałkę pt. „Jeden dzień w roku”, a jej słowa – życzenia popłynęły do każdego z nas.
 

„Niebo – Ziemi, Niebu – Ziemia,
Wszyscy wszystkim ślą życzenia…

Janina Labryga

W DOBRYM TTON-ie BYĆ ANIOŁEM

W sobotę 6 grudnia 2014 roku odbyła się miejska impreza integracyjna „W dobrym TTON-ie być Aniołem”. Podczas sobotniego spotkania wystąpili nasi uczniowie prezentując na wielkiej scenie kolędy oraz pastorałki polskie i angielskie.  

 

Nauczyciele sprzedawali przepiękne, ręcznie wykonane  dekoracje świąteczne. Na straganach można było zakupić prezenty dla bliskich, karty świąteczne, ozdoby choinkowe, stroiki, przepyszne ciasta i pierniczki, wykonane przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły. 

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

×