WYDARZENIA SZKOLNE 2014/2015
ROK SZKOLNY 2014/2015
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
W piątek 22 maja 2015 roku odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Głównym tematem tego wydarzenia były różne święta obchodzone w krajach anglojęzycznych i w Niemczech. Brali w nim udział uczniowie klas piątych i szóstych SP oraz klas 1 – 3 Gimnazjum. Imprezę przygotowały nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego.
Było wiele zadań do wykonania zarówno przed jak i w trakcie imprezy. Każda klasa opracowała plakat na temat wylosowanego wcześniej święta, przygotowała prezentację multimedialną lub skecz przedstawiające historię każdego święta, zwyczaje i tradycje z nim związane.
Ewa Szwanenfeld
DNI PSZCZÓŁ W SP-40
7.05.2015 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie Dni Pszczół, z tej okazji zorganizowano wiele ciekawych zajęć:
1.Dawno temu w trawie. Wstępem do zajęć było przedstawienie fragmentu filmu „Mikrokosmos” oraz prezentacja jednego dnia z życia pszczół na łące. Zwrócono uwagę na znaczenie każdego organizmu dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Efekt: wykonanie farbami pracy pt. „Dawno temu w trawie”.
2.Bajka o odważnej pszczole.
3.Domki dla owadów.
5.Degustacja miodów.
6.Ogród.
P. Cuber |
XIII MIĘDZYPOWIATOWY TURNIEJ ZESPOŁÓW SZKOLNYCH W AEROBIKU
29 kwietnia 2015 roku w Miejskiej Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego w Tychach odbył się XIII Międzypowiatowy Turniej Zespołów Szkolnych w Aerobiku.
Celem turnieju było pokazanie modelu rywalizacji sportowej w formie widowiskowej imprezy, popularyzowanie aerobiku jako rekreacyjno-sportowej formy aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej w naszym rejonie, propagowanie aktywności ruchowej przy muzyce, zasad „fair play”, wspaniałej zabawy oraz wdrażanie do zdrowego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego.
W tym roku imprezę uświetnił pokaz układu aerobikowego w wykonaniu seniorek naszego miasta, słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Panie wspaniale zaprezentowały swój program wykazując się dużą odwagą, sprawnością fizyczną i poczuciem humoru. Chętnie uczestniczyły w tradycyjnej wspólnej rozgrzewce wszystkich zawodniczek turnieju oraz wspaniale bawiły się przy muzyce z uczennicami podczas przerw turniejowych. Przyjazna atmosfera i przebieg tegorocznego turnieju pokazał, że aerobik integruje i łączy pokolenia, jest formą aktywności ruchowej, która jest bliska i godna polecenia wszystkim w każdym wieku.
WYNIKI KLASYFIKACJI:
Kategoria - Szkoły Podstawowe:
Kategoria - Gimnazja, szkoły średnie
Organizacja imprezy: mgr Anna Klimczyk-Kijas, mgr Anna Mądry.
Anna Klimczyk-Kijas
PODSUMOWANIE AKCJI "UŚMIECH DZIECKA" - 2015
Na terenie Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach od czternastu lat organizowana jest akcja pomocy dzieciom „Uśmiech dziecka”; w tym roku zorganizowana została przez Aleksandrę Hryniewiecką i Urszulę Pełkę – nauczycielki SP nr 40 w Zespole Szkół nr 9 w Tychach.
27 kwietnia 2015 roku w SP nr 40 w Zespole Szkół nr 9 w Tychach odbyła się uroczystość z udziałem ratowników Pogotowia Ratunkowego w Tychach pod hasłem „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”. Akcja ta odbywa się cyklicznie już od wielu lat w ramach szkolnej akcji „Uśmiech dziecka”. Co roku dzieci zbierały maskotki, które przekazywane były do tyskich, pszczyńskich i katowickich karetek pogotowia.
Nasze miśki pomagały prawdziwym ratownikom w niesieniu pomocy dzieciom uczestniczącym w wypadkach drogowych. Taki miś – ratownik miał pomóc lekarzowi w nawiązaniu kontaktu z poszkodowanym dzieckiem, złagodzić stres i odwrócić jego uwagę od tragedii. Od dwóch lat projekt „Miś ratownik” zmienił nieco formę. Wiosną każdego roku ogłaszany jest konkurs na plastyczny projekt misia – ratownika, najciekawsze prace zostają wydrukowane w postaci naklejek - zostają wręczane przez ratowników chorym dzieciom.
Podczas tegorocznego spotkania ratownicy zaprezentowali uczniom profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego oraz sprzęt ratowniczy znajdujący się w karetce pogotowia. Nasi podopieczni mieli okazję pod fachowym okiem ratowników przypomnieć sobie i przećwiczyć umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) oraz obejrzeć wnętrze karetki pogotowia. Ćwiczenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy już od kilku lat systematycznie są prowadzone wśród młodzieży naszej szkoły.
Wizyta ratowników zapoczątkowała w naszej szkole TYDZIEŃ POD HASŁEM „RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ”, podczas którego wszystkie klasy będą miały zorganizowane warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, a każdy uczeń będzie miał możliwość przećwiczyć się w tym zakresie.
Aleksandra Hryniewiecka
UŚMIECH DZIECKA - 2015

A. Hryniewiecka
MARSZ WIOSENNY
23 marca 2015 roku część klas 1-3 udała się na Wiosenny Marsz, aby radośnie obwieścić nadejście wiosny.
W ten sposób, nawiązując do tradycji śląskiej obeszliśmy z gaikiem teren osiedla "Z" w kolorowym i głośnym korowodzie.
I. Sokołowska
TENIS 10 - TURNIEJ DLA UCZNIÓW KLAS 1-3
13 marca 2015 roku rozpoczął się II cykl turniejów tenisowych dla uczniów biorących udział w programie Tenis 10. W pierwszym turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 17 dzieci rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych - klasa I, klasa II i klasa III. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczestników z klas Ia, IIb i IIIb.
Agata Szmiel zdobyła srebrny medal w kategorii klas drugich. Kolejne zmagania już 27 marca. Gratulujemy zwycięzcom !!!
Katarzyna Chmielewska
DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 40 W TYCHACH
11 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. Jerzego Ziętka w Tychach odbył się Dzień Otwarty dla przedszkolaków, którzy w przyszłym roku szkolnym zawitają w progi naszej szkoły.
Spotkanie było okazją do poznania budynku naszej szkoły, niektórych sal lekcyjnych oraz nauczycieli. Rodzice mieli okazję zdobyć cenne dla siebie informacje na temat funkcjonowania naszej placówki, a ich pociechy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły cyklu przygotowanych dla nich atrakcji i zajęć otwartych.
Dzieci miały możliwość obejrzenia występu tanecznego oraz przedstawienia kukiełkowego przygotowanego pod kierunkiem nauczycieli przez uczniów klas starszych. Uczestniczyły w zajęciach: sportowych, komputerowych, relaksacyjnych, plastycznych, terapeutycznych.
Dzień Otwarty cieszył się dużym zainteresowaniem i był bardzo udany, o czym świadczyły radosne twarze dzieci.
A. Hryniewiecka
ZESPÓŁ W WIELKIM MIEŚCIE... CZYLI PARYŻ - MAJESTATYCZNA STOLICA FRANCJI
Kiedy wyjeżdżaliśmy we wtorek 10 marca, nie spodziewaliśmy się, że przed nami tak piękna przygoda, którą wspominać będziemy przez kolejne długie miesiące – my, 56 osobowa grupa uczniów pod opieką czterech nauczycielek . Czy można w krótkiej notatce napisać wszystko? Nie! Spróbuję jedynie skrótowo przedstawić przebieg naszej wyjątkowej wycieczki.
To kolejna po wycieczce do Pragi eskapada uczniów Zespołu Szkół nr 9 w ramach programu unijnego „Poznajemy stolice naszych sąsiadów”. Słoneczna Praga pozostawiła szereg pięknych wrażeń i emocji, jednakże Paryż nas olśnił!
Paryż jest zachwycający i zaskakujący. Można wybrać dowolny kierunek i mieć pewność, że zawsze zobaczy się coś wspaniałego. Jednakże plan naszej wycieczki był ściśle ustalony przez panią przewodnik, która pod wpływem oczekiwań grupy i słonecznej pogody dokonała pewnych korekt.
Już w pierwszym dniu pobytu w tym magicznym mieście, mimo całonocnej podróży, rozpoczęliśmy nasze poznawanie Paryża. Pierwsze kroki skierowaliśmy w miejsce, które silnie związane jest z Polską – zobaczyliśmy ogromny gmach Sorbony, powstałego w XIII uniwersytetu, który leży na terenie Dzielnicy Łacińskiej. Następnie udaliśmy się uliczkami w kierunku Panteonu. Pani przewodnik wyjaśniła nam, skąd tyle nawiązań do Cesarstwa Rzymskiego i krótko przedstawiła początki miasta oraz poinformowała, że od czasów Rewolucji Francuskiej (1791) Panteon jest miejscem spoczynku wielu wybitnych i sławnych postaci, m.in. Marii i Piotra Curie.
Ze schodków Panteonu robiliśmy zdjęcia i podziwialiśmy widoki, ponieważ jak się okazało pogoda była dla nas łaskawa i przez cały czas towarzyszyło nam słońce. Czy za sprawą Ludwika XIV zwanego Słońcem i naszych narodowych powiązań z Paryżem i Francją? Jakieś siły nadprzyrodzone czuwały, aby humory i pogoda nam dopisywały.
W kolejnych dniach zobaczyliśmy katedrę Notre Dame, Saint Chapelle, La Madelain, Les Invalides - miejsce spoczynku Napoleona Bonapartego, który jak powiedziała pani Jola pochowany jest aż w siedmiu, a według innych źródeł, w sześciu trumnach: cynowej, mahoniowej, dwóch ołowianych, z kości słoniowej i na koniec jeszcze jednej mahoniowej.
Spacerowaliśmy po pięknych Polach Elizejskich, Ogrodach de Tuileries, które rozciągają się w dzielnicy znajdującej się w samym sercu Paryża, między Luwrem, Placem Zgody (Place de la Concorde) i Sekwaną oraz dotarliśmy pod dom, w którym mieszkał Fryderyk Szopen, a gdzie obecnie swoje siedziby mają najbogatsze firmy od mody i biżuterii.
Podziwialiśmy arcydzieła architektury minionych epok. Monumentalny i majestatyczny Wersal należy do najwspanialszych reprezentantów historycznych budowli, a otaczające go ogrody zapierają dech w piersiach. Podobno pałac wersalski w czasach swojej świetności mógł pomieścić nawet 20 tys. mieszkańców!
Nasza wycieczka zrobiła na parkingu pod Wersalem interesy życia, zamieniając przywiezione euro na pamiątki: wieże, wieżyczki, małe, większe i największe, kolorowe, pozłacane, srebrne… Przedsiębiorczy ciemnoskórzy sprzedawcy z talentem do handlu biegle mówili po polsku i zadziwiali swoją nieustępliwą postawą.
W Muzeum Figur Woskowych robiliśmy dziesiątki zdjęć z aktorami, sportowcami i wieloma innymi artystami muzyki poważnej i popularnej, a także ludźmi wielkiej polityki. Tutaj muszę oddać głos Julii Hantulik, dla której ten wyjazd był spełnieniem marzeń: „Podróż była długa, owszem, ale wiedząc, co czeka mnie na miejscu mogłabym jechać tydzień. Ciężko spało się w autokarze i to na pewno był najsłabszy punkt całości, jednak ilość plusów podczas wyjazdu całkowicie ukryła wspomnienie ścierpniętych nóg i obolałego karku. Dzień drugi „najlepszego tygodnia życia Julii Hantulik” zaczęliśmy od muzeum perfum. Było ok. Nic więcej nie powiem, bo miałam motyle w brzuchu, ponieważ chwilę później miałam spotkać JEGO! Miłość mojego życia! Czekałam na tę chwilę całe moje życie (może 2 lata, bo wcześniej byłam zakochana w Shakinie Stevensie). Musiałam czekać około 1,5h zanim GO spotkałam i to były najdłuższe godziny mojego życia. Gdy go szukałam, gdy błądziłam po korytarzach, byłam zaślepiona szczęściem, jakie mnie spotkało. Błądziłam, gubiłam się aż w końcu dobry kolega mnie do niego zaprowadził. Wychodząc z ciemnego korytarza zobaczyłam jego koszulę i fedorę. Tak to był On - Harrison Ford. Miłość mojego życia. Tutaj w Grevin. Harrison… z wosku. Przytuliłam go i poczułam się jakbym „chwyciła Pana Boga za nogi”(J.H.).
Późniejszy rejs po Sekwanie pozwolił uporządkować nieco naszą wiedzę i jeszcze raz spojrzeć na urodę francuskiej stolicy z innej perspektywy, ponieważ o historii miasta opowiada sama rzeka. Mogliśmy się o tym przekonać wykorzystując umieszczone na pokładzie statku audio guide (audioprzewodniki) z dostępną polską wersją językową.
Wieża Eiffle’a, francuskiego konstruktora, stała się jednak dla nas niedostępna: kolejki, kolejki, kolejki… Jej olbrzymie rozmiary pozostaną w pamięci, a niedosyt sprawi, że na pewno zechcemy powrócić, jeszcze tyle pozostało do zobaczenia!
W ostatnim dniu wycieczki wdrapaliśmy się na wzgórze z Bazyliką Sacre Coeur, skąd widać cały Paryż. Warto także wiedzieć, że i Bazylika widoczna jest z prawie każdego miejsca stolicy Francji. Piękna budowla z białego granitu pozostanie w naszej pamięci na zawsze razem ze smutną historią św. Dionizego. Na marginesie dodam, że mieszkaliśmy w Dzielnicy Saint Denis, gdzie znajduje się również jedna z najstarszych sakralnych budowli - gotycka bazylika Saint-Denis, a także stadion Stade de France i stacja metra, którym poruszaliśmy się także, zdobywając nowe doświadczenia.
Ostatnie kroki skierowaliśmy na Montmartre – dzielnicę artystów, po czym wąską uliczką dotarliśmy do Placu Pigalle, gdzie niestety nie znajdujemy słynnych kasztanów (nie ta pora dnia ani roku ;)). Kolorowe neony sklepów zwracały uwagę uczestników wycieczki, więc pani Jola delikatnie wytłumaczyła z czego słynie ta dzielnica. Doszliśmy do Moulin Rouge, słynnego kabaretu z różowym młynem, aby zakończyć naszą paryską przygodę ….
Wiele mamy wspomnień, wiele zobaczyliśmy i nauczyliśmy się, oprócz tego nawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie, Maciek Mikunda pisze o tym tak: „Dla mnie ten wyjazd był jak najbardziej udany. W mojej głowie jest zaliczony do jednych z najlepszych wspomnień. Jednak liczy się jeszcze coś innego... A konkretnie to ,iż zostałem uraczony wspaniałymi chwilami z moimi przyjaciółmi, takie wycieczki budują ważne więzi, które potem trzeba i należy pielęgnować…” Bezpiecznie dotarliśmy do domów po 19 godzinach podróży 15 marca o godz. 8.06…
Każda następna nadchodząca wiosna będzie przywoływać wspomnienia z Paryża. Dziękuję,
Barbara Orzechowska
"Z KUJAWSKIM POMAGAMY PSZCZOŁOM"
Celem programu jest zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, a w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest niesamowicie ważne.
W programie stworzymy grupę przyjaciół pszczół, dowiemy się jak stworzyć balkon-ogród przyjazny pszczołom i wirtualnie pobawimy się w architektów dla naszych małych przyjaciół :). Koordynatorem projektu jest pani Paulina Cuber.
P. Cuber
BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJI SRING ALIVE
Spring Alive zachęca dzieci z trzech kontynentów - Europy, Azji Środkowej i Afryki – do obserwacji razem ze swoimi nauczycielami i rodzinami corocznych powrotów dymówki, bociana białego, kukułki, jerzyka i żołny.
Rejestrując się na swoje pierwsze obserwacje tych ptasich wędrowców, uczestnicy projektu tworzą aktualną mapę podejmowanej przez nie wędrówki, a tym samym mapę postępów wiosny.
Każdego roku wiosna rozpoczyna się w cieplejszych rejonach kilkoma rozproszonymi obserwacjami, które na mapie Spring Alive zaznaczone są jasnopomarańczowymi plamami.
W ciągu następnych kilku miesięcy, w miarę przybywania ilości obserwacji, kolor rozprzestrzenia się na mapie, staje się ciemniejszy, by ostatecznie, na terenie wszystkich krajów, na których znajdują się tereny lęgowe tych ptaków, osiągnąć pełną czerwień.
Tworzenie mapy jest jednym z istotnych elementów projektu. Spring Alive przewiduje także szereg wydarzeń i akcji, które angażują dzieci, młodzież oraz szeroki krąg innych odbiorców w inne działania, często bardzo proste, służące ochronie ptaków wędrownych....a więc drodzy uczniowie startujemy :)
Paulina Cuber
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY
![]() | 19 lutego 2015 roku uczniowie klas 4 - 6 uczestniczyli w warsztatach pt „"Żywa lekcja przyrody”. Zajęcia te miały na celu poznanie fascynującego świata żywych zwierząt egzotycznych. |
Paulina Cuber
GRY I ZABAWY PRZYRODNICZE
26 stycznia 2015 roku odbyły się w naszej szkole zajęcia pod hasłem "Gry i zabawy przyrodnicze" były one skierowane do uczniów uczęszczających na kółko przyrodnicze oraz ich rodziców. Dorośli chętnie skorzystali z zaproszenia i licznie przybyli do sali nr 7. Podczas spotkania rodzice wraz z dziećmi brali aktywny udział w przygotowanych dla nich zadaniach i konkurencjach. Wszyscy świetnie się bawili. Widząc tak duże zainteresowanie tematem mamy nadzieję powtórzyć zabawę jeszcze nie raz.
Paulina Cuber
BAL KARNAWAŁOWY
![]() |
22 stycznia nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, a uczniowie przeobrazili się w bajkowe postaci za sprawą tradycyjnego szkolnego balu karnawałowego dla klas 1-3.
I. Sokołowska |
22 stycznia nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, a uczniowie przeobrazili się w bajkowe postaci za sprawą tradycyjnego balu karnawałowego dla klas 1-3.
Zabawę prowadził wesoły didżej w kostiumie klauna, a wszystkie dzieci z ochotą bawiły się przy dźwiękach wspaniałej muzyki.
Pozostały miłe wspomnienia wspólnej zabawy.
I. Sokołowska
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RELIGIJNY


REJONOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK
W tym roku, po raz pierwszy w Tychach, zorganizowano I Rejonowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym przedsięwzięciu 23 stycznia 2015 roku w parafii Świętego Krzyża w Tychach w Czułowie. Zaprezentowali przygotowane kolędy i pastorałki.
Jako pierwszy wystąpił zespół klasy 2a SP w składzie: Paweł Michalski, Ewa Mozdyniewicz, Kacper Płaskociński, Hanna Pochłopień, Wojciech Rybicki, Alicja Schmidt, Filip Siwy, Roksana Smołuch, Sandra Smołuch, Piotr Stolarski, Aleksandra Suwak, Patrycja Szymoniak, Eliza Terlecka oraz Kamil Wiewióra z kolędą „Wśród nocnej ciszy”.
Następnie zaśpiewali soliści ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczeń klasy 3a SP - Oliwier Zogrodnik, wykonał kolędę „Gore gwiazda Jezusowi”, natomiast uczennica 2B gimnazjum - Eliza Debrzak, zaprezentowała pastorałkę „Sianko na stół”. Wszyscy uczestnicy Zespołu Szkół nr 9 zostali laureatami tego konkursu.
Klasa 2a SP zajęła 3 miejsce w kategorii zespołów klas młodszych, Oliwier Zogrodnik z klasy 3a SP zdobył 3 miejsce w kategorii solistów klas młodszych, natomiast Eliza Debrzak z klasy 2B uplasowała się na 2 miejscu w kategorii solistów szkół gimnazjalnych.
Zwycięzcy otrzymali statuetki dokumentujące osiągnięte sukcesy uczniów naszej szkoły.
GRATULUJEMY!!!
Janina Labryga
MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI
Nasza szkoła bierze udział w programie edukacyjnym MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI.
Celem programu jest edukacja w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W zależności od ilości zebranego sprzętu nasz szkoła ma możliwość otrzymania bezpłatnych pomocy dydaktycznych oraz wyposażenie do sal lekcyjnych i gimnastycznych.
Bardzo prosimy o aktywne włączenie się w naszą akcję.
Zużyty sprzęt można zostawiać na woźniówce. Akcja trwa do 20 maja.
Paulina Cuber
16 grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 35 im. Matki Teresy z Kalkuty odbył się XI Miejski Konkurs Śpiewania Kolęd i Pastorałek Klas Integracyjnych pt " Wśród nocnej ciszy". Naszą szkołę reprezentowały klasy Ib, IIb oraz IIIb. Wyróżnienie wywalczył, a właściwie wyśpiewał zespół z klasy IIb w składzie A.Szmiel, A.Słapińska, H.Kaczmarczyk, I.Gołuch, K.Orłowski, prezentując pastorałkę pt " Chojka.
Katarzyna Chmielewska
JASEŁKA
„Cicha noc, święta noc…”, tak dźwięki znanej kolędy rozpoczęły przedstawienie jasełkowe w naszej szkole, które odbyło się na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Uczniowie klas drugich szkoły podstawowej stanęli na wysokości zadania i w pięknych strojach zaprezentowali się na scenie. Jak przystało na jasełka, nie zabrakło świętej rodziny, aniołów, pasterzy, a nawet zwierzątek. Pojawiły się także współczesne postacie dzieci, lekarzy i chorych, piekarzy, sprzedawcy i biznesmenów.
Przedstawienie przeplatały kolędy śpiewane przez laureatów Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, zorganizowanego wcześniej dla uczniów całego Zespołu Szkół nr 9. Atmosfera, która zapanowała na szkolnym amfiteatrze, udzieliła się wszystkim. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy znaną pastorałkę pt. „Jeden dzień w roku”, a jej słowa – życzenia popłynęły do każdego z nas.
„Niebo – Ziemi, Niebu – Ziemia,
Wszyscy wszystkim ślą życzenia…
Janina Labryga
W DOBRYM TTON-ie BYĆ ANIOŁEM
W sobotę 6 grudnia 2014 roku odbyła się miejska impreza integracyjna „W dobrym TTON-ie być Aniołem”. Podczas sobotniego spotkania wystąpili nasi uczniowie prezentując na wielkiej scenie kolędy oraz pastorałki polskie i angielskie.
Nauczyciele sprzedawali przepiękne, ręcznie wykonane dekoracje świąteczne. Na straganach można było zakupić prezenty dla bliskich, karty świąteczne, ozdoby choinkowe, stroiki, przepyszne ciasta i pierniczki, wykonane przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły.